BH Telecom

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Udruženje dioničara, akcionara i udjeličara BiH (UDAU BiH) predalo je u srijedu Opštinskom sudu u Sarajevu zahtjev za brisanje BH Telecoma iz evidencije registra privrednih društava

Ovaj drug će nekome stati na žulj. Neko će mu "pjevaljku zavrnut".
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ne znam je li to isti Softic kojeg pominje Panzer u postu o EP BiH ali u vecerasnjem dnevniku nekakav starina Softic potpisan kao predstavnik malih dionicara (mene sigurno ne predstavlja) ratoborno izjavi dvije megagluposti:1) da ce se svim silama boriti da se BH telecom nikad ne proda i 2) posto je dobit BHTelecoma velika (zna li taj da ona ustvari godinama opada) da se dividenda treba smanjiti na ime povecanja zaposlenosti u BHTelecomu (a ustvari pola zaposlenih ni sad nista ne radi). Eto ko nas i kako "predstavlja" .
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Federalni ministar transporta i komunikacija Enver Bijedić potvrdio je da BH Telecom za sada gubi tržišnu utakmicu od M:tela, te je najavio kontranapad, odnosno pokušaj BH Telecoma da prodre na tržište Republike Srpske i Srbije te druge mjere za spas posrnule sarajevske kompanije."Jedna od aktivnosti je da agresivnije napadnemo tržište Republike Srpske, pa čak i okolnih zemalja. Prije svega mislim na Srbiju", istakao je Bijedić.
Da nije ministar ove gluposti bi trebalo potpuno ignorisati. Svaki dan pokazuju svoje ministarske "sposobnosti". On bi da "napada" nešto. I onih otvorenih desetak prodajnih objekata u drugom entitetu mu pravi gubitke a on bi da širi aktivnosti umjesto da čuva svoje tradicionalno tržište i da pravi racionalizaciju.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ne mogu oni sacuvati ni Bascarsiju a kamoli da osvajaju nova trzista. I zar ne treba neka licenca za rad operatera npr u Srbiji. Uostalom takvi „napadi“ se ne najavljuju konkurenciji preko novina neko se urade u vidu blitzkriega. Dok je ove uprave nece BHT na zelenu granu.
Posao neki dan da odradim nesto u njihovu poslovnicu. Nece moci. Ne rade SUBOTOM, a poslovnice Eroneta prepune i to najvise Subotom.
Drugi put hocu patriotski da se pretplatim na uslugu moja TV na koju su skrhali silne milione. Za nju se maltene i ne zna jer se nigdje ne reklamira osim na njihovom bezveznom portalu. Nece moci. Ne mogu ne znaju, nece, nezaintersovani sluzbenici trtljaju nesto o nepostojanju tehnickih mogucnosti i to bas samo moja kucu... ccc. Zato konkurenciji nema problema, Velnet, lokalni kablovski operater i Total TV satelitski zasipaju lijepo dizajniranim flajerima i vuku za rukav. U njih sve moze iako nemaju ni 1 % zaposlenih u odnosu na BHT.
I lazu kad kazu da ih ometaju javne nabavke. Sta vise nabavljaju? Strastili su stotine miliona na kupovinu softvera i hardvera od trecih lica zadnjih godina i jos se hvale time i zovu to „investicijama“ dok stotine njihovih nazovistrucnjaka leze besposleni po bezbrojnim kancelarijama. U stvari trebalo bi im zabraniti da ista nabavljaju.
Sta radi i zasto prima platu njihov marketing ako i za to angazuju trece firme pa dobiju reklame u kojima potencijalni korisnici ne znaju ni sta im se nudi.
Jedini spas bi im bio da se hitno smijeni komplet manadzment, dovede stranac za direktora, da mu se 50000 € plata i samo jedan zadatak: povecanje profita 20 % godisnje svake godine uz potpuno odrijesene ruke za sve poteze a prije svega otpustiti bar 500 zaposlenih za pocetak, a onda jos bar 200 a nakon toga svakog onog ko potencijalnom klijentu kaze „ne moze“ ili „sutra“.
Ili naravno privatizacija, ali to je nemoguce dok god se u ovog fosila od firme moze uhljebljivati rodbina.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Telekom slovenije: u 2009. smanjena dobit za 71%, u 2010. veliki gubitak.

T-HT : u 2009. dobit smanjena za 12 % , u 2010. smanjena za još 10 %

Oni opet rade malo drugačije i otpuštaju radnike po želji (T-HT) a opet im ne ide. S druge strane Telekom Srbije konstantno povećava dobit.
BH Telecom se drži tu negdje. Ima pad dobiti ali je opet dobar. Sad sve to što je napisano o načinu poslovanja stoji i sve je tačno. Tromi, spori, često i nezainteresovani ali....

Ta firma je odraz balkanskog mentaliteta i ništa više. Bilo koja druga državna firma radi na isti način. 60% ljudi radi svoj posao pošteno, 40% samo pravi probleme i zbog njih se obično proziva čitava firma.
Kako pričaju, nabava opreme za tu IPTV je konstantan problem. Ko nabavlja, šta je stvarni razlog problema i ostalog, malo ko zna. Spominje se da su pojedinci u službama nabave podmićeni od strane kablovskih operatera mada to treba uzimati i kao trač ali opet ako se zna pomenuti mentalitet, ništa nije isključeno.
Možda i nije to razlog, možda je stvarno do očajnog lošeg zakona o javnim nabavkama. Pravi primjer je razvlačenje tendera za postavljanje naplatnih kućica na autoputu, za ovih skoro dvije godine su izgubili možda i 20 mil KM prihoda.

Ali, kome je stalo da poradi na izmjenama nebuloznih zakona? Vladi koja trabunja o "pomoći" ljudima koji su uzeli kredit sa bazom u kursu franka? Nisu im pomagali kada su godinama imali manju kamatnu stopu od svih ostalih nego im sad kao pomažu.

Čak i da se ide na otpuštanja, opet bi ostajali oni koji su se na razne načine uvalili tu jer oni imaju "nekog iza leđa". Generalno, imajući u vidu raznorazne interese u bh telecomu, i ovakav rezultat je dobar a pokazuje da ima onih koji stvarno rade.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Teško je porediti rezultate mobilnih operatera u Sloveniji i Hrvatskoj sa BIH. Tamo su imali jos prije 3-4 godine penetraciju mobitela 100% ili više dok je kod nas to bilo ispod 80%. Dakle tržište im je još tada bilo dosta zasićeno i i osvajanje svakog novog korisnika je bilo poput cijeđenja suhe drenovine. U nas s druge strane, sa pomenutom znatno nižom penetracijom bilo je mjesta za osvajanje nekoliko stotina hiljada novih korisnika koji su kao zrele kruške čekali da ih neko "pokupi" bez puno truda i pameti. Ispada da ih je skoro sve pokupio mtel. Trebalo je biti jako nesposoban pa ne osvojiti bar dio tog kolača. i tako BHTelecom već treću ili četvrtu godinu pomalo smanjuje dobit dok se mtel iliti Telecom srpske maltene udvostručio. Na istom tržištu.
Dobit BHTelecoma je morala biti 200 miliona.
Možda se ponavljam ali u mom mjestu niko nije pretplacen na "moja TV", svi imaju (i ovih dana uzimaju) manje kablovske operatere koji imaju značajno inferioriniji kvalitet slike, nemaju EPG i sl što sve "Moja TV" ima. Pa zašto? Zato što ne znaju da "moja TV" postoji. Jeste li nekad vidjeli reklamu na TV za "moja TV"? Ja nisam.
Dakle po meni nije dovoljno to što 50 ili 60% zaposlenih u BHTelecomu dobro i pošteno radi. Baš kao što nije dovoljno da auto ima odličan motor, hladnjak limariju i sl ali mu eto fale dva točka ili volan. To što 40% radi loše, nije krivica njihova nego onoga ko im je to dozvolio, ko ih je tu zasposlio i na kraju krajeva onog ko ih tu drži i ne može ili neće ili ne smije da ih otpusti.
Nije dovoljno ni da 90 % dobro radi. Nije dovoljno da je dobit 140 miliona a mogla je i može biti 200. Bože moj pa nije taj Rešidbegović ili kako se već zove pustio korjenje tu. Ili ga drže da mu bude veća osnovica za penziju. Ispada da je čitava zemlja talac jednog skorog penzionera ili onih koji ga tu drže zarad svojih ili njegovih sitnih interesa
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

evo skoro objavljeno:

http://www.indikator.ba/ekonomija/aktue ... nferencije

udruženje građana je diglo glas. ne onaj ko treba da misli o tome i ko je mjesecima visio sa ekrana kako ga treba izabrati nego najobičniji građani.

vratim se na IPTV . reklamirati se možeš, čovjek (kao ti) dođe u poslovnicu, traži uslugu i zaposlenik mu kaže nije problem ali nemamo receivere, pitaš kad će doći, on kaže možda za tri mjeseca. i taj zaposlenik već mjesecima to govori. na kraju mu i dosadi odbijati ljude zato što mu služba nabave ne dostavlja opremu. možda ljudi ne mogu nabaviti opremu zbog tih tendera, a možda i sami koče nabavu. pravi odgovor bi se potražio unutar firme. mi ga nemamo jer nismo tamo.
Čemu onda reklama? Ovo je samo presjek trenutnog stanja a ne opravdanje za tu njihovu situaciju.

oko mobilne telefonije je nešto drugo. nisu bili dovoljno spremni da odgovore na jaku tržišnu utakmicu.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ministar prometa i komunikacija Federacije BiH Enver Bijedić rekao je danas da se razmatra mogućnost ujedinjenja dva telekom i poštanska operatera u ovome entitetu od kojih je u telekomu sa sjedištem u Mostaru suvlasnik i T-Hrvatski telekom iz Zagreba. Imamo dva telekoma i dvije pošte, a ujedinjenjem u jednu dobilo bi se na učinkovitosti, brzini, prihodima, smanjenju administracije, rekao je Bijedić za mostarski Dnevni list.

Po njegovim riječima ujedinjenjem bi se povećala i konkurentnost u odnosu na M-Tel iz Republike Srpske kojega je prije pet godina privatizirao srbijanski telekom i koji od tada povećava tržišni udjel u cijeloj Bosni i Hercegovini.

U Federaciji BiH funkcionira BH Telecom sa sjedištem u Sarajevu i HT Mostar sa sjedištem u Mostaru koji pokrivaju uglavnom većinska bošnjačka i hrvatska područja.

Ministar Bijedić je odbacio mogućnost da vlada u ovoj godini privatizira BH Telecom unatoč brojnim problemima i projiciranom proračunskom deficitu.

"Oko toga još nema govora i mislim da to nije rješenje", dodao je Bijedić.

Suvlasnici HT-a Mostar su Federacija BiH koja ima udjel od 50,10 posto, T-Hrvatski telekom iz Zagreba je vlasnik 39,10 posto udjela, Hrvatska pošta Zagreb 5,23 posto, a mali dioničari imaju 5,57 posto.
Ovo bi bilo zanimljivo. Ako bi se svi u vladi složili i ako bi HT Zagreb pristao onda bi se moglo to izvesti. HT Zagreb odnosno DT bi time dobio oko 20% udjela u zajedničkom telekomu a i HT Mostar bi se riješio poteškoća zbog male dobiti. Ali sve je to na dugom štapu zbog "našeg mentaliteta" tako da nema od tog ništa.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

2. Donošenje odluke o dodatnoj raspodjeli neto dobiti iz akumulirane dobiti iz 2008, 2009 i 2010. godine
Koliko?? 161 mil KM imaju kao neraspoređenu, ide li cijeli iznos?
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Neko na "moj novac" napisao već da je u pitanju 20 miliona ali ne znam je li u pitanju šaljivdzija ili nesto stvarno zna. Meni tako mali iznos nema logike, jer Vladi ništa ne rješava. S druge strane ako su se odlučili na veći iznos što sam već odavno očekivao da će se desiti, bilo bi onda logično i da će Vlada odustati od izdavanja trezorskih zapisa (bar za Telecom). Zašto bi to radili, pa onda zavrtali ruku direktorima javnih preduzeća da to kupe, pas još plaćali kamatu kad mogu ovako mnogo elegantnije kroz dividendu. U svakom slučaju realno je očektivati porast vrijednosti dionice bar do skupštine a možda i poslije.
Post Reply