Vijesti iz ekonomije/privrede

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Damirko wrote: 10 Nov 2019, 15:36 Ovo za šaltere Raiffeisen je istina. Pomogao sam starijem članu porodice oko jedne transaksije, pa teta za šalterom predlaže cah fond. Malo sam je propitao, pa vidio da ona zapravo ne zna ništa o tome, kako to funkcinoniše itd. Fol je što se tako ne radi, preko šaltera. Kao što stalno zivkaju za kredite i oglašavaju to na svojim web stranicama, tako bi trebali, orgnanizovanije, krenuti u to.
Malo ću se osvrnuti na ono što je Slavuj pisao na drugoj temi. Tako nam je kako nam je. Samo da što prije rasprodaju (mislim na vlast) sve što imaju u svim firmama na berzi, pa će se lakše disati. Evo, spomenuti Pretis. Ne pada mi na pamet da bilo šta gledam, sve dok su tu sa 51%. Novalić i kompanija.
Samo dva primjera. Pokrali su što su mogli iz FDS. Prebacii su što su mogli preko na Unis FAgas koji je sada 50% vlasnik Unitica. Neka su, haram im bilo. Hoće li na prostoru FDS nići hotel, i to baš briga. Ali, na tržištu dionica, konačno FDS nakon toga uzletio. Uz sve što se pisalio i što se zna i ne zna oko Bosnalijeka, Arslanagića, novih skrivenih kupaca, ova dionica stabilno raste. Samo se maknite "gospodo"...
Bio bih zahvalan za pojasnjenje izvlacenja para iz FDS na UNis Fagas i ulaganje istog u Unis a preko njega u Unitic.

E to nisam upratio
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

https://www.biznisinfo.ba/gras-duzan-21 ... iona-km/

Vidiš, 20 miliona bi mu dobro leglo.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sejdefu Majka »

Na 228. mjestu spiska dužnika za PDV i akcize (na 31.10.2019.) nalazi se DI Sanica- u stečaju. SASE vodi ovu dionicu na segmentu netransparentnih, a firma je u stečaju. 2015. izvršena je vanberzanska kupovina po 0,12 KM radi daljnjeg (prebacivanja) plačanja dugova ili čega po 27 KM. Podaci o transakcijama su sa SASE. Imena novih dioničara su MBM RECRUITING GROUP LIMITED ili su pod kastdi bankom. Sve ovo SASE smatra normalnim. I KVPFBiH.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Damirko »

@insider - otprilike (zvanično) ovako.

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... ki+vlasnik
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Damirko wrote: 11 Nov 2019, 15:34 @insider - otprilike (zvanično) ovako.

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... ki+vlasnik
Znaci FDS je bio vlasnik Unisa a ovaj super vrijednog Unitic-a.

Onda je FDS prodao svoj udio u Unicu ( a samim tim i u Uniticu) Gradascevicima.

I sad su Gradascevici vlasnici pola Unitica.

E jedino ostaje pitanje za koliko je FDS prodao svoj udio u Unicu (Uniticu) jr prostom logikom taj Unitic vrijedi puuuuuuuno para?
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Damirko »

Eh, to FDS prodao... Dionice vlade...Vlada "prodala"
Procjenjeno je oko 50mil KM Unitic
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Federalno ministarstvo finansija je na današnjoj aukciji putem Sarajevske berze vrijednosnih papira ponudilo na prodaju 30.000 obveznica Federacije Bosne i Hercegovine, nominalne vrijednosti 1.000 KM po jednoj obveznici, s rokom dospijeća od pet godina.

Ukupan iznos pristiglih ponuda je 77.000.000 KM, a ukupan iznos prihvaćenih ponuda iznosi 30.000.000 KM. Najviša prihvaćena cijena iznosila je 100,4986 uz kamatnu stopu od 0,10 posto, dok je najniža prihvaćena cijena iznosila 99,3559 uz kamatnu stopu od 0,33 posto.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote: 10 Nov 2019, 20:26 Raiffeisen to radi silom prilika. To im je izlaz da se riješe negativnih kamatnih stopa koje im regulatori i tržište nameću.
Kupuju entitetska obveznice ko ludi i to po nezamislivim cijenama iznad nominalne. Samo da negdje plasiraju višak novca.
A sad ako ovdje imaju višak kako je tek u ostalim zemljama.
I sigurno je blizu vrijeme da će, ako ne ovdašnje banke, onda njihove matice i na BH tržište dionica uložiti sredstva. Jer iako ovdašnji analitičari banaka nemaju hrabrosti dati preporuku maticama da su dionice bagatela u odnosu na one u EU, prije ili kasnije neka banka će to prepoznati. I ona prva koja to prepozna će najviše i zaraditi.
A banke samo kopiraju jedna drugu, sami sebi prave konkurenciju na obveznicama i nude 130 miliona za emisiju od 30 miliona.
Prvo što nabiju cijenu a opet im ostane 100 miliona neiskorišteno.
ne znam - da li postoje koja regulatorna ogranicenja u vezi toga?
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Moguće je, ne znam. Ali znam da su pokupovali obveznice ratnih šteta na slobodnom tržištu.

Taj dio teksta što si citirao je onako, više uprošteni pogled.
Imamo Evropsku centralnu banku koja skoro da dijeli pare( i jutros su potvrdili da će nastaviti dok god bude trebalo).
Imamo negativne kamatne stope u bankarskom sektoru.
Imamo,konkretno u BIH do sad najveći obim depozita koji isto tako negdje treba oploditi.
Imamo banke koje čak i u takvoj situaciji zarađuju na stotine miliona KM.
Očito je da u bankarskom sektoru ima višak sredstava, ne samo depozitnih nego i vlastitih i to se negdje mora preliti.
Sad dokle kupovati obveznice po 101%nominalne cijene a ne uložiti u firme koje imaju dobit i trguju se po 15% nominalne cijene, to je pitanje logike.
Ionako se višak sredstava ulaže preko investicionih fondova a ne direktno pa vidjet ćemo dokle će biti ovakva situacija sa slobodnim sredstvima u bankama.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote: 12 Nov 2019, 23:39 Moguće je, ne znam. Ali znam da su pokupovali obveznice ratnih šteta na slobodnom tržištu.

Taj dio teksta što si citirao je onako, više uprošteni pogled.
Imamo Evropsku centralnu banku koja skoro da dijeli pare( i jutros su potvrdili da će nastaviti dok god bude trebalo).
Imamo negativne kamatne stope u bankarskom sektoru.
Imamo,konkretno u BIH do sad najveći obim depozita koji isto tako negdje treba oploditi.
Imamo banke koje čak i u takvoj situaciji zarađuju na stotine miliona KM.
Očito je da u bankarskom sektoru ima višak sredstava, ne samo depozitnih nego i vlastitih i to se negdje mora preliti.
Sad dokle kupovati obveznice po 101%nominalne cijene a ne uložiti u firme koje imaju dobit i trguju se po 15% nominalne cijene, to je pitanje logike.
Ionako se višak sredstava ulaže preko investicionih fondova a ne direktno pa vidjet ćemo dokle će biti ovakva situacija sa slobodnim sredstvima u bankama.
slažemo se potpuno, s tim da je situacija koju opisuješ gore, prisutna već duži niz godina, i ja sam već odavno očekivao, da će se desiti što najvljuješ ti, ali još uvijek ostajem na tom, da će se prije ili posle desiti; jedino što se u međuvrijemenu devastiralo dosta imovine...
Post Reply