BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

https://faktor.ba/vijest/generalni-dire ... ger/178736

Imamo li mi dioničari neki benefit od ovih plaćenih priznanja? Hoće li dividenda biti veća?
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: BH Telecom

Post by Profesor70 »

Od 11. 10. blizu 450.000 km. Prilično solidno, s obzirom da se ne očekuje ekstra dividenda ili skora privatizacija.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: BH Telecom

Post by Profesor70 »

Zapravo blizu pola miliona.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Prodajna strana pretjerano pritišće. Da li je to izlazak iz dionica skroz ili je prebacivanje u nešto drugo, vidjećemo kasnije.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Kada je bila SDP-SDA koalicija, telekom je bio u "slobodnom padu" ali doslovno, jer su tada oni međusobno podijelili sektore i svako je u svom sektoru provodio javne nabavke, čitaj krao bez kontrole. Onda je SDP ispao iz vlasti, pa se to stabilizovalo i opet vratilo da se sve nabavke vrše na nivou firme. Dok je bio Zaimović tamo, on je uveo strogu kontrolu troškova i zaustavljen je pad firme po tom osnovu ali je prihodovna strana i dalje tavorila, a kada je umjesto njega došao Kahtiman krenulo je sa rastom prihoda, ali je i rashodovna strana opet malo "liberalizovana".

E sada, nadam se da ovo sada nije zbog straha od vraćanja u vremena 2011-2014, jer ako "osmorka" preuzme telekom, jadna nam je majka... Biće po onoj "mala bara, a puno krokodila"...
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

dupli
Last edited by Sabur2 on 19 Nov 2022, 03:32, edited 1 time in total.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

A mnogo je bolje dok je SDA drzao telekom naravno. Zato smo u guzici Evrope po svemu.
Stranacki bankomat.
Ne znamo kako bi neka druga vlast upravljala Telekomom, ali vec smo je proglasili katastrofalnom.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 19 Nov 2022, 03:32 A mnogo je bolje dok je SDA drzao telekom naravno. Zato smo u guzici Evrope po svemu.
Stranacki bankomat.
Ne znamo kako bi neka druga vlast upravljala Telekomom, ali vec smo je proglasili katastrofalnom.
Oslobođen svih ideoloških i stranačkih emocija, kažem ti kako jeste, sa informacijama "iznutra". SDP nije nova vlast i vidjeli smo kako je upravljao telekomom (zajedno sa SDA). Živa propast kada su stukli dobit upola, a povećala se krađa na neodrživo. Problem je bio dvije jake političke opcije koje su tada htjele da.muzu isti "plijen", pa su se dogovorile da ga podijele i da svako muze u svom sektoru. Isti problem bi mogao biti i sada, plus što ovi nemaju kadrova ni da održe postojeće stanje što se posla tiče. Takođe, ni NiP nije novi, oni su zapravo SDA iz njenog najgoreg perioda.
Uglavnom, nakon 2015. kada je Zaimović došao, ponovo su sve centralizovali, jer su Fahrini kadrovi došli tu sa zadatkom da izvuku sve što se može izvući, ali je to spriječeno. Bio je tu i "neki" Ćaršimamović (čini mi se) koji je nabavke i troškove srezao domaćinski. A ovaj sada je digao prihod, po oljšao uslugu, ali je i troškove ponovo olabavio.
U svakom slučaju, kao dioničar, mislim da jeste bolje za mene kao dioničara kada SDA vlada telekomom nego SDP. Oni svaku od ovih firmi održavaju manje više zdravom i živom kako bi mogli i dalje izvlačiti iz njih. SDP krade kao da sutra ne postoji...
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Nema tu nikakve ideologije,svi su oni u pet deka.Jer su dio takvog sistema.
I nije ovo nikakva pausalna ocjena,jer sa svima sam imao nekakve kontakte.I ni u jednom slucaju nije se radilo o nekom mom pojedinacnom interesu.
Na pocetku mandata ove skoro osmogodisnje garniture,u ime udruzenja dionicara Dividenda,dostavljeno je pismo predsjedniku i podpredsjednicima Federacije,u kojem je ukazano na sva desavanja na trzistu vrijednosnih papira,probleme sa regulatorom,Komisijom za vrijednosne papire,i neke probleme u korporativnkm upravljanju drustvima u kojima i Federacija ima dionice.
Konkretno je trazeno da se Federacija ocituje oko famoznog Autenticnog tumacenja,kojim je krnjem sastavu KOMVP dodjeljen dozivotni mandat.
Takodjer je trazeno da se poduzmu mjere za zastitu malih diinicara Investicijskih fondova i dionicara drustava u kojima i drzava ima dionice.
Vrlo argumentovano je ukazano na kriminal koji se desava u pojedinim drustvima kao i na kriminalno uoravljanje Investicijskim fondovima.
Nimalo iznenadjujuce niko od te trojke nije reagirao.A predstavljali su tri razlicite,potpuno suorostavljene politicke opcije,SDA,HDZ i Demokratska fronta.
Od onog usvajanja famoznog Autenticnog tumacenja ,ni u cemu drugom nije pokazano ovakvo jedinstvo ovih stranaka.Jedinstveni su ,dakle u necinjenju,ili ti o potrebi zastite kriminalaca.
Jos ranije sam se uvjerio u isti stav i SDP-a.U dva navrata sam kontaktirao kabinet tadasnjeg premijera NIKSICA .
Prvi kontakt je bio kada je IFC poceo prodavaati dionice BSNL.Predlagao sam da Vlada,u cilju zastite svojih diinica u BSNL,nalozi nekom drustvu u njihivom vlasnistvu,da kupi te dionice.Savjetnik premijera se slozio s tim i pozvao me da dodjem ,da idemo kod premijera.
Dok sam ja dosao do njega,Niksic je to odbacio.Puno kasnije je isplivao razlog,njegovo prijateljstbo sa Uzunovicem,koji je stajao iza te kupovine.Iz istog razloga nikada nije predlozio kandidate za NO BOSNALIJEKA u ime Vladinog kapitala.Prepustio je upravljanje zemljaku,,Cak i ono Autenticno tumacenje je doneseno da se obezbjedi Celamova podrska Uzunovicu.
Nizta nije ucinio ni na prijedlog tadasnjeg direktora Sarajevo osiguranja da kupe na berzi dionica do 50%plus jedna dionica.radi bolje pozicije kod prodaje.
Njihove ,Vladine odluke oko Bosnalijeka i oko KOMVP,TEK JE ISPRAVILO TUZILASTVO.
Celam i Uzunovic zavrsili su u pritvoru.I ni to nije signal ovim vlastodrscima.
A to sti nista nisu ucinili na zastiti imivine malih diinucara Investicijskih fondova,predmet je obimne istrage Kangonalnog tuzilastva.
Cinjenica da je jejdan od onih na koje je ukazano u prijavi Tuzilastvu i u Mrezi FEDERALNE TV,odustao od tuzbe za kleveto protiv ucesnika te emisije,i FTV,kao emitera,ukazuje na vjerovatni izhod te istrage.
Elem,svi su oni u pet deka.O tome bih mogao u nastavcima.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Lijepo je Slavuj naveo niz primjera u kojima se ogleda sav kriminal koji su politički pokrovitelji omogućili, čak i učestvovali. Bosnalijek je možda najbolji primjer alternative koja nam se nudi. Ja sam stoga i iskazao bojazan šta bi se moglo očekivati od BHT-a u narednom periodu ukoliko trojka-osmorka dođe na vlast, jer su isti akteri već tamo postavljali svoje ljude i nije bilo dobro. Taj model podjele plijena na kojem su oni insistirali 2011. je za firmu poguban. Isto tako bih mogao biti zabrinut i za Elektroprivredu, jer Andelija i ova uprava se, prema mom mišljenju kao sitnog dioničara, vrlo dobro nose sa problemima i prilično korektno rade. S druge strane, još su svježa sjećanja kada je Grabovica svojevremeno pred kraj godine pržio zalihe uglja kako bi izvozio po 56€, a onda u februaru, kada je ispraznio depoe u Tuzli a pao veliki snijeg pa nije imao šta da prži, uvozio istu tu struju po 109€. Kad su pare i imovina u pitanju, treba ostaviti po strani političke afinitete, i biti realan i gledati šta je bolje za ta ulaganja koja imaš. Naglašavam bolje, ne najbolje ili bar dobro, nego samo bolje, jer dobro vjerovatno kao narod nismo ni zaslužili...
Post Reply