BH Telecom

panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

BH Telecom generalno ima problem sa prezentacijom a evo i sa ovim vidovima tržišnog natjecanja. Može se tu pričati politika-nepolitika ali je poznato koliki je tržišni udio izgubio jer je neko drugi bio brži i povoljniji na polju mobilne telefonije.

A posebna je priča biti efikasan kod poslovnih ponuda putem tendera (a da nije namješten).
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: BH Telecom

Post by Munger99 »

panzer wrote: 24 Mar 2021, 14:53 BH Telecom generalno ima problem sa prezentacijom a evo i sa ovim vidovima tržišnog natjecanja. Može se tu pričati politika-nepolitika ali je poznato koliki je tržišni udio izgubio jer je neko drugi bio brži i povoljniji na polju mobilne telefonije.

A posebna je priča biti efikasan kod poslovnih ponuda putem tendera (a da nije namješten).
https://avaz.ba/vijesti/bih/605464/bh-t ... ater-u-bih
Sitna buranija
Posts: 1986
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Analiza kojoj je cilj prikazati stvari lošijim nego što jesu. Zanimljivo, prenosi je Avaz od čijeg "savjetnika" ljudi sjede u upravi i nadzornom odboru BHT. Mtel je već u jednom periodu bio pretekao telekom po tržišnom učešću, mislim 2012. ili 2013., pa se telekom vratio ponovo na prvo mjesto. Ne znam kakva je sad situacija, ali je do skoro BHT bio prvi...
Sitna buranija
Posts: 1986
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Kao što rekoh, stanje na kraju 3. kvartala 2020. godine učešća na tržištu mobilne telefonije:
BHT 43,79%
Mtel 35,99%
Eronet 20,17%
Ostali 0,05%

https://www.rak.ba/bs-Latn-BA/telecom-market-analysis

Znači da podaci u analizi jednostavno nisu tačni i da je ista usmjerena protiv BHT da se prikaže stanje gorim nego što jeste... Da imaju pad prihoda i dobiti imaju, ali i da su jedini bili na udaru Telemacha sa svesrdnom pomoći onih koji su ga trebali štititi kao državnu kompaniju i to je činjenica. Kada se Telemach okrenuo RS-u vidjeli smo reakciju i ovdje i u Srbiji...
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Da. BHT prihod 440 miliona, MTEL 418 miliona.
Kad pogledamo šta se događa posljednjih dana vezano za vakcine, vezano za pisanja medija koji bi trebali da budu probosanski, a pišu kao da ih plaća Beograd, pa ovo danas sa izborom gradonačelnika Sarajeva, čak i oko isporuke kisika.
https://vijesti.ba/clanak/529437/vakcin ... a-i-moskve
iako mislim da su vlasnici Messera Nijemci,..
postavlja se pitanje, jesmo li u ratu?
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ovo jeste rat ali je ovo rat finansijskih interesa. A ne možeš ostvariti finansijski interes ako nemaš političku funkciju.

Sad je problem što je teško nabaviti rusku vakcinu a da je vlada federacije u decembru samostalno krenula u nabavu ruske,javnost bi rekli da nisu normalni i da se niko neće vakcinisat ruskom.
A ovdje je uletio Dodik jer je prilika da uzme procenat preko Krajinagrupe.

I ova priču oko ugovora za mobilnu telefoniju plasira SDA.
Sad imaju zicer.
Hiiiiii,eto hin,napadaju iz Beograda. I onda dođu službenim limuzinama na sijelo kod asima i smiju se narodu.

I ovo nije nikakav loš potez vlade kantona nego poslovni poraz uhljeba u telecomu.

U privatnom sektoru muda se odvale da bi dogovorio neki posao i radi se dan noć da se pripremi dobra ponuda.
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: BH Telecom

Post by Munger99 »

BH Telekom je gigant koji umire. Da li je dotakao dno pa mozda ne moze vise da ide prema dole? To je vec pitanje.
Dovoljno je da se vratite malo na pocetak teme pa da vidite kako stoje stvari sad, a kako su bile nekad.

Nikad mi nece biti jasni ljudi koji na telekome gledaju nacionalisticki, najgora moguca stvar ikad.
Koristim licno MTEL jer su mi dali strasnu ponudu, ali sutra ne bih oklijevao na koji god telekom preci ako daju bolju.
Ali braniti BH telekom sa "velikosrpska zavjera" pricom, stvarno nema smisla.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne umire ali ako hoće tržišnu utakmicu onda može biti situacija i ovakva. Isto bi reagovala neka firma iz BL da joj sarajevska dođe na teren. Samo što je meni već odavno neukusno pozivati se na ove stvari. Alergičan sam na "branitelje našega" jer je dokazano da su najglasniji branitelji zakačeni na budžetsku sisu.

Ne treba ovdje situaciju ni praviti lošom jer realno nije i ja bih uvijek stavio bilo koji ulog za kojeg hoću da je siguran, u ove dionice.
Sitna buranija
Posts: 1986
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 24 Mar 2021, 20:30 Ovo jeste rat ali je ovo rat finansijskih interesa. A ne možeš ostvariti finansijski interes ako nemaš političku funkciju.

Sad je problem što je teško nabaviti rusku vakcinu a da je vlada federacije u decembru samostalno krenula u nabavu ruske,javnost bi rekli da nisu normalni i da se niko neće vakcinisat ruskom.
A ovdje je uletio Dodik jer je prilika da uzme procenat preko Krajinagrupe.

I ova priču oko ugovora za mobilnu telefoniju plasira SDA.
Sad imaju zicer.
Hiiiiii,eto hin,napadaju iz Beograda. I onda dođu službenim limuzinama na sijelo kod asima i smiju se narodu.

I ovo nije nikakav loš potez vlade kantona nego poslovni poraz uhljeba u telecomu.

U privatnom sektoru muda se odvale da bi dogovorio neki posao i radi se dan noć da se pripremi dobra ponuda.
Ovdje se ne mogu složiti s tobom. Ovo je itekako loš potez vlade KS, jer će na kraju skuplje plaćati račune i imati veće troškove telekomunikacija nego prije. Dobili su manje minuta mobilnog saobraćaja pa će na prekoračeni promet plaćati po skupoj tarifi, a pozivi između fiksnih i mobilnih priključaka će se tarifirati po redovnoj cijeni umjesto da im budu besplatni da nisu raspakovali uslugu. A sve zbog fobije političkih vođa "četvorke" da ih preko BHT prisluškuju, pa k'o vele idemo u mtel tamo nas neće prisluškivati. Neće OSA, ali hoće BIA. A konspiracije i fobije su čudo, od takvih ljudi se i mogu iracionalni potezi očekivati... I uz sve ovo, trpe političku štetu...

A meni lično je potpuno svejedno od koga ću dobiti dividendu, jer me ima i tamo i ovamo. Ali mi kao građaninu Sarajeva nije svejedno kada KS daje pare onima koji su '92 zapalili poštu (tadašnji PTT)...
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

BH Telecom je kompanija zrela za "s' vrata udarat nogama u glavu koga god sretneš". Od svih državnih kompanija ona je naj-državnija. Ko je imao ikakvog posla sa njima u to se sigurno i uvjerio. U njoj svi rukovodeći kadrovi rade isključivo za svoj džep dovodeći svoje dobavljače za svu robu, od toaletnog papira do 4G+ baznih stanica. Praktički tamo je svaki potez popraćen ugrađivanjem odgovarajućeg nadležnog. Mogao bi pisati stotine stranica o tom bezbožnom javašluku a samo na bazi iskustva sa njima.

Evo sada imaju prosperitetan kadar u vidu Samira Silajdžića, koji više ispija kaHve nego što sjedi na radnom mjestu, pa neka im on napravi najbolju ponudu. Ili nek daju lažnim inžinjerima Šefkije Čekića da im rade analize saobraćaja i tarifiranje.

Sitna Buranija, a radnicima BH-telecoma ne smeta mrski agresor kad u vrijeme bolovanja skijaju po Jahorini.

Mi ne znamo upravljat ni sačim i sve ćemo sje-ba-ti. Ja bi volio da ta kompanija bude za uzor, ali ne pravi se pita od govana. A sve ovo ima kao uzrok ono na šta Gospodin Slavuj ukazuje godinama, a svi ostali ćute i sklanjaju glavu. I to ne može nikako drugačije se okončati nego tragedijom.
Post Reply