BH Telecom

one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

ne bi me cudilo da ne cuvaju za otpremnine.tu su citave familije uhljebljene
brzi
Posts: 2415
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Munger99 wrote: 16 Mar 2021, 14:27 Mogu li po nasem pozitivno-pravnom sistemu da otkupljuju nazad dionice? Sa obzirom na redovnost isplate dividende, mislim da bi to cak ponajbolji potez bio.

Ma da opet, dosta drugih solucija. Stvarno nerazumljivo drzati 200-300 miliona na racunima. Mozda ima neki dobar razlog sa kojim nismo upoznati.
Razlog je jednostavan,.. nema obaveze prema vlasniku.
Firme postoje zbog uhljeba a direktori i uprave se odnose prema firmama kao da je njihova imovina.
U svijetu velike kompanije posluju uglavnom sa samo 20 do 30 % vlastitog kapitala ali uredno isplaćuju dividendu čak i u godinama u kojim ne ostvare dobit.
Jutros čitam njemački RWE najavio dividendu od 0,85 eura po dionici i već obećavaju da će sljedeće godine za 2021. isplatiti 0,90 eura po dionici. Hoćemo li mi to doživjeti od Elektroprivrede.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Moglo se do nekog termina i držati veći iznos na računima pošto se računalo i na akvizicije i na nove tehnologije i slično ali sad bi trebalo smanjivati.

Pa ako je jednostavnije i ići na to 32 miliona plus dobit predhodne godine. Opet će ostati dovoljno sredstava za sve.
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: BH Telecom

Post by Munger99 »

panzer wrote: 16 Mar 2021, 15:21 Moglo se do nekog termina i držati veći iznos na računima pošto se računalo i na akvizicije i na nove tehnologije i slično ali sad bi trebalo smanjivati.

Pa ako je jednostavnije i ići na to 32 miliona plus dobit predhodne godine. Opet će ostati dovoljno sredstava za sve.
U svakom slucaju ja sam bull na oba telekoma, kako BHT tako i MTEL. Koliko god situacija losa sa BHT-om, mislim da po 9,11 dionici je i dalje odlicna kupnja. MTEL bolje stoji skoro u svakom pogledu, osim sto se tice novca na racunima i dugovanja, makar po mojoj procjeni. Sto se tice lokalnih telekoma, ciljam 80:20 omjer u poftfoliju u korist MTEL.

Kako vi stojite sa telekomima? Drzi li ko sta u portfoliju?
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BH Telecom

Post by novi »

Trenutno 95:5
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ne bih ja baš tako potcjenjivao BHT. Ima u njemu puno više potencijala nego što izgleda na prvu. I ovo nije njegova realna cijena, ona je bar 30-40% viša od ove cijene. A uvijek nas mogu iznenaditi dodatnom dividendom...
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sad kukajte i pozivajte se na patriotizam.
Ista bi priča bila i da je kojim slučajem Vodafone ili Orange učestvovao u tenderu.
Umjesto da se ovi "stručnjaci" koji su zaposleni u BH Telecomu potrude pa naprave vrlo konkurentnu ponudu oni će radije pričati ispraznu priču o "neprijateljima".
Doduše, i ovo je pisano po stranačkoj direktivi. :
Premijer, ministri i službenici Vlade Kantona Sarajevo ubuduće će koristiti mobilnu telefoniju telefokom operatera Mtel a.d. Banja Luka čiji je većinski vlasnik Telekom Srbije, a koji je, opet, u većinskom vlasništvu države Srbije. Pojednostavljeno, budžetski novac Kantona Sarajevo bit će isplaćivan firmi čiji je većinski vlasnik Republika Srbija, piše Istraga.ba.

"Prihvata se Preporuka Komisije za ustupanje usluga u postupku javne nabavke usluga mobilne telefonije za potrebe Kantona Sarajevo u 2021. godini i ugovor za predmetnu nabavku dodjeljuje se najpovoljnijem ponuđaču “Mtel” a.d.”, piše u Odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača za usluge mobilne telefonije koja je donesena 11. marta ove godine.

Pogleda li se ovaj postupak javne nabavke izolovano i izvan političkog konteksta, Mtel je, uslovno rečeno, dao najpovoljniju ponudu. Njihova je ponuda bila 51.817 KM, dok je ponuda BH Telecoma iznosila 76.654 marke, s tim što je BH Telecom ponudio 1,8 miliona minuta, a Mtel 284 hiljade. Ali te činjenice nisu presudne za ovu priču.

Godinama je Vlada Kantona Sarajevo telekomonukacijske usluge nabavljala od BH Telecoma, preduzeća čiji je većinski vlasnik Federacija BiH. Ugovori su, uglavnom, dodjeljivani na osnovu “pregovaračkog postupka bez objave obavještenja”. U većini slučajeva fiksna i mobilna telefonija ugovorana je u okviru iste nabavke. No, u februaru ove godine Vlada Edina Forte odlučila se za drugačiji pristup. Opredjeljuju se za otvoreni postupak i razdvajaju tendere za fiksnu i mobilnu telefoniiju.

“Ugovorni organ može zaključiti Ugovor za predmetnu nabavku usluga mobilne telefonije za potrebe organa Kantona Sarajevo, a u okviru raspoloživih sredstava odobrenog budžeta, procijenjene vrijednosti 110.000,00 KM bez PDV-a”, navedeno je u tenderskoj dokumentaciji.

Razdvajanjem fiksne i mobilne telefonije Vlada KS je, u suštini, pogodovala banjalučkom Mtelu koji u Sarajevu nema razvijenu mrežu fiksne telefonije i ne bi bio konkurentan. Nakon što je to urađeno, Mtel je poslao svoju ponudu i izabran kao najpovoljniji ponuđač. Tako će ubuduće budžetski novac Kantona Sarajevo biti davan fimi čiji je vlasnik - susjedna Srbija.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma ovo nema veze s ponudom već sa politikom. Telekom je dao skuplju ponudu 50% i 6 puta više prometa, a sada će ovi da plaćaju mtelu prekoračene minute, pa će ih na kraju mtel doći skuplji. Ali bitno je izbiti telekom jer ih možda prisluškuju. Bolje ds ih BIA sluša...
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: BH Telecom

Post by Munger99 »

Sitna buranija wrote: 24 Mar 2021, 14:44 Ma ovo nema veze s ponudom već sa politikom. Telekom je dao skuplju ponudu 50% i 6 puta više prometa, a sada će ovi da plaćaju mtelu prekoračene minute, pa će ih na kraju mtel doći skuplji. Ali bitno je izbiti telekom jer ih možda prisluškuju. Bolje ds ih BIA sluša...
Tesko je o ovome raspravljati bez zvanicnih podataka koliko se minuta trose mjesecno, koliko zaposlenika ima pravo na telefoniju od KS i slicno.

Recimo na na svom MTEL paketu imam toliko minuta da nikad nisam ni 1/3 potrosio.
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: BH Telecom

Post by Munger99 »

Sitna buranija wrote: 24 Mar 2021, 14:44 Ma ovo nema veze s ponudom već sa politikom. Telekom je dao skuplju ponudu 50% i 6 puta više prometa, a sada će ovi da plaćaju mtelu prekoračene minute, pa će ih na kraju mtel doći skuplji. Ali bitno je izbiti telekom jer ih možda prisluškuju. Bolje ds ih BIA sluša...
Uvazavaju konstitutivnost, neka fiksnu slusa OSA a mobilnu BIA. :D :D :D
Post Reply