BH Telecom

panzer
Posts: 11878
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pa kome prodaju? Kome su prodavali po 11 KM? I šta sad ti (kao povlašteni) što su kupili po 11 KM imaju ako su mogli kupiti po 8,5 KM. Čak i da im je to tako da sebi prebacuju dionice, a vidjelo bi se na listama dioničara, opet su i oni u minusu jer cijena ne raste nego pada.

Pa kažem ako je cilj izvući pare, zašto izvući par miliona kada se može izvući 3 ili 5 puta više. Jer ljudi svakako već godinama drže pare u bankama pod vrlo niskim kamatama i do sad se mogla privući njihova pažnja.
montypython
Posts: 3836
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Kako šta imaju što su kupili upola cijene? Pa neće vječno biti ovoliko koliko je sada. Šta su imali oni koji su kupili SOSOR po 5 a prodali po 14? Nema veze što cijena pada dan dva ili mjesec. Minus je samo fiktivan i privremen. I kad kupiš po 11 mnogo ćeš zaraditi ako prodaš po npr 16 bez obzira što će još neko privremeno i fiktivno kupiti po 8,5. Taj pad je ionako fikcija. Strpljivi su oni. Kad kupiš upola cijene samo se strpi, prodaćeš duplo za pola godine ili za godinu nema veze. Čak je bolje da više vremena prođe manje je upadljivo. Možda su u početku prodavali po 11 smatrajući da je i to povoljno a onda postali još pohlepniji? Ili se pojavio novi VIP kupac koji je tražio još niže da maksimizira zaradu? Nemam sve odgovore u džepu jer im ne držim svijeću samo kažem da mi nije logično da neko drži npr JPESR pri cijeni 200 i ne prodaje ga 13 godina a onda ga rasproda pri 10 KM. ILi BHTSR ne proda po 80 a onda ga nakon 13 g proda po 9 KM??? A to su im firme čije im je dividenda bila glavni prihod. I ko kaže da bi se vidjelo na listama dioničara? Vidi se samo prvih 10. Deseti na listi ima 0,2 % što znači da možeš imati 115 hiljada komada i niko te ne vidi.
panzer
Posts: 11878
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sve bi to bilo u redu da je to pola godine, godina pa i tri godine. Ali evo već 13 godina je negativni trend. I kod BHT i kod JPES. Ako je tako smišljeno svaka im čast na strpljenju. Valjda misle na svoje unuke.
montypython
Posts: 3836
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Nije da im je bilo loše sve te godine. Imala se fina plata sve to vrijeme pa članstva u nadzornim odborima mnogih firmi iz portfelja ( i onim koje su poslije jeftino prodali eto npr baš DC, možda je cijena dogovarana uz kafu). Omastili su brke i mnogi iz Društava za upravljanje (ko li su oni?) kojim je ta dividenda i proslijeđivana (sjeti se nevjerovatne naknade od 3,5% portfelja godišnje). Mnogi su unuci obezbjeđeni davno prije finalne rasprodaje.
montypython
Posts: 3836
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ja nemam nikakve sumnje u kriminalnu aktivnost (bar nekih) fondova tj uprave. Njihova funkcija je da oplode novac dioničara, dijele dividendu i sl. Dividenda nije nikad podijeljena a golema imovina se istopila. Bili su vlasnici pola države a sad su vlasnici Energonova i Ozona. Većina firmi iz nekadašnjeg portfelja posluje čak bolje nego nekad. Koja količina nesposobnosti je potrebna da ne narasteš ako posjeduješ JPESR, JPEMR, BSNL, SOSOR, BHTSR.... da ne nabrajam dalje. Da sam istrenirao majmuna da pritiska tipke i obavlja transakcije kupovine i prodaje naslijepo/at random garantujem da bi 15 g kasnije uz sav taj rast firmi i primljene dividende imao bar jednaku vrijednost portfelja. A oni su ga desetkovali, vrijednost npr dionice BIGa oborili sa 28 na 1,2 KM. Nema te nesposobnosti i gluposti koja može napraviti toliku štetu ako to svjesno ne radiš.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Prvo i osnovno što se zanemaruje u polemici kada se spominju cijene BHT od 80 KM, EPBiH od 200 ili BIG-a od 28 KM jeste činjenica da Mujo nije gospodario fondovima kada su bile te cijene. Kako se on iz Klasa, Sprinda i desetina drugih firmi počeo prebacivati u fondove, tako su i ti fondovi počeli rasprodavati najkvalitetniju imovinu, a kupovati dionice bezvrijednih firmi, jer je na taj način on imovinu fondova pretvorio u keš u svom džepu. Dug Slovencima je prebacio na Pivaru i on je bio mislim preko 150 mio KM. Danas na pivari nema nikakvog duga.

Ako je on vlasnik trećine dionica fonda ali ga kontroliše, svaka prodaja vrijednih dionica iznad trećine njihove stvarne vrijednosti, on nije na gubitku, jer kroz kupovinu Ozona i sličnih firmi, on sav keš sam uzme, ne dijeli ga sa dvije trećine ostalih vlasnika fondova. A danas su skoro svi fondovi pod njegovom kontrolom.

Što se tiče prodaje "svojim" ahbabima, slažem se sa Panzerom. Kome je on napravio uslugu ako mu je prodao dsnas po 11, a već sutra oborio na 9? On jednostavno prodaje bilo kome ko je spreman da plati. Ja sam uvijek uspijevao dokupiti dionice na svim dosadašnjim rasprodajama. Regularno. Ali, oni koji kupuju dionice imaju svoje limite. BIG je imao milion dionica i skoro sve je rasprodao, a to je pokupovalo nekoliko stotina ljudi. I oni imaju ograničene resurse, ne mogu kupovati beskonačno. A ti koji drže milijarde po bankama uglavnom nisu na berzi. I na kraju, fondovi imaju problem naći kupca. I zato moraju svako malo praviti šok sniženja kako bi animirali ulagače da posegnu za lovom iz rezervi. A institucionalne investitore ne mogu privući prodajom dionica firmi koje su u 90% vlasništvu države, bez obzira koliko su i atraktivne i potcijenjene te dionice. I onda im ostanemo mi koji imamo nešto viška te love koju bi da uložimo, očekujući neku dividendu koja je iz godine u godinu sve manja, pa smo i mi svake naredne godine spremni sve manje para da damo za te dionice i to bude jedna sprirala naniže zbog koje je npr. BHT danas 8,5 KM.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: BH Telecom

Post by mendo »

Sitna buranija wrote: 03 Jun 2020, 22:09 Prvo i osnovno što se zanemaruje u polemici kada se spominju cijene BHT od 80 KM, EPBiH od 200 ili BIG-a od 28 KM jeste činjenica da Mujo nije gospodario fondovima kada su bile te cijene. Kako se on iz Klasa, Sprinda i desetina drugih firmi počeo prebacivati u fondove, tako su i ti fondovi počeli rasprodavati najkvalitetniju imovinu, a kupovati dionice bezvrijednih firmi, jer je na taj način on imovinu fondova pretvorio u keš u svom džepu. Dug Slovencima je prebacio na Pivaru i on je bio mislim preko 150 mio KM. Danas na pivari nema nikakvog duga.

Ako je on vlasnik trećine dionica fonda ali ga kontroliše, svaka prodaja vrijednih dionica iznad trećine njihove stvarne vrijednosti, on nije na gubitku, jer kroz kupovinu Ozona i sličnih firmi, on sav keš sam uzme, ne dijeli ga sa dvije trećine ostalih vlasnika fondova. A danas su skoro svi fondovi pod njegovom kontrolom.

Što se tiče prodaje "svojim" ahbabima, slažem se sa Panzerom. Kome je on napravio uslugu ako mu je prodao dsnas po 11, a već sutra oborio na 9? On jednostavno prodaje bilo kome ko je spreman da plati. Ja sam uvijek uspijevao dokupiti dionice na svim dosadašnjim rasprodajama. Regularno. Ali, oni koji kupuju dionice imaju svoje limite. BIG je imao milion dionica i skoro sve je rasprodao, a to je pokupovalo nekoliko stotina ljudi. I oni imaju ograničene resurse, ne mogu kupovati beskonačno. A ti koji drže milijarde po bankama uglavnom nisu na berzi. I na kraju, fondovi imaju problem naći kupca. I zato moraju svako malo praviti šok sniženja kako bi animirali ulagače da posegnu za lovom iz rezervi. A institucionalne investitore ne mogu privući prodajom dionica firmi koje su u 90% vlasništvu države, bez obzira koliko su i atraktivne i potcijenjene te dionice. I onda im ostanemo mi koji imamo nešto viška te love koju bi da uložimo, očekujući neku dividendu koja je iz godine u godinu sve manja, pa smo i mi svake naredne godine spremni sve manje para da damo za te dionice i to bude jedna sprirala naniže zbog koje je npr. BHT danas 8,5 KM.
dobro sažeto
panzer
Posts: 11878
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

To je tako ako pretpostavimo da pokušavaju prodati a teško im ide. Logično je da im teško ide kada godinama obaraju cijenu. Ako imaju dovoljno svojih različitih firmi i dovoljno gotovine realno bi mogli praviti blagi pozitivni trend i tako se rješavati dionica. Hoće oni prodati i paket dionica, to se vidjelo u ovih par godina ali to znači da na BHT i JPES teško ide.
Drugačije bi bilo da je pozitivni trend. Ako bi BHT bio na 16-18-20 KM, jednostavnije bi bilo prodati paket po 12 KM jer bi time i kupac bio zadovoljan. Ovako se prodaje po 8,5. Ili da JPES dovedu do 25-30 i paket bez problema mogu prodati na 18. Još ovdje govorimo o manjim razlikama koje bi ipak dale 100 % dodatne zarade.

A opet ima i ta opcija da je njima cilj da ovo totalno obezvrijede i da je što manji broj ljudi na berzi. Što manji broj ljudi to manje interesa i potencijalnih problema koje bi im puno ljudi moglo napraviti ako tim ljudima bude jasno da neko pere pare.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ali ne može biti tog pozitivnog trenda kod cijene dionice Panzer kada poslovanje firme nema pozitivan trend. U tome je fol. Cijena bi svakako vremenom padala, ali ne bi ovako brzo. Jer kada je 2010. godine telekom davao dividendu 1,73 KM cijena dionice je bila oko 20 KM. Danas je dividenda tek trećinu tog iznosa. Sumnjam da bi danas neko bio spreman dati te pare za BHT. A oni hoće da izvuku novac. Žuri im se. A velikih paketa ne može i neće biti kod firmi koje su u 90% vlasništvu države. To se eventualno može desiti u firmama kao što je sosor, ili kao što su bili bsnlr il fds gdje si ti mogao akcijama na tržištu preuzeti te firme i pojačati svoju poziciju.

Ovako, oni zavrnu prodaju mjesec dana, dnevni prometi nestanu ili su beznačajni, i onda u dva dana prodaju 150.000 kom bht po 8,5 KM. U normalnim okolnostima i pri normalnim cijenama nisam siguran da li bi uz ovakvo poslovanje bht i dividendnu politiku koju su promijenili, mogli prodati tu količinu u dužem roku.
panzer
Posts: 11878
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Dobro. Ali dionice treba posmatrati kao finansijsko sredstvo. Realno bi trebalo. Kao i upoređivati ih sa drugim sredstvima u finansijskom sektoru.

I sad već nekoliko godina imamo situaciju da je u bankarskom sektoru vrlo niska kamatna stopa na oročene depozite. Imamo novčane fondove pod okriljem banaka koje drže nekoliko stotina miliona KM a ovamo imamo BHT koje i pored, kako ja nazivam, korekcije dobiti i svođenja u realne okvire te isplate dividende od 4-5-6-7% koliko je već bilo proteklih godina. Čak i da je cijena dionica duplo veća opet bi trebalo biti prihvatljivija opcija ulaganja od držanja u bankama.
Post Reply