BH Telecom

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Kod tog poređenja bh telecoma, bosnalijeka i elektroprivrede treba gledati na ulagačku strategiju. Neko hoće sigurniju varijantu odnosno hoće da ima siguran priliv od dividende preferira bh telecom i ne očekuju rast cijene. Onaj ko hoće da rizikuje odabraće bosnalijek ili elektroprivredu što se na bosnalijeku već pokazalo profitabilno a sutra možda i na elektroprivredi. Rast do 25 KM ili 30 KM u kratkom roku nije nimalo nedostižno. ionako je ovaj pad na 16 KM bio strašno isforsiran i uz nekoliko stvarnih transakcija, sve ostale su bile dogovorene.

Već duži period same vijesti ne utiču na cijenu dionica pa nije čudo što kod bh telecoma nije bilo reakcije. možda zato što se u saopštenju navodi da je rezultat u skladu sa godišnjim planom kojim će samo održati profitabilnost iz ranijih godina(što je vrlo dobro ako se poredi sa zagrebačkim T.HT )
Po svemu sudeći karakteristika bh telecoma je da cijena pada nakon ex dividend dana a počinje rasti krajem godine odnosno u novembru i decembru:
Attachments
bht1.gif
bht1.gif (47.64 KiB) Viewed 5738 times
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

panzer wrote:Kod tog poređenja bh telecoma, bosnalijeka i elektroprivrede treba gledati na ulagačku strategiju. Neko hoće sigurniju varijantu odnosno hoće da ima siguran priliv od dividende preferira bh telecom i ne očekuju rast cijene. Onaj ko hoće da rizikuje odabraće bosnalijek ili elektroprivredu što se na bosnalijeku već pokazalo profitabilno a sutra možda i na elektroprivredi. Rast do 25 KM ili 30 KM u kratkom roku nije nimalo nedostižno. ionako je ovaj pad na 16 KM bio strašno isforsiran i uz nekoliko stvarnih transakcija, sve ostale su bile dogovorene.
Ma moram ti priznati da mi nije baš najjasnija ta strategija kupovanja dionica firmi koje bi "mogle" sutra popraviti svoje poslovanje u odnosu na firme koje već extra posluju i isplaćuju dobre dividende. Al hajde i ja sam se priklonio takvom razmišljanju pa sam kupovao veće količine Bosnalijeka i Elektroprivrede. Na Bosnalijeku sam dobar, ali zato na Elektroprivredi gubim 30%.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ljudi vole i rizik a na berzi vole biti špekulatori(u pozitivnom smislu). Nekako slađa zarada bude on onih naglih skokova po 30 % ili 50% nego čekanje onih sigurnih 8% do 10% godišnje i gledanje kako se cijena kreće oko jednog nivoa.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Premijer liga postaje BH Telecom liga


Na današnjem (31.07) sastanku klubova Premijer lige BiH te Komiteta za normalizaciju NS/FS BiH dogovoreno je da će fudbalska Premijer liga u naredne dvije sezone nositi naziv BH Telecom Premijer liga.

"Komitet za normalizaciju NS/FS BiH je danas održao sastanak sa predstavnicima klubova Premijer lige na kojem se razgovaralo o početku prvenstva, te sponzorisanju Premijer lige BiH. Klubovi su podržali i prihvatili sponzorski ugovor s BH Telecomom, te će liga u naredne dvije sezone nositi službeni naziv BH Telecom Premijer liga, a u svakom kolu prenosit će se po jedna utakmica u direktnom prenosu na BHRT-u", stoji u saopštenju Saveza.

Podsjećamo da je BH Telecom tokom prošle sezone prenosio utakmice Premijer lige BiH u fudbalu na svom Premier Liga On Demand kanalu na IPTV platformi Moja TV. Budući da je ovaj bh. telekom operater postao sponzor najjačeg fudbalskog takmičenja u našoj zemlji za očekivati je da će pretplatnici Moja TV IPTV platforme i u novoj sezoni moći pratiti utakmice fudbalskog prvenstva BiH uz određenu nadoplatu.

Mislim da je i ovo jedan dobar potez uprave, šta vi mislite?
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BH Telecom

Post by Damirko »

Investitor, već si gore pisao da ti nije jasna strategija malo rizičnijih ulaganja kada već postoje firme koje su snažne, ostvaraju prihod i dijele dividendu. I to je to.
Ovo oko ugovora za sponzorstvo, ne znam odakle da počnem. Koliko je ugovor težak? To su pare dioničara Telekoma.
Da li "Komitet za normallizaciju" uopšte ima mandat da potpisuje ovakve ugovore? Ako ima, onda je to sigurno javni tender.
Ovako će, bojim se, biti kao sa KK Bosna.
Jaran
Posts: 8
Joined: 22 May 2012, 22:08

Re: BH Telecom

Post by Jaran »

Neprirodno je da telekomunkacije budu u vlasništvu države. Jer postavlja se pitanje transparentnosti. Država treba da bude vlasnik cesta, a ni to "nemora". Samo ako ima viška novca treba da ulaže u neke projekte, i naravno na kraju ih proda, te da podstiče one kativnosti koje dižu društvo indirektno ili direktno. Ali ne da finansira nerentabilnu administraciju već da baš ovo radi, projekti!
Jaran
Posts: 8
Joined: 22 May 2012, 22:08

Re: BH Telecom

Post by Jaran »

Misli da nije loše za BHT da bude spnzor lige, jer oni moraju raditi promocije.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Jaran wrote:Neprirodno je da telekomunkacije budu u vlasništvu države.
Iznos za godišnje za plate i ostale naknade u BH telekomu je preko 124 mil. Km i to za 3400 zaposlenih, a što u prosjeku iznosi 36000 Km po uposleniku. Toliko zajedno ne zaradi pola emitenata na sase. Ovako visoke plate ne mogu se nicim opravdati... iste treba ograniciti jer se radi o državnoj firmi
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Telekom polako ali stabilno raste, sa 16 KM prije mjesec danas već 17,6 sa tendencijom daljeg rasta.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Kupil ti Telecoma, kad smo onomad raspravljali?
Post Reply