BH Telecom

brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

AI je samo alat, i ništa više, neće u evoluciji imati ni vrijednost točka ni el. energije ni motora...
Krompir i meso će i dalje proizvoditi poljoprivrednik.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Da, proizvoditi ce poljoprivrednik, ali planiranje usjeva, kontrola kvaliteta, identifikacija bolesti, kontrola zaprašivanja, sakupljanje usjeva itd itd ce biti pod kontrolom AI sistema. Jedino taj poljoprivredbik će biti konkurentan na tržištu i moći živjeti i prosperirati. Ovi sto su se oslonili samo na motiku i ljudsku radnu snagu za sve poslove, neće im biti veselo.

Na temu BHTa, svasta je izreceno, od toga da telekomunikacijske firme ne trebaju patente, pa preko toga da je AI fikcija, pa onda nakon direkne izjave celnog covjeka konkurentskog telecoma da se treba ulagati u AI, dodje naš MENSO sitnošićardžija sa pricom “Taaa će ba oni istraživat?”. Klanje vola radi kile mesa je izgleda dogma u našem društvu. Ja navedem primjere, trudim se, iznosim, elaboriram, pokusavam da skinem mrak sa ociju ucesnika u diskusiji, ali jok. Sve je to Dinokijev plan za izvlacenje 300 miliona od dionicara. Bogami ti taj drug iz BHT slabo dojavljuje stanje u Telco industriji. AI ulazi u sve segmente, ali eto strucnjaci su odabrali slda ulazu u solarne elektrane, ko sto onomad svi poletiše u maline pa i smilje. Ok. Vidjet cemo sta će biti od svega.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

ummet wrote: 04 Feb 2024, 10:17 Da, proizvoditi ce poljoprivrednik, ali planiranje usjeva, kontrola kvaliteta, identifikacija bolesti, kontrola zaprašivanja, sakupljanje usjeva itd itd ce biti pod kontrolom AI sistema. Jedino taj poljoprivredbik će biti konkurentan na tržištu i moći živjeti i prosperirati. Ovi sto su se oslonili samo na motiku i ljudsku radnu snagu za sve poslove, neće im biti veselo.

Na temu BHTa, svasta je izreceno, od toga da telekomunikacijske firme ne trebaju patente, pa preko toga da je AI fikcija, pa onda nakon direkne izjave celnog covjeka konkurentskog telecoma da se treba ulagati u AI, dodje naš MENSO sitnošićardžija sa pricom “Taaa će ba oni istraživat?”. Klanje vola radi kile mesa je izgleda dogma u našem društvu. Ja navedem primjere, trudim se, iznosim, elaboriram, pokusavam da skinem mrak sa ociju ucesnika u diskusiji, ali jok. Sve je to Dinokijev plan za izvlacenje 300 miliona od dionicara. Bogami ti taj drug iz BHT slabo dojavljuje stanje u Telco industriji. AI ulazi u sve segmente, ali eto strucnjaci su odabrali slda ulazu u solarne elektrane, ko sto onomad svi poletiše u maline pa i smilje. Ok. Vidjet cemo sta će biti od svega.
Ti tretiraš poljoprivrednike kao maloumne, oni će proizvoditi a eto AI će im "planirati usjeve", kontrolisati zaprašivanje...- kao da oni ne znaju kada šta da sade nakon hiljada godina prakse. Čovjek recimo uzgaja krompir i sadi ga, lupam, u martu, čitav život, a sad će doći "napredni" AI i reći mu da se sadi-u martu. I to je ta pomoć? A onda ide čovjek sa traktorom i automatski skuplja. A sad će mu AI reći i poboljšati-šta? Optimizirati putanju traktora koja je već optimizirana? Ili kad se pojavi krompirova zlatica poljoprivrednik to pospe odgovarajućim preparatom što je radio bezbroj puta. I rješeno. A AI će mu tu pomoći-kako? Kako će AI utvrditi da ima štetnika. Robot će ubrati list? Koliko košta robot? Koliko košta licenca za softver koji će poljoprivredniku za skupe pare reći ono što on zna napamet odavno? Ispada da ćeš u biti beznačajnu pomoć (pod uslovom da ikakve pomoći tu ima) platiti enormno skupo. Kao da hoćeš sa Baščaršije na ilidžu pa pođeš preko Beča jer avion bolje zvuči bolje zvuči od tramvaja. Rekao bih da si se uhvatio na udicu agende 100% i neizmjerno precjenjuješ mogućnosti nečega što sam ne poznaješ. Kad spustiš reklamnu priču u praksu korist u bilo kojoj oblasti je mala ili nikakva. Sve te napredne tehnologije mi već imamo i to više godina i to sa postojećim čipovima a priča sa AI je cijeđenje vode iz kamena. Patriot sistemi koji presreću rakete u letu, laparoskopske operacije, samostalni vozovi bez posade, auto piloti u avonima i bezbroj sličnih tehnologija postoje decenijama stalno se poboljšavaju a ti sad sve nas sa olimpijskih visina pokušavaš prosvijetliti o nečemu što mi možda poznajemo bolje od tebe. Rečeno ti je gore već, AI je samo alat i ništa više, nije sigurno čak ni da li je dobar alat ili samo gomila vrućeg zraka a ti praviš od toga točak, ili naizmjeničnu struju zato što si progutao reklamnu priču u cjelini.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 04 Feb 2024, 10:17 Da, proizvoditi ce poljoprivrednik, ali planiranje usjeva, kontrola kvaliteta, identifikacija bolesti, kontrola zaprašivanja, sakupljanje usjeva itd itd ce biti pod kontrolom AI sistema. Jedino taj poljoprivredbik će biti konkurentan na tržištu i moći živjeti i prosperirati. Ovi sto su se oslonili samo na motiku i ljudsku radnu snagu za sve poslove, neće im biti veselo.

Na temu BHTa, svasta je izreceno, od toga da telekomunikacijske firme ne trebaju patente, pa preko toga da je AI fikcija, pa onda nakon direkne izjave celnog covjeka konkurentskog telecoma da se treba ulagati u AI, dodje naš MENSO sitnošićardžija sa pricom “Taaa će ba oni istraživat?”. Klanje vola radi kile mesa je izgleda dogma u našem društvu. Ja navedem primjere, trudim se, iznosim, elaboriram, pokusavam da skinem mrak sa ociju ucesnika u diskusiji, ali jok. Sve je to Dinokijev plan za izvlacenje 300 miliona od dionicara. Bogami ti taj drug iz BHT slabo dojavljuje stanje u Telco industriji. AI ulazi u sve segmente, ali eto strucnjaci su odabrali slda ulazu u solarne elektrane, ko sto onomad svi poletiše u maline pa i smilje. Ok. Vidjet cemo sta će biti od svega.
Ma jok ba AI će i proizvoditi krompir i ostalo :lol:

Svašta se reklo na ovoj temi samo si ti to sve izokrenuo i pogrešno shvatio. I nije ti prvi put, stalno stavljaš ljudima riječi u usta koje nisu izgovorili. Kada te neko nešto konkretno pita, a evo panzeru nisi ništa odgovorio na nnegovo više puta postavljeno pitanje, ili ignorišeš ili počneš o nečem drugom pričati (baš kao i šef ti). Onomad si meni na više puta postavljeno pitanje koji je to telekom operater ikad i igdje postao "tehnološki lider" (oni su zapravo kupci rješenja koja nude tehnološki lideri) ili koja firma je postala "tehnološki lider" iz ovakve vukojebine ti naveo primjer Violete koja proizvodi tariguz. Violeta i tehnološko liderstvo? Veze ti nemaš sa životom i onim što pričaš osim što voliš spinovati.

I na kraju krajeva, što ba gubiš vrijeme sa tamo nekim luzerima na forumu koje pokušavaš naučiti nekim stvarima i otvoriti im oči, kad oni to ne žele. Bolje ti je sjedni u avion i pravo kod Muska u Delaware da osmišljate nove inovacije i udružite snage da ovom svijetu donesete nove ideje i otvorite nove mogućnosti, dok on nije prešao u Teksas...

I da, pozdravi Konakovića ;)
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Prije 5 godina se pričalo da je bankama i centralizovanom sistemu plaćanja odzvonilo,.. kripto je stigao. I onda imamo 2023. u kojoj su banke ostvarile najbolje rezultate u posljednjih 15 godina.
AI moze raditi s podacima koje ima, ako mu das pogresnu informaciju imas pogrešan rezultat koji je za njeg tacan rezultat na osnovu informacija koje je imao.
Ako je vremenska prognoza za 15 dana takva da bi trebao saditi krompir on će ti reći da je sad pravi trenutak. Ako za 7 dana dođe do neočekivane promjene vremena sjebo si se ili sa AI ili bez njega.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sve mi se čini da se ovi što nemaju vlastitu prirodnu inteligenciju nadaju i polažu ogromne nade da će im AI to sve nadomjestiti. Njihovo je valjda "samo" da nauče to napraviti i koristiti. A kad imaš još 300 mio KM na rapolaganju, onda je valjda sve to lako. Čuli ljudi da se diploma može kupiti, pa misle da sa njom i znanje i pamet dolazi... :roll:
zule
Posts: 176
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: BH Telecom

Post by zule »

Ima li ko objašnjenje ili ideju zašto je došlo do pada cijena dionica oba telekoma? Sitna buranija ili panzer? ili ste još na temi AI.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Zato što je neko jeftino prodavao :roll:

A zašto je neko jeftino prodavao, e to već stvarno ne znam. Može biti da zna nešto što mi drugi ne znamo, može biti da je pribavio dionice na sumnjiv način pa da ih se pokušava riješiti prije nego mu ih blokiraju, može biti da mu hitno trebaju pare jer mu je izletilo nešto drugo povoljno da kupi (druge dionice, nekretnina, auto...), itd. Razni razlozi mogu biti u pitanju zašto se neko odlučio na jeftinu prodaju...
BiznissBL
Posts: 23
Joined: 03 Jun 2022, 17:52

Re: BH Telecom

Post by BiznissBL »

Sitna buranija wrote: 15 Feb 2024, 15:37 Zato što je neko jeftino prodavao :roll:

A zašto je neko jeftino prodavao, e to već stvarno ne znam. Može biti da zna nešto što mi drugi ne znamo, može biti da je pribavio dionice na sumnjiv način pa da ih se pokušava riješiti prije nego mu ih blokiraju, može biti da mu hitno trebaju pare jer mu je izletilo nešto drugo povoljno da kupi (druge dionice, nekretnina, auto...), itd. Razni razlozi mogu biti u pitanju zašto se neko odlučio na jeftinu prodaju...
I dodao bih svemu ovome i neisplaćivanje dividende....Bez dividende vrijednost telekoma je značajno drugačija, mislim da se to posebno vidjelo kod Telekoma Srpske tj. Mtel-a.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

BiznissBL wrote: 15 Feb 2024, 16:32
Sitna buranija wrote: 15 Feb 2024, 15:37 Zato što je neko jeftino prodavao :roll:

A zašto je neko jeftino prodavao, e to već stvarno ne znam. Može biti da zna nešto što mi drugi ne znamo, može biti da je pribavio dionice na sumnjiv način pa da ih se pokušava riješiti prije nego mu ih blokiraju, može biti da mu hitno trebaju pare jer mu je izletilo nešto drugo povoljno da kupi (druge dionice, nekretnina, auto...), itd. Razni razlozi mogu biti u pitanju zašto se neko odlučio na jeftinu prodaju...
I dodao bih svemu ovome i neisplaćivanje dividende....Bez dividende vrijednost telekoma je značajno drugačija, mislim da se to posebno vidjelo kod Telekoma Srpske tj. Mtel-a.
Tačno. Ovaj moj post se odnosio uglavnom na BHT, dok je kod Mtel-a poznat razlog pada cijene - neisplaćivanje dividende usljed problema sa likvidnošću. Kod BHT bi dividenda koja nije isplaćena prošle godine zbog njihovog "nesnalaženja" trebala biti isplaćena ove godine zajedno sa novom dividendom. Ali, kao što rekoh, možda ovaj koji prodaje zna nešto što mi drugi ne znamo, a to bi mogao biti npr. podatak da neće biti dividende ni ove godine, samo što bi u tom slučaju i BHT strugnuo dobro naniže. Međutim, nadam se da nije to razlog prodaje...
Post Reply