BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mislim da su ipak novinari nepismeni i da pišu o materiji koju ne poznaju.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pumpanje prihoda prodajom telefonskih aparata i ostale tehnike.

Ovo pokazuje da prema postojećim postavkama poslovanja dobit teško može preći 65 miliona KM.

Ne smatram to nimalo lošim rezultatom ali opet ću reći da davno prošlo vrijeme profitne marže od 25%.
brzi
Posts: 2421
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

montypython wrote: 07 Mar 2023, 16:28 Da, samo nije u medijima preneseno "u odnosu na plan" nego "u odnosu na prethodnu". Sad je pitanje jesu li svi mediji pogrešno prenijeli ili je on pogrešno rekao. Dosad su muljali sa bruto/neto a sad je u igru ubačana i planirana dobit. Jednostavno postaviš plan nisko i ako imaš loš rezultat umjesto na prethodnu godinu od koje si niži, pozoveš se na plan koji možeš prebaciti s lakoćom jer si ga sam pravio. Dobra strategija za loše menadžere. Ja bih njega NETO smijenio isti dan, prvo zbog lošeg rezultata a onda zbog nesposobnosti na konferenciji i još jednom zbog toga što se igra sa javnosti i pravi nas budalama.
Meni se ni prihodi iz ove priče ne slažu. Ako su 511,4 m i za 39,8 m viši nego prethodne g to bi onda prethodne godine bilo 471,6 m. Samo što nije jer npr na SASE stoji da je bilo 456 m. Ništa ni s čim. Ili je ovo na SASE netačno.
Evo pogledah sad i cjeloviti izvještaj revizora za 2021 iz juna 2022. Tu piše da je planirana dobit za 2022 g bila 53,36 m. Ako je rekao da je to dostignuto već krajem septembra znači da je za sljedeća 3 mjeseca, okt nov dec 22 dobit bila svega 61,1-53,4 =7,7 miliona.??? Evo recimo i da je tačno ovo sa dostignutim planom, kako se obrazlaže da je dobit u zadnjem kvartalu samo 7,7 m?
Znači u zadnja tri mjeseca 7,7 miliona a samo od ovog skidanja sa ultra računa po 1 KM su ostvarili čiste dobiti minimalno 3 miliona KM ako je milion ultra paketa u opticaju, a jeste sigurno.
Jako loše još kad se doda tome da je u prošloj godini veliki broj korisnika Telemacha zbog Arena kanala prešao na Moju TV. Imali su sve preduslove za mnogo bolje rezultate ali ih nisu ostvarili. U medijima se o BH Telekomu govorilo uglavnom kao o donatoru i sponzoru.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sjetih se još nečega u vezi ovih rezultata. Više se ne može se ni porediti ova sa prethodnim godinama, na uobičajen način-direktno, da bi se izvlačili neki zaključci. U svakom slučaju ne može bez korekcije. Naime u toku je inflacija od cca 17% godišnje. Prema tome, ako se uzme da su o g imali bruto dobit tih 61 m, uzmimo onda neto od cca 55, tih 55 m se ne može porediti sa prethodnim godinama. Ni sa planom. Jer kad se uračuna inflacija, tih 55 m ustvari vrijedi kao "prošlogodišnjih" 47 m, i to je broj koji treba porediti sa prošlim godinama i planom.
rigel
Posts: 25
Joined: 14 Oct 2022, 12:28

Re: BH Telecom

Post by rigel »

Neto dobit 50.67 miliona KM... objavljen izvjestaj na web stranici bht.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Dobro je ovo. Realan rezultat. Nije samo rast od prodaje aparata, ima rasta prihoda i od osnovne djelatnosti.

Što se tiče rashoda, dobar dio je na povećanjima plata, što je normalno u prošlogodišnjim okolnostima inflacije. A primjetim i otpis ulaganja tj gubitak vjerovatno ono OPA sa Raiffeisenom.

Uglavnom na računima 232 miliona KM.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Ne znam da li su dobro ovo iskalkulisali ali vecina mojih kolega je izrevoltirana najavom povecanja cijene paketa, i planira preci na manji paket ili neku drugu alternativu tipa Novotel gdje za 10KM dobijes 10GB saobracaja i 150min za pozive.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 09 Mar 2023, 13:10 Dobro je ovo. Realan rezultat. Nije samo rast od prodaje aparata, ima rasta prihoda i od osnovne djelatnosti.

Što se tiče rashoda, dobar dio je na povećanjima plata, što je normalno u prošlogodišnjim okolnostima inflacije. A primjetim i otpis ulaganja tj gubitak vjerovatno ono OPA sa Raiffeisenom.

Uglavnom na računima 232 miliona KM.
Slažem se. S tim da osim keša u iznosu od 232 mio KM, imaju još 95 mio KM depozita kod banaka (kratkoročnih 53 i dugoročnih 42)...
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Bolje da idu u zajedničku firmu sa EPBIH kako već najaviše. Pa kad ulažu da ulažu koju stotinu mil KM.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Dva potpuno različita opisa jedne te iste poslovne godine BH Telecoma, "impresivni rezultati" ili "ostavljen u prašini", sa dobiti od 7,7 ili sa gubitkom od 8,3 miliona. Novi prilozi teoriji relativiteta. Kad je javnost nepismena možeš objaviti šta ti god padne napamet, niko ništa neće primjetiti.
https://vijesti.ba/clanak/594209/bh-tel ... poslovanja
https://www.capital.ba/mtel-ostavio-u-p ... h-telekom/
Post Reply