BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Oni su zadnje dvije godine dijelili samo po 0,551 KM dividende, a ostavljali u zadržanu dobit po 20-tak mio KM. A onu raniju akumuliranu/zadržanu dobit su rasporedili u fond rezervi...
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sad bi kao trebalo biti 1,05 KM po dionici ako će u budžet ići 60 miliona.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sad vidjeh tu stavku u budžetu, 60 miliona od dividende, skoro duplo u odnosu na prošlu godinu. Međutim ne piše da je sve od Telecoma, tako da mi je vrlo moguće da bi dio toga mogla biti Elektroprivreda BiH. Ne znam još kako su poslovali ali bi njihova dobit mogla biti i veća od BHTSR samo ne znamo da li će je i podijeliti i koliko zbog tekućih investicija (mada su te investicije iz kredita). Aerodrom otpada ove godine, tako da sumnjam da će svih 60 m dividende biti od Telecoma. Ustvari 60/0,9 s obzirom da je Vladin udio 90 %.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: BH Telecom

Post by investitor_ba »

brzi wrote: 01 Jan 2021, 14:57 Dobro su se izvukli ako rezultat nije friziran.
Riješili su se i sponzorisanja Premier lige BiH
Bolja je korist od Merlinovog koncerta sinoć a nije se mogao pratiti nigdje drugo osim na Moja TV.
Vidjet ćemo za koji dan budžet FBIH, koliko su planirali dividende.
BH Telekom bi mogao ove godine dati mnogo više od onih 0,50 KM.
I ono što je također bitno nema više rasprodaje dionica, to je obustavljeno.
Sta znaci ovo da nema vise rasprodaje dionica? Vlada FBiH vise nece prodavati svoje dionice?
brzi
Posts: 2414
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

investitor_ba wrote: 05 Jan 2021, 12:30
brzi wrote: 01 Jan 2021, 14:57 Dobro su se izvukli ako rezultat nije friziran.
Riješili su se i sponzorisanja Premier lige BiH
Bolja je korist od Merlinovog koncerta sinoć a nije se mogao pratiti nigdje drugo osim na Moja TV.
Vidjet ćemo za koji dan budžet FBIH, koliko su planirali dividende.
BH Telekom bi mogao ove godine dati mnogo više od onih 0,50 KM.
I ono što je također bitno nema više rasprodaje dionica, to je obustavljeno.
Sta znaci ovo da nema vise rasprodaje dionica? Vlada FBiH vise nece prodavati svoje dionice?
Ko je prodavao u bescjenje, ko je doveo cijenu na 8 KM,...
Vlada FBiH poslije uspješnih prodaja udjela u FDS-u i Sarajevo osiguranju ne bi trebalo da prihvati ponudu ispod knjigovodstvene vrijednosti.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 01 Jan 2021, 16:59
Planirani prihod od dividende u budžetu je gotovo duplo veći nego prošle godine...
Kao što rekoh. Ali, mislim da će prije biti 1 KM iz telekoma, pa je to nešto preko 57 mio KM vladi na njenih oko 90% dionica, a ovaj ostatak do 60 mio KM planiranih u budžetu da će biti iz dividende od elektroprivrede (do visine onih subvencija)... Ali, budemo vidjeli...
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Nema ko drugi.
Na ovoj zadnjoj skupštini EPBIH su usvojili trogodišnji plan i u tabeli finansijskih pokazatelja za 2020. procjenjuju dobit od 5 miliona KM. Vjerovatno se opet ide na neki otpis. A čak i da je dobit dosta veća, imaju nekakavih projekata gdje im treba dosta sredstava tako da je mala šansa da će iz elektroprivrede vući sredstva.
Od firmi koje prave oružje je, isto tako, mala šansa da mogu skupiti i 20 miliona jer i one investiraju u druge državne firme iste branše ili sami u svoje projekte.

Jedino ako nas neće iznenaditi sa dividendom iz mostarske elektroprivrede.

A najrealnije je povući iz telekoma pošto je tu priliv dobara a većih planova nema. Narod je protiv nove tehnologije.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Dobro se redaju kupovni nalozi. A drugovi iz fondova će valjda još malo sačekati da odvrnu česmu. Ili čekaju gazdu da im kaže.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

U tim Drustvima za upravljanje fondovima je poseban soj ljudi.Poput vecine brokera ,recimo.Potpuni svjesni da je to sto rade kriminal,i opet ga rade.A onda ce pokusati svi da se sakriju iza Muje.Pokusat ce da prikazu kako sve radili po zakonu.Jer,kao sto hi rekao doktor direktor i krimjnalac prije svega,ko zna koliko to vrijedi.
Ipak ce se nekoga morati pitati koliko sta vrijedi.I potpuni sam siguran da cemo se sresti.
Hapsenje a poslije brzo pustanje Hasana Celama ,znaci da je sve ono sto je on dozvolio,sve ono na sta nije nista poduzeo,kriminal..
A kada su u pitanju transakcije dionicama iz portfolija fondova i zatim ulaganje para fondova,sve je to bilo nezakonito.A to je trebao zaustaviti Hasan Celam i druzina.Odgovornost za necinjenje.Sto ne znaci da oni nisu imali i neku drugu ulogu u ovom udruzivanja radi cinjenja krivicnog djela.
Procesuiranje ovolikog ocitog kriminala moze zaustaviti samo korupcija.A novca za to je vec dovoljno ukradeno.Bas me zanima hoce li neko iz Tuzilastva podleci iskusenju.
Vjerujem da ce ih neko jednom pitati i zasto nisu nista poduzeli da zaustave ovu pljacku.Gdje su bile mjere zastite.
Hoce li rizikovati da bude optuzen za necinjenje.Bar na nekom od Evropskih sudova.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Bas fino sto radnici strajkaju i to u periodu kad imaju priliku da preuzmu odredjeni broj korisnika od telemacha koji je izbacio arene iz zvoje ponude.
Post Reply