Vijesti iz ekonomije/privrede

Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

Zna li 'ko na cemu je ovaj uspio uzeti 8oo ooo za 3 godine?
http://stav.ba/freelancer-zaradio-862-1 ... je-poreza/
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by adnan1987 »

Postoji dosta programera koji radi za Brintanske IT firme i zarađuju 500k i više a sjedište im je u BIH.

To je na nivou nekih 5000 funti što i nije neki bauk ako se radi o Britancima.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ni Telekom Srbije ni Elekotroprivreda Srbije nisu na berzi i tu im je veliki hendikep

Investitori izgubili poverenje u Beogradsku berzu

Nedavno je na sva zvona objavljena vest kako je, posle 80 godina, jedna privatna kompanija „Fintel energija" prvi put dobrovoljno izašla na berzu. Upravo u ime tog svečanog čina oglasila su se berzanska zvona.

Nekadašnja brokerka Dragijana Radonjić Petrović kaže da se nada da su to bila svečarska zvona, ali da se boji da možda nisu zvonila i na uzbunu.

„Jer, zaista naša Beogradska berza i tržište kapitala se poslednjih nekoliko godina nalaze u takvoj krizi da je to zvono možda pre uzbuna, nego svečani čin te inicijalne javne ponude", kaže Radonjić Petrovićeva.

Protekle nedelje prosečan dnevni promet akcijama bio je oko 28.000 evra. To znači da je prosečna zarada berze doslovce iznosila nešto malo više 6.000 dinara. To je plen oko koga su se „otimali" vukovi sa „srpskog Volstrita". A pre krize, bilo je dana kad se na Beogradskoj berzi dnevno se obrtalo i po deset miliona evra. U petak posle podne kretanje beleksa 15, zvaničnog indeksa Beogradske berze, izgledalo je kao ravna linija, na čijem se kraju jedva nazire puls.

„Ravna linija, slažem se sa vama, indicira nešto što ne želimo da vidimo nikad i nigde", ocenjuje Siniša Krneta, direktor Beogradske berze.

To znači da je Berza blizu smrti, dodaje Dragijana Radonjić Petrović.

„To je nešto što je blizu kraja. Još poslednje trzaje života daje, približava se ravnoj liniji.

"Berzanski stručnjaci kažu da je srpska berza sada gotovo u stanju kome. Prometa nema, jer nema ulagača. A ulagača nema jer u ponudi nema kvalitetnih „papira".

„Sasvim je jasno. Investitori ne mogu da dođu na tržište iz turističkih razloga. Dakle, tamo gde postoji ponuda, gde postoji razlog upotrebe sredstava, tamo će i doći. Za koga je to signal? Za srpski ekonomski sistem. Dakle, tržište kapitala je važna komponenta svakog ekonomskog sistema. Ima primera razvijenih berzi u nerazvijenim zemljama, ali nema razvijenih zemalja bez razvijene berze", ocenjuje direktor Beogradske berze.

Mnogi uzrok propasti srpskog tržišta kapitala vide u tome što berza znači polaganje računa. A to ne odgovara nikome. Ni državi, ni krupnom kapitalu. Sigurno da je za pad prometa na berzi, jednim delom, zaslužna i svetska ekonomske kriza, kada je zvanični indeks Beogradske berze pao za više od 75 odsto. Najbolji beogradski brokeri 2008. godine izgubili su novac.

„Sve berze su doživele udar i izvesno povlačenje investitora. Nažalost, za razliku od većine, evropskih berzi, na našoj berzi se povratak investitora nije desio. Nakon cunamija krize koji je proizveo i ostavio za sobom, na našem tržištu se, objektivno, nije pojavilo ništa novo", kaže Krneta.

Kažu da je najgore prokletstvo brokera – kad nema prometa. Da broker pre može da prihvati i da gubi nego da u rukama drži „hartije" koje ne može da proda. Prosečnog srpskog brokera stigla je najgora kletva. Zato danas mnogo više trguje na svetskim berzama nego na srpskoj berzi.

Nenad Gujaničić kaže da se većina brokera u Srbiji, nažalost, ne bavi više domaćim tržištem.

„Više se bave stranim tržištem. I, nažalost, naši građani više investiraju u inostranstvu nego što to rade u našoj zemlji", ističe Gujaničić.

Siniša Krneta kaže da je nivo kapitala koji srpski investitori investiraju u akcije van Srbije višestruko veći nego kapital koji se investira na Beogradskoj berzi.

Kažu da su Srbima, na primer, na stranim berzama posebno atraktivne akcije „Dojče telekoma", u kome je nemačka država jedan od akcionara. Dok akcije srpskog Telekoma, čiji su vlasnici, sve i da hoće, naši građani ne mogu ni da prodaju, ni da kupe.

Kada je o prvoj inicijalnoj javnoj ponudi reč, Dragijana Radonjić Petrović kaže su možda pojedinci čuli da se jedno preduzeće odlučilo da prikupi šest miliona evra na berzi, ali da je, recimo, Telekom izašao na berzu, onda bi to svi znali.

„Telekom ima nas pet miliona akcionara i svi smo zainteresovani da pratimo situaciju", kaže ova nekadašnja brokerka.

Ne postoje zakonske prepreke da Telekom izađe na berzu. Da je ova kompanija listirana na berzi, mi danas ne bismo pričali o tome da li je ova državna kompanija preplatila „Kopernikus" ili ne. Šta bi za srpsku berzu značio eventualni izlazak Telekoma na tržište kapitala?

„To ne da bi značilo, već bi to bio dah novog života. To je jedan od ključnih događaja koji, s nestrpljenjem očekujemo na finansijskom tržištu. Takva vrsta kompanija, u žargonu finansijskog rečnika su takozvane 'lardž keps', kompanije velike tržišne kapitalizacije. Kompanije koje menjaju igru", odgovara Krneta.

U nedostatku kapitalca, na gladno srpsko tržište rukovodstvo Beogradske berze pokušava da „dovuče" neko sveže meso. Projekat „Izađi na berzu" traje do marta sledeće godine, a cilj je da se, posle „Fintel energije", još dve privatne kompanije pripreme za dobrovoljan izlazak na berzu.

„Generalno, možemo reći da je sada berza na izuzetno niskom nivou i da je veoma teško da se jednim potezom ona oporavi. Čak i kad bi neki kapitalista ili država želeli da izađu na berzu i da prikupi kapital, to bi bilo izuzetno teško zbog toga što je tržište palo na baš niske grane. Šta to praktično znači? Da su investitori izgubili poverenje i sigurnost, a to je pre svega rezultat nekoliko korporativnih skandala u prošlosti", skeptičan je broker Nenad Gujaničić.

Berza je tokom privatizacije otkrivala i neke od najvećih tajkunskih tajni. Tako smo 2011, preko berze saznali da je Miroslav Mišković vlasnik više od 100 firmi. „Delta agrar" je kupovala „Jedinstvo" iz Apatina i kompanija je morala je da prikaže sva povezana lica. Do poslednjeg. Posle prvog talasa privatizacije na berzi, kao da je sve stalo. Čini se da se sada i berzanska infrastruktura polako topi. Tokom protekle decenije broj brokerskih kuća skoro da je desetkovan. Kako, danas, posle gladnih godina, izgledaju vukovi sa „srpskog Volstita"?

„Ne možemo vukovima da ih nazovemo", kaže Dragijana Radonjić Petrović.

„Možda vukovima, ali usred zime. Koji se bore za opstanak. Pa su već izgladneli, godinama iscrpljeni, jer nemaju šta da rade, bore se za preživljavanje. Ostali su samo najžilaviji. Svojevremeno je bilo možda 100 brokerskih kuća, a sad ne znam tačno statistiku, ali mislim da ih nema više od petnaestak-dvadeset. Ali čak i tih petnaestak-dvadeset bi bilo dovoljno da ima prometa, da imaju šta da rade", zaključuje ona.

Nekoliko puta u proteklih nekoliko godina srpski državni zvaničnici obilazili su svetske berze. Srpsku berzu, koja se nalazi u Ulici Omladinskih brigada, na samo nekoliko stotina metara od Palate Srbija su zaobilazili. Na srpskoj berzi nastavlja se oseka investitora i kapitala. Ako se nešto ne promeni, državni zvaničnici imaće samo jedan razlog da dođu na Beogradsku berzu – da ugase svetlo.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Da počnem onim antologijskim Suljinim odgovorom na pitanje je li čitao Na drini čupriju.Čuj ćito,hodo po njoj,kaže Suljo.
Ovo mi je sve toliko poznato da sam tek na osnovu broja brokerskih kuća koje još funkcionišu,zaključio da se ne radi o SASE!
Na Sarajevskoj berzi je još puno gore!Ona već odavno ne postoji.U funkciji je nekakva kriminalna organizacija koja još opstaje samo da bi omogućila potpunu pljačku svega što još nije opljačkano.I što je najgore,to rade potpuni poluintelekti podržani od čelnika interesnih skupina koje sebe nazivaju strankama.Tužilaštva,očito pod kontrolom tih istih skupina,bave se pronevjerama u vlastitim kućama i zaštitom ubica nedužnih momaka!
A šta drugo bi se moglo očekivati od tužilaštva koje ne podiže optužnice ni na osnovu nekoliko Izvještaja o osnovama sumnje u počinjenje krivičnih djela protiv jednog od aktivnijih članova te pljačkaške skupine.Sve postaje jasnije kad saznate da je na sahrani člana porodice tog pljačkaša bio i Predsjeavajući predsjedništva države.Ja pameti!Ne vidi čam ni da NAROD ZNA!Sad obija pragove onih koji mu sliće i moljaka da ga pripuste u vlast.
Ne znam koliko je i on dio onog što su maznuli od vlastite države i malih dioničara pa se sad rastaljuju po duploj cijeni dionica FDS.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

adnan1987 wrote:Postoji dosta programera koji radi za Brintanske IT firme i zarađuju 500k i više a sjedište im je u BIH.

To je na nivou nekih 5000 funti što i nije neki bauk ako se radi o Britancima.
5000 funti je malo jace od 10 000 KM. Ovaj je radio nesto vece.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by adnan1987 »

@Laufer

Ovaj je radio za 20.000k+

Rekao sam da u Britaniji 10.000 Km nije bauk ,shodno tome ni zarada od 400.000k+ za tri godine.

Vjerovatno je ovo neki Senior i Master koji ima duplo više a radi iz topline kancelarije u BIH.Nije rijedak slučaj vjeruj mi.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ummet »

Ovo nije jedan covjek nego vodja tima od nekoliko ljudi. Ima takvih ekipa koliko hoces. Valjda ce ostatak ekipe podnijeti teret poreza na dohodak.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

AC Food iz Velike Kladuše, kompanija iz sastava AS Holdinga, sljedeće sedmice u Sarajevu zvanično će promovisati lansiranje na bosanskohercegovačko tržište premium kremnih namaza od lješnjaka pod robnim znakom MAZA.

Riječ je o obnavljanju brenda koji je ranije postojao, a što je poslovna filozofija AC Fooda nakon što su oživljeni nekadašnji poznati proizvodi Agrokomerca Tops, kafa Emina, Vegedor i drugi.

MAZA je proizvedena od najkvalitetnijih sastojaka, a sadržava u sebi 20% ili 30% udjela lješnjaka, a u ponudi će se naći i MAZA Crunchy sa hrskavim kuglicama žitarica.

Na dogođaju, 26. decembra novinarima će novi proizvod predstaviti Edo Numić, direktor Direkcije za marketing i razvoj AS Holdinga i Lejla Čorhodžić, direktorica prodaje, marketinga i razvoja AC Food.
Facebook Twitter Print
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Jako originalan naziv,.. molim vas jednu mazu za opekotine, jednu mazu za kurje oči i jednu mazu na hljeb.
Neće naše kompanije da investiraju ni u dizajn proizvoda, ni u dizajn ambalaže a ni u kreiranje naziva.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

Jeste originalni prijeratni naziv. Zasto bi ga mijenjali??????? Maza jasno asocira za sta je namijenjen.
Post Reply