Vijesti iz ekonomije/privrede

ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ummet »

panzer wrote:Neopisiva želja baviti se svim i svačim...

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... +iz+Srbije
Po meni odličan potez. Ne znam da li pratite ali pesimizam na svjetskim berzama posljednje sedmice je itekako prisutan. Proizvodnja žita je najbolji potez. Ne znam u kakvom je stanju ova kompanija ali žito bi trebalo da ima prolaza!
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Upravo radi losih dana nece zito i "kuruz" biti ono sto ce ih spasavati jer to nije njihov standardni posao.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

ummet wrote:
panzer wrote:Neopisiva želja baviti se svim i svačim...

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... +iz+Srbije
Po meni odličan potez. Ne znam da li pratite ali pesimizam na svjetskim berzama posljednje sedmice je itekako prisutan. Proizvodnja žita je najbolji potez. Ne znam u kakvom je stanju ova kompanija ali žito bi trebalo da ima prolaza!
Slažem se. Inteligentan potez. Pred nama je velika kriza, prema kojoj je 2008 mala maca. Proizvodnja hrane je sigurna luka.
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... a+usporava
Pad njemačkog izvoza od samo 1% znači gubitak 500 000 radnih mjesta.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

krize neće biti, dok se svugdje najavljuje
doći će tek kad dodje do ponovne euforije u smislo "samo nebo je granica"
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Meni je, u ovakvom novom okruzenju,naivno vjerovati da novi raspored svjetskih karata nece uticati na ekonomiju.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Što se tiče naše berze mislim da ne treba očekivati neke značajnije promjene jer mi od 2008. nismo imali nikakav značajniji rast, čak je dobar dio emitenata skliznuo još niže.
E sad ako gledamo na velike svjetske berze onda je lako doći do zaključka da su posljednjih godina imale neprirodan rast.
Dow Jones je u januaru 2016. godine bio na 16.000 poena a u januaru 2018. godine na 26.000 poena.
Rast od 60% u dvije godine ne može nikako biti zdrav.
Sličan rast u zadnje dvije godine su imali i ostale velike svjetske berze.
Zaduženost raste i negdje će da pukne u narednih godinu najdalje dvije godine.
Za razliku od FED-a koji je kamatu u zadnje vrijeme dizao pet puta i stigao na 2,25 %,.. direktor ECB-a Draghi kamate još uvijek drži na 0,00% , vjerovatno zbog majčice Italije koja bi mogla biti dio neke nove krize.
U svakom slučaju krize stvarne ili vještački stvorene mogu biti prilika da se dobro uloži novac,.. ko ga bude imao u pravom trenutku.
Kad sve padne prodavat će fondovi i oni investitori koji moraju prodati zbog plaćanja računa ili vraćanja kredita.
Onaj ko bude imao novca i hrabrosti taj će profitirati.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

generalno se slažem; sve je do monetarne politike odnosno kamatnih stopa...; osim ako izbije svjetski/nuklearni rat, u što ne vjerujem, jer ako se to nije desilo u 45godina hladnog rata, neće se ni sada (a da se to desi, ne bi ni bilo bitno, gdje ko drži novac...)
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote:Meni je, u ovakvom novom okruzenju,naivno vjerovati da novi raspored svjetskih karata nece uticati na ekonomiju.

šta smatraš novim rasporedom svjetski karata?
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Nakon nekadašnjeg preuzimanja Standarda, stranci su se opet vratili da kupuju fabrike namještaja...
Sarajevska kompanija Sinkro, jedan od vodećih proizvođača namještaja u BiH i regionu, postala je dio najveće evropske grupacije tapaciranog namještaja – Cotta, čije je sjedište u Lihtenštajnu.

Ovu informaciju za BiznisInfo je potvrdio direktor Sinkra Omar Kuštrić.

– Oni su ušli u dio kapitala i mi sada ulazimo u Joint venture, odnosno zajedničko ulaganje u nove pogone. Cotta je kupila većinski dio, paket dionica od 70 posto, a mi smo ostali vlasnici 30 posto – kazao je Kuštrić za BiznisInfo.

Prema njegovim riječima, kompanije su ušle u zajedničko ulaganje u nove pogone u Vlakovu, gdje se pogoni Sinkra razvijaju i proširuju. Pored dvije fabrike, pravi se i treća. Radovi su završeni, mašine su naručene a od Nove godine i treća fabrika treba da krene sa punim kapacitetom.

– Zaposlit ćemo još do 500 ljudi u sljedećih godinu, godinu i po dana. Sad već imamo blizu 600 radnika a projektirano je da u pogonima kada se sve završi radi do 1.000 radnika. Pravi se jedan ozbiljan hub za namještaj u regiji, ukupna kvadratura je 35.000 m2 – kazao je naš sagovornik.

Važno je, dodaje, naglasiti da je odluka zajednička i to se tretira kao Joint venture jer i Sinkro ulaže svoj novac.

Inače, Cotta je nedavno preuzela i Steinpol koji je sa 8 fabrika u Poljskoj i Mađarskoj bio druga najveća evropska grupacija. Sada, nakon ta dva preuzimanja Cotta ima 14 fabrika u Evropi i najveća su evropska grupacija tapaciranog namještaja.

– Plan je da se i dalje širimo i bit će još akvicizija u BiH, Srbiji i Makedoniji, što će ići preko Sinkra kao partnera za Jugoistočnu Evropu – zaključuje Kuštrić.

Kompanija Sinkro osnovana je 1997. godine i u vrlo kratkom periodu je postala regionalni lider u prodaji repromaterijala i štofova za proizvodnju namještaja.Od tada je prešla dug put. Kompanija je rasla i mijenjala se.

Sada je jedan od vodećih proizvođača namještaja u regionu. Sinkro namještaj, osmišljen u vlastitom odjelu za razvoj, izvozi se širom Evrope.
Post Reply