BH Telecom

brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Sabur2 wrote: 06 Jul 2022, 23:14
ummet wrote: 06 Jul 2022, 21:51
Sabur2 wrote: 19 Jun 2022, 21:16 I ja sam uposlen u privatnom sektoru i nama plate ne rastu vec skoro 10 godina. One jesu nekad bile dobre, danas su prosjecne, sutra ce vec biti lose.
Ne znam u kojem sektoru radiš i šta radiš, ali plate u privatnom sektoru su u zadnjih 2-3 godine za radnike koji imaju vještine, skočile cca 50%. Nije raslo toliko jedino lako zamjenjivim ljudima npr. kasirka u Mercatoru ili Bingu, mada je i njima porasla čisto iz razloga što je ponuda radne snage katastrofalna.

Plata radniku koji radi 180 sati je cca 1.300 netto (sa T.O. i prevozom).
Plata majstoru / vodji brigade koji radi 180 sati je cca 1.600 netto.
Ovo je sve SSS.
Plata strucnih ljudi SSS i VSS je 2.000 u startu.
Svi si naravno prijavljeni manje, da ne kažem na minimalcu.

Pored odlaska svih mogućih profila, veliki je problem što su svi konačno shvatili da je bolje biti sam svoj gazda nego raditi za drugog, tako da je danas jako teško uopšte okupiti ikakav tim. Nema više rada po 230-250 sati mjesečno osim možda kod zaštitara, ali njih ubrajam u nekvalifikovanu snagu.

Ja bi rekao da se već dogodio klasični slom tržišta rada.

Sve više kompanija dijeli dio dobitka radnicima, plaća im vrtiće za djecu, popravke i renoviranja stana ili kuće itd. Svejedno, zakasnilo se i sada će demografski crv da izjede BH društvo.

Ovo sve govorim za zanimanja gdje treba neka stručnost. Slaganje papira i dalje košta 500-600 i takvi profili kopaju da se uvale na drzavne jasle. Ko ima ikakvo korisno stručno znanje danas bez problema čak i na crno može zaraditi cca 2.000.

Kako je inflacija udarila, za pola godine i 2.000 će biti ništa.
Radim u prilicno sofisticiranoj industriji i politika plata je katastrofalna. Jos uvijek se uprava vodi time da na trzistu ima dostupnih zamjena.
Plate ne rastu, ljudi odlaze, novi dolaze. Uprava ima dojam da je u pravu, mi koji smo dole znamo da je ovo sto dodje tabula raza. Moras ga uciti i raditi njegov posao dok ne nauci. Odozgo gledano sve i dalje funkcionise.
Da ne pricam dalje.
I tako je u vecini firmi. Ne znam odakle ti imas informacije, ali to je to.
Ista situacija u Mittalu..
Dakle povišice je bilo ali samo za radnike,.. moja žena kao asistent menadžera već 5 godina ista plata,.. oko 1400 KM sa TO.
Iako su u prošloj godini ostvarili dobit 199 miliona KM nisu se sjetili da bar usklade sa inflacijom.
Podjeli neke bonuse u januaru kao 13. platu, a ni to ne možeš dobiti ako si bio i samo jedan dan na bolovanju.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

1.300KM sa toplim obrokom ima osrednji vodoinstalater.
6KM / h + 10KM topli obrok za dan. Majstor 8KM/h. Eh sad oni svojim majstorskim umjećem namaknu još barem 500KM.

U Zenici jesu niže plate nego u Sarajevu. Ja sve referišem za Sarajevo a za druge sredine treba korigovati na nešto manje ili više (hercegovina).

Dobit firme ne znači u principu mnogo za plate radnika. Vlasnici biznisa kupuju rad, i naravno kao i svi ljudi na planeti žele kupiti više za manje novca. Radniku se daje najmanje što mora, isto kao što gledaš da platiš jeftinije mobilne usluge. Ako nisi zadovoljan eno Njemačke - to je tako. Bude nekad bakšiša kao u Mittalu, ali u principu svi smo mi na minimalcu.

Lakše je naći menadžera nego varioca, zato ovaj drugi ima 1.800 startnu platu. Na BH tržištu više uopšte ne moraš tražiti posao, jer ga ima i previše za ovaj obim radne snage i uz ovaj tehnološki napredak (internet i komunikacija). Prije je bilo da su kompanije kreditirale investitore, urade posao pa izvlače pare. Sada više nije tako, investitori uplaćuju avans pa ganjaju kompanije da se organizuju i da izvrše ugovore.

Moja cijela priča se zasniva na (opet ponavljam) ljudima koji mogu prižiti konkretnu robu ili uslugu koja je potrebna tržištu a za koju treba odredjena stručnost. Masa je otišla, što je opet ovima što su ostali diglo cijenu rada. Menadžera ima svakakvih svukuda u Sarajevu košuljica, satić, cvike, laźna diploma, konekcije. Kad ti pukne kanalizaciona cijev pa kad izvadiš pare i dobiješ odgovor sa tržišta “može za 30 dana”, onda će bit “evo suhog zlata dodjite mi odmah”.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Jasno je sta ti govoris, ali je u svim firmama prisutan i taj drugi profil radnika sa gimnazijama, medicinskim ili ekonomskim skolama, koje moras nauciti necemu prvo da bi bio koristan. I njihove se plate racunaju. I onda oni rade za 7-8 stoja. Uzmi ili ostavi. Mogao bih ti nabrojati bar 5-6 poznatih firmi gdje se to smatra platom. I naravno da im nece povecati jer se jos uvijek moze naci zamjena za onog koji ode.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

panzer wrote: 06 Jul 2022, 11:21Kao ASA finance.
Sad je prešlo na ASA banku. Očekivano. ASA finance oslobodi prostor za nešto drugo.
Mirnes
Posts: 144
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: BH Telecom

Post by Mirnes »

da li su mogli ići vanberzansko trgovanje, odnosno ugovorom? da li ima nekih ograničenja i da li su isti troškovi? nako razmišljam
Begov Han
belse
Posts: 66
Joined: 09 Dec 2021, 10:06

Re: BH Telecom

Post by belse »

Iako je dividenda podijeljena
Ponovo navala kupaca
Brzo bi granicna cijena mogla preko 15 KM
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Hajde da vidimo. Vrlo teško je napraviti neki bum u industriji koja je u zatonu. Nije to više ono kada su prihodi dolazili sa svih strana odnosno kada je profitabilnost bila izuzetna a konkurencija daleko manja.

BH Telecom planira vratiti ukupne prihode na nivo iznad 500 miliona KM, koje je imao u svoje "zlatno doba", već u narednoj godini, predviđeno je trogodišnjim planom poslovanja 2022.-2024.

U tome mu trebaju pomoći visoka investiciona ulaganja u ovoj godini koja su planom predviđena u iznosu od 255,5 miliona KM, ali i ulaganja u naredne dvije planske godine.

Prihod u 2023. godini bi se, prema planu trebao popeti na 502,8 miliona KM, a u 2024. godini na 513,6 miliona KM, nakon što je za ovu godinu planiran na nivou od 493,6 miliona KM.

Pod uticajem pada telekomunkacionog tržišta kroz pad pad korištenja usluga SMS-a i govora te većeg korištenja servisa kao što su Viber, WhatsApp, prihodi BH Telecoma bili su proteklih godina u konstantnom padu. Društvo je i u 2021. godini imalo pad prihoda u fiksnoj telefoniji ali je ostvarilo rast u mobilnoj telefoniji i rast prihoda od roaminga.

Porast prihoda od prodaje uticao je da su u prošloj godini operativni prihodi porasli za oko 20 miliona KM na 461,8 miliona KM, a neto dobit povećana za oko 16 miliona KM na 63,3 miliona KM.

Iako je kompanija zakoračila u nove segmente poslovanja - fintech i produkcija multimedijalnog sadržaja, prihodi ostvareni na ovaj način još uvijek nemaju značajniji udio. Naime, pokrenuti projekti su, uglavnom, u početnoj fazi razvoja.

Osnovna djelatnost društva sa ostvarenih 453,6 miliona KM prihoda čini i dalje aposlutnu većinu prihoda kompanije.

Investicija u fintech kompaniju ESP doo, gdje je ulaganje bilo u iznosu od 3,825 mil KM, odnosno 45 posto u osnovnom kapitalu, ne pokazuje se kao isplativa. Na to ukazuju više nego skromni prihodi od 33 hiljade KM prošle godine (26.000 KM godinu ranije) te milionski gubici u poslovanju koji "jedu" kapital društva.
esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: BH Telecom

Post by esas »

Gledao sam nedavno ponudu B2B cloud rješenja BH Telecoma i pored toga što je zastarjela, cijene su previsoke i ne mogu parirati onima američkih i europskih IaaS i PaaS providera.

Kao dio promjena potrebnih za 5G tehnologiju tu je i edge computing, odnosno blizina data centara svojim korisnicima. Hoćemo li čekati da Apple, Google, Facebook i ostali naprave svoje data centre ovdje ili je bolje da BH Telecom pripremi i unaprijedi postojeću infrastrukturu, te napravi ponudu koja bi im bila prihvatljivija nego da to sve naprave i održavaju sami? Naravno, ako vide da im se ne isplati mogu nas i zaobići pa dobiti ono što im treba u regionu s obzirom da smo male države.

Ne moramo gledati ni te velike korporacije. I našim malim preduzećima je jeftinije zakupiti servere u Njemačkoj, nego u BH Telecomu.

Uglavnom, tužno je čuti da je industrija u opadanju pored takvih prilika. Trebalo je odavno da rade na toj tranziciji. Mobiteli se ne koriste ništa manje, samo se prešlo sa SMS i glasovne na podatkovnu komunikaciju.
Last edited by esas on 28 Jul 2022, 13:58, edited 2 times in total.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Onako na prvu, izgleda da je industrija u opadanju ali činjenica je da se prilike mijenjaju.
Izgledalo je da ova saradnja sa Raiffeisen bankom ima neku opravdanost ali koliko vidim sve aplikacije su danas neprimjetne, i kviko i "hu-ha" i ovaj telekomov. Nije se primilo.

U svemu moraš pokušavati a niko ne zna hoće li biti šta od toga.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

25,7 miliona KM polugodišnja dobit. Solidno je ali je i dalje problem što je ogromna cifra neiskorištena i godinama stoji na računima.
Post Reply