BH Telecom

graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Hajd evo da je iskomentarišemo... :D ,
Ja se ne slažem da je jedna od najboljih na SASE, ustvari slažem se da je jedna od najboljih pošto je vrlo mala konkurencija, ali svakako nije najbolja.
Pošto vidim da je jedini argument da je sad bila na 16 a kao neka ravnoteža je 18 ili 20, neću ulaziti u detaljniju analizu. Traba se malo odmaknuti od drveta da bi vidjeli čitavu šumu, pa tako i od te posljednje dividende od 1,70 KM.
Ono što ja vidim je nesređeno pitanje političke kontrole nad BH Telecomom i vrlo turbulentan period oko smjene menadžmenta, biće tu svega i neće ići nimalo lako, ipak je to zlatna koka SDA.
Pored toga tu su i dalje hronični problemi, previše zaposlenih i uhljebljenih, namještanje tendera al baš svih, izvlačenje para na sve moguće načine... Još kad tome dodamo globalno stanje u Telekomunikacijama i Telecomima u regiji, konstantan pad profitabilosti i kontantno povećanje konkurencije itd, itd.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ono što mene nuka da kupim znatniju količinu dionica ovog eminenta je prije svega činjenica da isplaćuju dividendu svake godine, i to ne bilo kakvu dividendu već dividendu od najmanje 10% povrata. Međutim, ovo nije jedini razlog za kupovinu jer mislim da će Federacija kad tad morati prodati ovu kompaniju (prije nego Elektroprivredu) zbog mnogih finansijskih dubioza u kojima se nalazi, a posebno kada počnu pristizati rate za one silne kredite koji su imali grejs period otplate. Vizija svih dosadašnjih vlada, pa i ove, je da se ne može funkcionisati bez dodatnog zaduživanje. Mediji su u prethodnom periodu pisali da Telekom na računima ima oko 300 mil. oročenih sredstava, a uprava telekoma se branila pričom da im je to potrebno za tekuće poslovanje i likvidnost.
Po tržišnoj kapitalizaciji danas telekom vrijedi malo više od milijarde, (mislim 1.1 milijarda), pa ako oduzmemo ovih 300 mil. ispada da telekom vrijedi oko 800. miliona, što je smiješna cifra. Telekom ovakav kakav je vrijedi više od 2 milijarde.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Razumijem ja tu logiku potpuno, posmatramo dionicu kao obveznicu i očekujemo 10% godišnjeg prinosa (iako 10% i nije neki prinos).
Moj problem i jeste to što, po mom mišljenju, većina ljudi koji imaju dionicu BH Telecoma drže je upravo zbog tih 8-10% dividende godišnje. Jer šta ako se desi da za npr. 3 godine Telecom nebude mogao isplatiti dividendu od 1,60KM, već isplati 0,90KM po dionici. Cijena dionice će pasti tako da opet dividenda bude 8-10% od vrijednosti. I onda na kraju balade, kad se sabereš budeš u minusu. Mislim da ovaj scenario prema svim trendovima nije baš nemoguć.

A što se tiče vrijednosti BH Telecoma, Telekom Srbija (koji uključuje naš mtel i mtel u Crnoj Gori) nije mogao da bude prodan prije godinu dana za 1,4 milijardi eura, Austrijski A1 je nudio maksimalno 1,1 milijardu eura i to 800 miliona eura odmah a ostatak u narednih 9 godina (istina riječ je samo o 51% kompanije) a Telekom Srbije je u 2011 godini ostvario dobit od 200 miliona eura.
Pa et možemo i tako doći do vrijednosti BH Telecoma ili barem do iznosa kojeg Vlada može dobiti za kontrolni paket od 51%. Iako meni baš i nije do kraja jasno kako bi se ta eventualna prodaja odrazila na cijenu na berzi s obzirom da je izlistano samo 10% dionica i da budući kupac apsulutno neće imati potrebu da radi bilo šta na berzi.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Još uvijek je najstabilniji emitent na berzama i jedini koji je u zadnjih 10 odnosno 9 godina isplaćivao dividende a to sasvim dovoljno govori o atraktivnosti. Jedno vrijeme su govorili da će ulazak Mtela u BIH uništiti BHT ali se pokazalo da učinak bio ograničen. BH telecom je imao pad dobiti ali je to i dalje u granicama prihvatljivog. Onaj koji sada razmišlja o kupovini ovih dionica može biti miran i narednih 3-4 godine što je sasvim dovoljno za dugoročno ulaganje.

S druge strane, po prinosu je Mtel i dalje bolja varijanta jer od njega dolazi bar 15 % godišnje i sa velikom vjerovatnoćom da bi i u narednih par godina moglo biti isto .
Treba računati na eventualnu privatizaciju BH telecoma po čemu bi se značajno povećao interes za njega.
Dobro je da postoji alternativa kod ulaganja kao i faktor za upoređivanje.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

graditelj wrote: Iako meni baš i nije do kraja jasno kako bi se ta eventualna prodaja odrazila na cijenu na berzi s obzirom da je izlistano samo 10% dionica i da budući kupac apsulutno neće imati potrebu da radi bilo šta na berzi.
Pa prije svega potencijalni kupac bi mogao otpustiti višak radne snage, učiniti usluge kvalitetnijim i bržim, ne bi imao obavezu da poštuje zakon o javnim nabavkama (direktni pregovori sa dobavljačima, brže nabavke i sl) i na kraju upravljao bi bolje svojom imovinom nego što je to sada slučaj sa državom o čemu nadam se ne treba polemisati.
Nadalje, ukoliko kupac dobije kontrolni paket to ne znači da neće biti zainteresovan i da prko berze dokupi što se može kupiti, tj da okrupni svoj udio.
graditelj wrote:Jer šta ako se desi da za npr. 3 godine Telecom nebude mogao isplatiti dividendu od 1,60KM, već isplati 0,90KM po dionici. Cijena dionice će pasti tako da opet dividenda bude 8-10% od vrijednosti.
Neslažem se ni sa ovim tvojim mišljenjem jer po ovoj logici Bosnalijek bi na berzi vrijedio 2-3 KM, Elektroprivreda ne bi dobacila do 1 KM, a sa ostalim emitentima koji ne daju dividendu uopće se ne bi trgovalo jer su bezvrijedni!
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

Prema najnovijem konsolidiranom izvještaju o poslovanju za period januar – juni 2012. godine, kompanija BH Telecom je u prvih šest mjeseci 2012. godine poslovala vrlo uspješno i ostvarila sve planske veličine.

U periodu od januara do juna 2012. godine ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 295.401.000 KM, čime je godišnji plan prihoda ostvaren sa 49 posto.

Ukupni rashodi su iznosili 222.676.000 KM i isti su manji za 4 posto u odnosu na ostvarenje rashoda u istom periodu 2011. godine.

Kompanija je ostvarila dobit iz poslovanja u iznosu od 72.725.000 KM i ista je veća za 7.050.000 KM u odnosu na ostvarenje dobiti u istom periodu prošle godine.

Prilagođavanjem poslovne strategije tržišnim uslovima i konstantnim unapređivanjem ponude usluga i odnosa sa korisnicima, okvir je u kojem Društvo, kao vodeći operator u Bosni i Hercegovini, poduzima aktivnosti s ciljem održanja i jačanja pozicije na liberalizovanom bh. telekomunikacijskom tržištu.

BH Telecom je postignutim rezultatima uspio ostvariti sve planirane veličine te tako nastavio trend prethodnih uspješnih poslovnih godina, saopšteno je iz BH Telecoma.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Dobre vijesti, na ovo nismo navikli. Veoma je važno da je prekinut negativni trend pada profita iz godine u godinu, a ovo je primjer kako se i u najteže vrijeme uz dobru poslovnu politiku mogu ostvariti dobri finansijski rezultati.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Investitor wrote: Pa prije svega potencijalni kupac bi mogao otpustiti višak radne snage, učiniti usluge kvalitetnijim i bržim, ne bi imao obavezu da poštuje zakon o javnim nabavkama (direktni pregovori sa dobavljačima, brže nabavke i sl) i na kraju upravljao bi bolje svojom imovinom nego što je to sada slučaj sa državom o čemu nadam se ne treba polemisati.
Nadalje, ukoliko kupac dobije kontrolni paket to ne znači da neće biti zainteresovan i da prko berze dokupi što se može kupiti, tj da okrupni svoj udio.
Jasno da bi eventualni budući kupac bolje upravljao kompanijom, brže donosio odluke i reagovao na konkurenciju, skresao troškove itd. Sa otpuštanjem radnika će ići malo teže, to nikad nije jednostavan i jeftin proces ali je moguće smanjiti plaće, HT Zagreb ima 700 ljudi koji su tehnološki višak i još uvijek ih vuče iako rezultati poslovanja sve lošiji.
Ali, eventualni budući vlasik će takođe nešto novca izvlačiti i ispod žita, kao što to svi rade, preko nabavki od svojih firmi, školovanja kadrova i ostalih varijanti.
Investitor wrote:
graditelj wrote:Jer šta ako se desi da za npr. 3 godine Telecom nebude mogao isplatiti dividendu od 1,60KM, već isplati 0,90KM po dionici. Cijena dionice će pasti tako da opet dividenda bude 8-10% od vrijednosti.
Neslažem se ni sa ovim tvojim mišljenjem jer po ovoj logici Bosnalijek bi na berzi vrijedio 2-3 KM, Elektroprivreda ne bi dobacila do 1 KM, a sa ostalim emitentima koji ne daju dividendu uopće se ne bi trgovalo jer su bezvrijedni!
Ja sam prije ove rečenice rekao: ..."većina ljudi koji imaju dionicu BH Telecoma drže je upravo zbog tih 8-10% dividende godišnje".
Dakle, moje mišljenje je da nema prostora za neki značajniji rast cijene dionice, da je iscrpljena većina mogućnosti za rast kompanije i da je nerealno očekivati značajan rast prihoda i dobiti, samim tim i dividende.
Bosnalijek i Elektroprivredu ljudi ne kupuju radi dividende nego radi potencijala kompanije i velike vjerovatnoće rasta prihoda i dobiti, a i cijene dionice na berzi.

Naravno, ne mislim ja da je BH Telecom loša dionica, daleko od toga. Super je da te svako ljeto opali dividenda. I ja sam skoro razmišljao o kupovini ove dionice, ali sam odustao radi ovih razloga. Ima tu dosta i do ličnih preferencija i sklonosti riziku. Ja sam skloniji vjerovanju da će prije cijene dionica Elektroprivrede i Bosnalijeka porasti za 50%, nego što što ću iz BHTelecoma izvući toliko dividende.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Mislim da griješiš, a vrijeme će pokazati ko je u pravu. Ovi najnoviji finansijski pokazatelji najbolje govore o trenutnom stanju u telekomunikacjama.
Investicija u telekom po današnjoj cijeni vraća se u potpunosti za nekih 6 godina (uz uslov da dividendu reinvestiraš). Ukoliko to nije odlična zarada je sam onda preskroman, a u poslovnom svijetu ukoliko povratiš uloženo u roku od 10 godina smatra se da je investicija više nego uspješna.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ovo samo ima u BiH, objavi se vijest da je kompanija ostvarila veću polugodišnju neto dobit za 7 mil. a dionica padne 2%. Kakvo je ovo tržište....
Post Reply