BH Telecom

panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Šta je pohlepa?

To je pitanje na puno emitenata.
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Od 2018. sam imao uglavnom gubitke.
Na Mtelu sam izgubio, i to ne malo, izgubio sam jos na nekim emitentima, lutao sam. Ali sve to može dobro zavrsiti ako Elektroprivreda BiH stigne bar na 30 % kapitalne vrijednosti. Tu sam ušao sa prosjecnom cijenom od 11 KM pa se nadam da neće biti prodaja ispod te cijene.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 06 Mar 2023, 14:11 Šta je pohlepa?

To je pitanje na puno emitenata.
Ja sam jednom bio zrtva pohlepe jer sam i pored svih svojih rezona cekao jos koji procenat jer mi se sviđala cifra koja bi se desila tad.
I onda sam izgubio dobar dio onog sto sam mogao dobiti. A sa tim izgubljenim sam imao plan uraditi nesto drugo sto bi mi donijelo daleko vise nego tih par procenata koje sam cekao.
I tako sve otislo u vjetar.
Otad kad uđem negdje znam zašto ulazim, i znam koliko to tada realno vrijedi. I kad dođe dotle ja prodajem, osim ako se realna vrijednost nije korigovala u međuvremenu na vise ili manje.
Nekad sam zadovoljan i sa 10% kratkorocno.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ali je termin rastezljiv.

Kada nešto procijeniš odnosno izračunaš onda kažeš to je realno toliko. A to realno prema izračunu nekad ne bude realno u psihologiji onih koji trguju.

I onda ono što je realno nekad izgleda kao pohlepa. Npr, ako kažeš da dionice Solane vrijede 100 KM(jer firma zarađuje vrlo dobro) a svi se na 40 KM zalete da prodaju iako je tvoj cilj bio bar 80 KM, onda je pogrešna procjena.

Pohlepa je bila npr 2007. kada je cijena dionica telekoma prešla 50 KM a neko očekivao više. I svi ostali emitenti u tom periodu.

A sad se više može reći pogrešna procjena kretanja cijene.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ako je prošle godine neto dobit bila 63 miliona KM kako je sada "bruto dobit" veća?
BH Telecom je održao godišnju pres-konferenciju povodom uspješnog završetka poslovne 2022. godine.

Generalni direktor BH Telecoma Sedin Kahriman predstavio je najznačajnije finansijske pokazatelje poslovanja

Ostvareni su prihodi u iznosu od 511,4 miliona KM, što je više od 39,8 miliona ili za 8 posto u odnosu na ostvarene prihode iz 2021. Ostvarena bruto dobit za 2022. godinu iznosi 61,1 milion KM i veća je za 7,7 miliona maraka.

A bilo je riječi o obnovljivim izvorima energije.


- Moram reći da smo u prethodnom periodu i razgovore, naravno to je sve na nivou razgovora, o mogućnosti da zajedno sa Elektroprivredom u dogledno vrijeme osnujemo i kompaniju koja bi se bavila time, poručio je Kahriman.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: BH Telecom

Post by Key »

Kakva umobolna pres konferencija. Ne slažu se podaci sa prethodnom godinom, lik priča o "bruto dobiti", a ne o neto dobiti što sve interesuje. Priča o solarnim panelima kao da je direktor Elektroprivrede i na kraju da začini Fadil Novalić. Moraćemo sačekati da dostave bilanse, jer se iz ovog igrokaza ništa korisno ne može zaključiti.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Kakva gomila besmislica. Prethodne godine neto dobit bila 63 m a prije poreza 70 m kako je onda "bruto dobit prošle godine od 61 m veća za 7,7 m"? Ustvari je manja i od prethodne neto dobiti. Ludilo. Je li se samo zbunio ili se počelo i otvoreno lagati? i šta sad reći za one izjave iz septembra da je već zaključno sa 9 mjesecom premašen plan dobiti za 2022. Je li i to lagao? Ili je plan bio postavljen ekstremno nisko da bi imao sa čim da se upoređuje. A bilo mi je malo sumnjivo i tada kad se nije poredio sa prethodnom godinom nego sa "planom". U svakom slučaju prema toj priči očekivao sam najmanje 80 m neto dobiti a ovako ispada da je cca 55.
rigel
Posts: 25
Joined: 14 Oct 2022, 12:28

Re: BH Telecom

Post by rigel »

evo par pojašnjenja... bruto dobit iznosi 61,1 miliona KM i veća je u odnosu na planiranu za 7,7 miliona KM, ali je manja u odnosu na ostvarenu iz prošle godine a koja je bila 70,1 milion KM. Neto dobit će biti malo preko 50 mil KM.
Na ovim pres konferencijama se umotava i prikazuje onako kako to tebi najviše odgovara, u ovom slučaju se prikazuje bruto dobit u odnosu na plan jer je taj plan prebačen, pa to laicima fino izgleda, a u stvari je manja za 9 miliona u odnosu na prošlu godinu.
Nije Kahriman ništa slagao kad je u septembru rekao da je dobit veća od planirane, problem je samo što je planirana dobit bila dosta niža nego 2021. godine.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Da, samo nije u medijima preneseno "u odnosu na plan" nego "u odnosu na prethodnu". Sad je pitanje jesu li svi mediji pogrešno prenijeli ili je on pogrešno rekao. Dosad su muljali sa bruto/neto a sad je u igru ubačana i planirana dobit. Jednostavno postaviš plan nisko i ako imaš loš rezultat umjesto na prethodnu godinu od koje si niži, pozoveš se na plan koji možeš prebaciti s lakoćom jer si ga sam pravio. Dobra strategija za loše menadžere. Ja bih njega NETO smijenio isti dan, prvo zbog lošeg rezultata a onda zbog nesposobnosti na konferenciji i još jednom zbog toga što se igra sa javnosti i pravi nas budalama.
Meni se ni prihodi iz ove priče ne slažu. Ako su 511,4 m i za 39,8 m viši nego prethodne g to bi onda prethodne godine bilo 471,6 m. Samo što nije jer npr na SASE stoji da je bilo 456 m. Ništa ni s čim. Ili je ovo na SASE netačno.
Evo pogledah sad i cjeloviti izvještaj revizora za 2021 iz juna 2022. Tu piše da je planirana dobit za 2022 g bila 53,36 m. Ako je rekao da je to dostignuto već krajem septembra znači da je za sljedeća 3 mjeseca, okt nov dec 22 dobit bila svega 61,1-53,4 =7,7 miliona.??? Evo recimo i da je tačno ovo sa dostignutim planom, kako se obrazlaže da je dobit u zadnjem kvartalu samo 7,7 m?
rigel
Posts: 25
Joined: 14 Oct 2022, 12:28

Re: BH Telecom

Post by rigel »

Evo sad vidjeh da na fb stranici bh telecoma ima cak i danasnja prezentacija, gdje se moze vidjeti ovo sto sam pisao u vezi planirane i ostvarene bruto dobiti. I tu je malim slovima na dnu prikazano da je upravo ovo poredjenje planirana/ostvarena dobit.
Mislim da je planirana dobit za proslu godinu je bila oko 40 miliona.
A mediji ko mediji, prenesu ono sto je u "necijem" interesu ili su jednostavno ekonomski nepismeni. Mada ipak mislim da je ova prva opcija u pitanju.
Post Reply