BH Telecom

graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Možemo mi misliti o Avazu ovo ili ono, ali nije on kriv što se BH Telecomom upravlja loše, što je evidentno. Slažem se da Avaz forsira i karikira neke stvari, ali nije baš da sve izmišlja.
Pokušavao sam da pričam sa ljudima koji rade u BHT, na bilo kojem nivou, i uvijek se iznova frapiram nekim detaljima vezanim za organizaciju posla kod njih, sve od majstora do nekih direktorčića.
Neki dan radili nešto u zgradi gdje ja živim, i sključili telefon svima, izrovili haustore itd., isti dan kad mi je nestalo signala zovu me iz kablovske da mi ponude svoj telefon, odgovorim da neću jer imam fiksni telefon. I tako 10 dana zovem Telecom da pitam što nema telefona, oni kažu ima i nema nikakvih razloga da nebi bilo telefona, a u međuvremenu mene zovu 3 puta iz kablovske i nude mi svoj priključak. Poenta, neki majstor ili šef svjesno isključi telefon cijeloj zgradi od 80 stanova, da bi ovi nudili svoje priključe, vjerovatno za pivo i ćevape. Isto tako, ako odete u BH Telecom centar, pa tražite da dobijete duplikat zadnjeg računa i pratite šta se dešava, i nivo nervoze i nesnalaženja i lijenosti, ili ako odete da platite račun u te njihove centre, glavna rečenica im je: "Molim vas da platite račun tu u pošti, kod nas sistem ne radi." (ovo mi se desilo u 5 od 5 slečajeva kad sam otišao da platim račun u BH Telecom centar u Tešnju).
Mislim da su glavni razlozi za veliko smanjenje broje pretplatnika i prihoda, u najvećem procentu, nesposobnost rukovodstva da adekvatno organizuju sistem, a ne tenderske procedure ili negativna medijska kampanja.
panzer
Posts: 11867
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pa upravo ta neorganizovanost je vezana za segment fiksne telefonije. Mobilni prodaš korisniku i sve što treba je održavati stabilnu mrežu i naplaćivati račun. Ogromni troškovi su na fiksnoj telefoniji a pokazalo se i na projektu MOJA TV. Mjesecima se čeka oprema i zaprimaju zahtjevi za priključenje i onda kada je oprema došla, nema dovoljno ljudi da se sve instalira nego se angažuju privatne firme da bi njihove ekipe hodale od grada do grada da pomognu radnicima BH telecoma da sve završe u nekoliko sedmica.

A što se tiče odjavljivanja korisnika sa fiksne telefonije, niko nije spomeno koliko se ljudi odjavilo jer im je taj fiksni telefon višak i jer im se ne plaća pretplata za finansiranje stranačke televizije.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Mene na glavnoj ulici presreću nasrtljivi prodavači M'tela, ustvari maltene djeca ili studenti koje su ovi angažovali i bukvalno me vukući za rukav pokušavaju da mi uvale nekave prepaid, bonove vaučere, mobitele, nemam pojma šta, (sve nešto kao džaba, nula KM impuls itd dakle sve šupljaci i vjerovatno je i skuplje nego u Telecomu). Nema veze što je sve to laž i šupljak narod onako zbunjen stojeći na sred ulice popusti i kupi to. Kod BH Telecoma nikad nisam vidio tu vrstu agresivnosti ni borbe za korisnika, i zato ih i gube. Totalna nezainteresovanost.
Ne samo da to nikad ne rade, nego nemaju ni pameti ni interesa da prijave ove zbog vjerovatno neovlaštene i nezakonite prodaje po ulici i maltretiranja ljudi. Zanima me šta bi se desilo kad bi neko tako u Banja Luci vukao ljude za rukav pokušavajući im uvaliti kakav BH Telecomov prepaid.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Njima bi najbolje bilo da ljudi samo plaćaju račune, a da im ne nude ništa kao uslugu, jedino tako bi možda bili efikasni.
Razumijem ja da to nije lako, i da oni nemaju manevarski prostor kao neke manje firme koje im prave probleme, ali ne razumijem da im nije u interesu i da nemaju resursa da naprave posao sa npr. Al-jazeera-om, da ih ljudi čekaju 3 mjeseca, imaju najbolju volju da rade sa Telecomom, čekaju da ovi preko tendera nabave potrebnu opremu, i na kraju se ispostavi da u Telacomu nema stručnih inženjera koji to umiju napraviti i održavati na nivou koji Al-jazeera zahtjeva (neke bolesne brzine interneta) a da to Logosoft ima, i ljudske resurse, i da to napravi u roku od 7 dana. Al zato u Telecomu svi zaposlenici imaju neograničeno plaćene kurseve engleskog jezika, svi bez izutetka.
Mislim da su stvari poprilično izmakle kontroli, i da ih sutra kupi Deutsche telekom, i kad bi prestali svi problemi sa tenderima i javnim nabavkama, i da radi čelična metla, opet bi trebalo dosta vremena da se uspostavi normalan i efikasan sistem.
Nadam se da ovi moji komentari neće biti shvaćeni kao "drukanje" nad cijenom, jer i sam imam dionice BHTelecoma, i nemam para, a ni planova da kupujem još.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ma i sa ovakvim rukovođenjem i ponašanjem je cijena povoljna itekako, prihod od dividende je iznad 10 % pri ovakvoj cijeni što je dvaput više (ustvari još više jer je kamata na godišnje oročenje u mnogim bankama i ispod 5 %) nego da se pare drže u banci. Ono što mene nervira je da kompanija ima potencijala za mnogo više ali to se ne iskorištava. Ja bih je odmah (do)kupio da imam para, samo kad bih znao, a ne znam, da npr dobit nije mnogo opala u prvom kvartalu.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Ipak ih dotiče šta Avaz piše... Fahro ozbiljno napada po krilu i mislim da ako ikad sklopi dil sa Zlatkom, BH Telecom ce mu biti prvi na meti, pošto su poslovi sa energetikom već zauzeti. To objašnjeva ovo pravdanje menadžmenta u Oslobođenju
Attachments
BH Telecom.PNG
BH Telecom.PNG (128.63 KiB) Viewed 7742 times
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Evo i prvog nagovjestaja poslovanja BH telecoma u prvom kvartalu. U intervjuu Oslobodjenju Residbegovic, direktor kaze da je da su i prihod i dobit veci za nekoliko procenata u odnosu na proslu godinu.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Evo i malo za rubriku vjerovali ili ne: "Nadzorni odbor kompanije najavio je da ce ZAMOLITI ministra i premijera da se odrzi konferencija za stampu i da se javno oda priznanje BH Telecomu za ostvarene rezultate." Ne zezam se, stvarno tako pise.[*]
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Nešto mi se ova dionica slabo komentariše na ovom forumu, mislim da zaslužuje daleko više prostora jer je možda najkvalitetnija (po trenutnoj cijeni) na SASE. Šta vi mislite o trenutnoj cijeni, kretanjima iste i sl.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

slazem se da zasluzuje mnogo vise paznje....mislim da je dotaknuti minimum od 16 KM, bio s pravom minimu, i da je vec krenuo oporavak na 18 KM, koji je već neko vrijeme ravnotezna cijena.

Cijena dionice 17 KM, dividenda standardna na 1,7 KM. Ovaj omjer dovoljno govori. Bujrum nadjite bolju a sigurniju i profitabilniju investiciju.....
Post Reply