BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Pa imamo dovoljno uporedivu bazu podataka za tržište na kojem je i BH telekom. Pogledaš Mtel i Eronet i uporediš ih. Ne možeš ih porediti sa austrijskim ili njemačkim telekomima kada ne posluju na istom tržištu.
brzi
Posts: 2503
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

2013. i 2014. Isplaćeno dividende po 110 miliona kasnije se to vrtilo oko 60 miliona.
Dobit je bila konstantnom padu, prihofi padali a troskovi rasli, sve do 2020.
Last edited by brzi on 20 May 2023, 21:20, edited 2 times in total.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Također mislim da direktor takve firme treba biti prije svega ekonomista i menadžer, može biti i blizu struke to je možda prednost ali ne mora. Strane kompanije često dovode nove ljude za menadžere kad žele svježu krv, da se povise prihodi, dobit, dividenda, srežu troškovi i sl. Vlasnike obično tehnološke stvari ne zanimaju niti tu imaju neke zahtjeve. Ali bio koji pad dobiti ili čak rast manji od zahtjevanog se kažnjava odmah. Tu milosti nema.
Što se tiče konkretnog slučaja, tog novog ne znam nisam još pogledao ništa u vezi njega. Svakako sam protiv dovođenja aparatčika iz stranke, tatinih i maminih sinova, i stranačkih uhljeba i poslušnika.
Što se tiče Kahrimana davno sam rekao. Njega je trebalo smijeniti trenutno nakon objave zadnjih rezultata, iz više razloga. Prvo jer su rezultati loši, neto dobit je značajno manja od prethodne godine. Drugo manipulativne i netačne izjave i to nekoliko puta. Rekao je da je npr da je "bruto dobit od 61,1 m veća za 7,7 m maraka". Iz ovoga bi se iščitalo da je bruto dobit veća od prošlogodišnje. A u stvarnosti je drastično manja od prethodne godine (70,1 m) a za tih 7,7 m je veća od PLANA. Što dosta govori i o planu a i o osobi. Ta vrsta manipulacije i miksanja podataka u istoj rečenici je nedopustiva da ne kažem šta gore. Međutim bilo je dovoljno medijima da progutaju udicu (a to se i htjelo) i sipaju naslove da je poslovanje Telecoma izuzetno uspješno a u stvari je neuspješno. Nas ovdje nije zavaralo. Ovo ubacivanje (vlastitog) plana u poređenje poslovnih rezultata je posebna priča. Da ne kažem da se još u septembru prošle godine hvalisao da je plan dobiti za 2022 premašen već tada, što će svako normalan protumačiti da će dobit do kraja godina biti 30% viša. Samo što se on opet pozivao na plan, koji je, vidi čuda, upravo za te potrebe napravljen izuzetno skromno. Koga zanima njegov plan.
I tu nije kraj, pođimo samo od te izjave da je planirana dobit za 2022 (53,4 m) ostvarena još u septembru 22. Recimo da je to tačno i ako je na kraju bilo 61,1 m, znači li to onda da je u periodu okt-dec dobit bila svega 7,7 m? Ne zna se dakle šta je gore kad laže i manipuliše ili kad govori istinu.
Neću ni pominjati stalne ESG izjave poput one da će sa EP BIH ići u nekakve projekte sa obnovljivom energijom i sl. Meni ovaj nema prolaznu ocjenu a ko god da ga naslijeđuje i njega ću cijeniti istim parametrima.
panzer
Posts: 11924
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ja znam da su svi kukali da im viber smanjuje prihode i da u prvi mah nisu imali odgovor.

A istovremeno , kada profitna marža padne na 10% sa nenormalnih 25% nekome je to šok. Pa mogla se prilagodit isplata dividende da ostane 300 miliona KM na računu.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Panzer, stalno im tražiš opravdanja za evidentno loše upravljanje BH telekomom i Elektroprivredom u mandatu 2011.-2015. Te bila kriza, te uslovi na tržištu... A svaka godina ima svoje izazove. I u ove 3 godine su bile možda i najgore krize zadnjih 20 godina (pandemija, pa sad Ukrajina) pa su obje ove kompanije stabilno poslovale i napravile odlične rezultate u okolnostima u kojima su poslovale (uporediš ih sa istim kompanijama u BiH, pa ako hoćeš i u regiji) i onda vidiš da su njihove uprave, kakve god bile, nama dioničarima povećale stvarnu vrijednost kapitala. Nije problem da idu ako su loše radili, a nisu, nego je problem što će ih smjenjivati isti onaj koji nas je već jednom u crno zavio. Nepopularno je to reći, ali je Novalić sve istinito rekao kada je nabrojao šta je zatekao kada je došao na mjesto premijera i šta ostavlja nakon 8 godina.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 20 May 2023, 21:18 2013. i 2014. Isplaćeno dividende po 110 miliona kasnije se to vrtilo oko 60 miliona.
Dobit je bila konstantnom padu, prihofi padali a troskovi rasli, sve do 2020.
Poslovni rashodi 2014. su bili 470 mio KM, a 2018. 424 mio KM. Znači padali...

A mislim da je 2012. najveći kablovski operater u Sarajevu (inače tada u vlasništvu jednog SDP-ovog biznismena) prodat Telemachu koji je za mislim 7 godina BHT-u otkinuo skoro 90 mio prihoda (vidio svojim očima analizu, nisam samo siguran 100% je li za 6, 7 ili 8 godina bila analiza, mislim 7).
panzer
Posts: 11924
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ovo su teme o kojima se može opširno pisati a treba natipkati.
Jer ne može se samo jedan faktor uzeti u obzir nego ih ima bar stotinu i ko će o svemu tome pisati.

Opet ću reći, trenutni direktor je dobar, prošle i ove godine je bilo nekih stvari koje nisam očekivao a koje su napravljene. I ja mislim da bi trebao ostati.

Ali njegova ekipa je postavila pravila igre. Ja ću reći od 1996. a znam da ima ljudi koji to broje i od ranije.

Da nisu bili takvi, možda bi on i ostao. Možda ne bi ni bio direktor, možda bi se biralo na pravom konkursu.

Tako da, neko nam je posijao a mi svi skupa žanjemo.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 20 May 2023, 21:20 Ja znam da su svi kukali da im viber smanjuje prihode i da u prvi mah nisu imali odgovor.

A istovremeno , kada profitna marža padne na 10% sa nenormalnih 25% nekome je to šok. Pa mogla se prilagodit isplata dividende da ostane 300 miliona KM na računu.
Nisu pare na računu nestajale zbog dividende, već zbog troškova. I prije su se dijelile dividende po 110 mio KM pa se nisu novčana sredstva smanjivala po 30-40 mio godišnje.

A Kahriman da je cijelu dobit isplaćivao, novčana bi mu bila na nivou koji je zatekao. Ovako je imao rast para na računima zahvaljujući zadržavanju dobiti. Otprilike. Ali bitno je da pare nisu nestajale. A upravo to se dešavalo u periodu 2011.-2014.
brzi
Posts: 2503
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Ne bi nasim političarima ni premijerima olako pripisivao zasluge za bilo sta.
Mi smo jedan mali tocak koji se vrti u globalnom mehanizmu.
Berze najrazvijenijih ekonomija su dostigle svoje rekorde u 2021. A naš izvoz se uduplao u posljednjih 5 godina ali ne zaslugom Novalića nego potražnjom i radom naših izvoznika.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 20 May 2023, 21:31 Ovo su teme o kojima se može opširno pisati a treba natipkati.
Jer ne može se samo jedan faktor uzeti u obzir nego ih ima bar stotinu i ko će o svemu tome pisati.

Opet ću reći, trenutni direktor je dobar, prošle i ove godine je bilo nekih stvari koje nisam očekivao a koje su napravljene. I ja mislim da bi trebao ostati.

Ali njegova ekipa je postavila pravila igre. Ja ću reći od 1996. a znam da ima ljudi koji to broje i od ranije.

Da nisu bili takvi, možda bi on i ostao. Možda ne bi ni bio direktor, možda bi se biralo na pravom konkursu.

Tako da, neko nam je posijao a mi svi skupa žanjemo.
Ja ne bih rekao da je dobar, ali eto nije ni loš. Bar nam nije umanjio vrijednost kapitala, što je u našem društvu još i pozitivno. Nažalost...
Post Reply