Vijesti iz ekonomije/privrede

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

panzer wrote:https://www.bloomberg.com/news/articles ... -the-cream
Opet malo o ovome jer se situacija ne mijenja
Tona maslaca početkom 2016. koštala 2350 EURa a danas košta približno 6500 EURa.

Na našim policama akcijska cijena nekog uvoznog maslaca (bayerland ili sl) je 5,85 KM dok je odmah pored njega maslac koji pravi Poljorad iz Travnika 3,55 KM. Ne treba napominjati da je strani proizvod skoro bijel dok je poljoradov žut i ima stari miris maslaca.

Ovdje svi domaći proizvođači moraju profitirati pa tako i ZIM mada na web stranici nemaju navedeno da imaju proizvodnju maslaca a čini mi se da sam negdje vidio njihov brend.
Uzimao sam taj maslac, u onoj kockastoj ambalaži, iskreno podržavam sve domaće, ali ovaj maslac ako ne pojedeš za dva dana počne da smrdi kao prljava šporetska krpa, valjda se već kvari, šta li.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Pakovanje od 250 gr. Mada imaju i onih većih pakovanja. Kod mene je to igrom slučaja ide "u proizvodnju" pa se nakon kupovine sve stavlja u zamrzivač i kada se odmrzne odmah ide cijelo pakovanje.

Generalno gledajući takva razlika u cijeni mora biti vrlo primamljiva i za izvoz a sad je do njih na koji način bi to mogli izvesti.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Ja sam također pristaša kupovine domačih proizvoda.Kad je u pitanju ovaj Poljoradov maslac,u dva navrata sam naišao na plijesan kod otvaranja pakovanja od 250 grama.U dućanu su mi to zamjenili.Jedan poznanik iz te branše kaže da je taj plijeasan dokaz da nije dodavan nikakav konzervans.To bi mu ,kaže,trebalo biti prednost!Sada ima i vakum pakovanje oko pola kg.Kilogram koššta oko 13 km a ovi uvozni oko 20km.Em jedeš prirodan proizvod em jeftinije za 35%!
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by adnan1987 »

Gotovo uvijek kupujem domaće proizvode i hvala Bogu da ih je sve više i više.
Što se tiče ZIM maslaca redovan sam konzument i do gore pomenute krize sa maslacem redovano sam kupovao u "Bazar-u".Nakon krize potražnja je puno veća od proizvodnje i nažalost sada je jako teško pronaći.Kvalitet nije toliko loš, znaju čak i vrlo dobre akcije imati i ovo im je velika prilika da se dobro pozicijoniraju na tržištu.

U Penny-u (Sarajevo) sam vidio veoma povoljan maslac domaćeg proizvođaća YEZERKA-MILEX Bosanska Krupa, pa ako neko ima iskustva neka napiše .
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

Kinezi ga počeli jesti. Zato je otišao gore.
Je li se moglo šta ovdje uraditi po pitanju investiranja?
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

Image
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ovo je jedan od rijetkih slučajeva da domaći nisu pratili rast cijene koji diktiraju strane firme nego su ostali umjereni. I to je sa više strana vrlo dobar potez. Čak bi ga trebalo i marketinški obraditi.


Pored toga, vjerovatno postoje izvozna ograničenja za mliječne proizvode kao i ograničeni kapaciteti domaćih mljekara ali i dalje mislim da se ova proizvodnja mogla udvostručiti ili utrostručiti sa akcentom na izvoz. Jer je ovdje maloprodajna cijena (sa PDV) jednaka veleprodajnoj na svjetskom tržištu.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

panzer wrote:Ovo je jedan od rijetkih slučajeva da domaći nisu pratili rast cijene koji diktiraju strane firme nego su ostali umjereni. I to je sa više strana vrlo dobar potez. Čak bi ga trebalo i marketinški obraditi.


Pored toga, vjerovatno postoje izvozna ograničenja za mliječne proizvode kao i ograničeni kapaciteti domaćih mljekara ali i dalje mislim da se ova proizvodnja mogla udvostručiti ili utrostručiti sa akcentom na izvoz. Jer je ovdje maloprodajna cijena (sa PDV) jednaka veleprodajnoj na svjetskom tržištu.
Nešto sam gledao u vezi proizvodnje putera u BiH. Proizvođači se žale da im je to skupo. Za jednu kilu je potrebno 15 litara mlijeka. A nema nikakvih poticaja.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ja ne želim da vjerujem. Pare preko berze i firmi tipa Step, T3 Ozon i ostalo se mogu prati a kad je ovako preko fiktivnog zapošljavanja, onda ne mogu... To je diskriminacija.
Pripadnici MUP-a KS, u nastavku akcije "Zadruga", priveli su oko 20 osoba, dok su dvije uhapšene, saznaje "Avaz".


Kako saznajemo iz izvora bliskih istrazi, među uhapšenima su Midhat Hajrić i Sanela Hadžibulić–Smajović. Obavljeni su i pretresi na više lokacija.

Hajrić je direktor firme STEP koja se bavi proizvodnjom, isporukom i ugradnjom signalno-sigurnosne i elektro opreme. Inače, ova kompanija održava signalizaciju na ulicama grada Sarajeva.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

O svemu ovome ,što se odnosi na pljačku putem tržišta vrijednosnih papira,znaju skoro sve i u Federalnoj upravi policije i u Tužilaštvima!Sve im je objašnjeno!Ali niko ništa ne poduzima!Jer svi su izgleda u talu!Ovo je ,apsulutno sam siguran,zajednički projekat svih ovdje prisutnih kriminalnih skupina,koje se inače smatraju strankama.Uglavnom demokratskim i nacionalnim i sa ozbiljnim europskim aspiracijama.
Pravo je čudo kako ni jednom pojedincu iz tih institucija ne prekipi.Kako niko jednom ne kaže da je dara prvršila mjeru!Kako niko ne poželi da ostane upamčen kao neko ko je pokušao da sve ovo zaustavi!
Gdje su sada oni što su privodili one sa Alipašinog mosta zbog kriminala oko trgovine dionicama FDS,gdje je premijer Novalić koji nas je onako bezobrazno ubjeđivao kako je napravio dobar pazar prodajom preostale imovine Vlade u FDS.Znali su očito koliko su upljačkali pa nisu mislili da preostalo išta vrijedi!A ovi (bjelo)svjetski investitori evo je sad podigli na nominalu.Ne uvažavaju one bezabrazno glupe tbrdnje Provalića o slobodnom padu!
Znaju oni dakle sve,samo ne znaju da jednoga dana neće doći i po njih!
Post Reply