BH Telecom

montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

montypython wrote:....Avaz već duže vrijeme služi kao oglasna tabla mtelu koji se tu stalno oglašava, a ima i reklama koje su oblikovane kao članci. Jedan dio ovakvih "nezavisnih" članaka ide na veličanje mtela a drugi na negativno intonirane članke o BH Telecomu tj konkurenciji......
Evo, samo dan nakon što sam ovo napisao, dobra ilustracija, tj da Avaz protežira mtel svim silama. Na stranici 15 današnjeg broja reklama mtela ali upakovana u formu autorskog članka u rubrici biznis. Ni na koji način iz forme ne možete naslutiti da se radi o reklami kojom firma hvali sama svoj proizvod. Izgleda kao članak novinara koji hvali proizvode te firme-mobitele i njihovu povoljnu cijenu, (tip slova, redakcijska oprema i sl) što naravno ima mnogo veću specifičnu težinu od obične reklame. Samo par stranica dalje (str 19) još jedna mtelova reklama ali ova bar ima uobičajenu formu.
Možda nekome ovo izgleda kao sitnica ali ako se udubi i prati duže, nazire se sistem...Danima se bombarduje sa reklamama mtela a onda svako malo "autorski" članak tipa "kapital BH Telecoma pao za milijardu", a između toga ako nema baš ništa drugo onda se u rubrici sa izvještajima sa berze lupi naslov "BH Telecom gubitnik dana" ( u danu kad je npr dionica pala 10 feninga pri prometu od 50 dionica) itd i sl. Zato svaki članak u kojem se u Avazu negativno piše o BH Telecomu a pozitivno o mtelu uzeti sa povećom rezervom.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Evo i u danasnjem ABA3u malo spinovanja o BH Telecomu. "Prodaja BH Telecoma ravna je samoubistvu!" vristi bombasticni naslov. Stanoviti Rizah Softic nicim izazvan, porucuje nam da se to NE SMIJE desiti ni u kakvom scenariju jer time mnogo gubimo. A onda i pojasnjava sta gubimo. Bilo koji kupac bi, kaze Rizah, u startu trazio da se smanji broj radnika i to za 2000 koliko ih on sam nalazi da ih je visak. Jasno je odmah zasto je clanak i objavljen, prodajom i naravno smanjenjem broja zaposlenih na optimum dobio bi se novi i konkurentan BH telecom, mean and lean koji bi vjerovatnn mnogo agresivnije igrao na trzistu i ugrozavao ABA3ove operatere miljenike kojima se upravlja iz Srbije. Da ne govorim o diviziji stranackih (SDA ali i drugih) potrckala i rodbine zaposlenih tamo u BH telecomu koji nista drugo raditi ne znaju. A g Rizahu od sveg srca savjetujem da uziva u penzionerskoj dokolici umjesto sto se po novinama blamira otkrivajuci punu sirinu svog neznanja (ili necega drugog)
Sabur2
Posts: 1846
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Sta god oni pricali, Telekom ce se prodati prije ili kasnije.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Šta se događa sa BH Telecomom?
Autor Borivoje Simić
Subota, 16 Studeni 2013 05:21
BH Telecomu ne ide kako je planirano i na Skupštini dioničara koja je zakazana za 28. novembar uslijedit će revizija plana poslovanja za ovu i narednu godinu.
Da odmah odgovorimo na upit iz naslova teksta: sa BH Telecomom ne događa se ništa dramatično, ali rezultati njegovog poslovanja tjeraju vodstvo i osnivače da se zamisle i potraže izvore rasta.
Prihodi BH Telecoma padaju i prema projekcijama ove godinne spustit će se ispod davno dosegnutog nivoa od 600 miliona KM. Da je na djelu silazni trend bilo je jasno nakon polugodišnjih rezultata, kada je to konstatovao i portal Indikator.ba. Naša uporedna analiza prihoda tri dominantna telekom operatera pokazala je da sva tri kompanije bilježe pad prihoda, ali da je on kod BH Telecoma nešto veći nego kod mjegovog najbližeg konkurenta m.tela. No, BH Telecom već godinama stagnira, dobit ima trend pada i nije isključeno da u narednim godinama, ako se nešto ne promijeni, izgubi dugogodišnji neprikosnoveni status najprofiitabilnije bh. kompanije.
Nije teško identificirati razloge za pad prihoda u najvećem bh. telekomunikacijskom preduzeću. I samo vodstvo je identificiralo one najosnovnije, a mogu se svesti pod dva nazivnika -ekonomska kriza i konkurencija.
Evidentno je da pad kupovne moći stanovništva mijenja korisničke navike, pa tako i u dijelu služenja telekomunikacijskim uslugama. Građanstvo i pravna lica su štedljiviji, a to ima odraza i na prihodu telekom operatera. Na drugoj strani, iako su još uvijek dominatni, telekom operatero suočavaju se sa sve jačom konkurencijom tzv. alternativnih operatora (ovi izrazi zaista su nespretni i trebalo bi ih izbjegavati). Oni su prema podacima RAK-a već “otkinuli” 3,9 odsto tržišta u fiksnoj telefoniji, a u segmentu pružanja interneta i TV-a već su ozbiljna konkurencija. Na kablovskom tržištu u BIH Telemach kao regionalni igrač je pokupovao nekoliko manjih operatera, već je izrastao u respektabilnog konkurenta. Naravno, tu je i nelojalna konkurencija i sve što donosi tržišna utakmica na koju se BH Telecom, ali I druga dva velika operetera moraju navikavati. Vrijeme kada je prihod dolazio “sam po sebi” je prošlo i valja se za njega boriti u otvorenoj tržišnoj utakmici. Naravo rezultat konkurencije je i snižavanje cijena paketa usluga što se odražava na prihode, ali to je neminovan trend (naravno dobrodošao za korisnike).
No, priča o stagnaciji BH Telecoma ne bi bila zaokružena ako osim tržišnih uticaja ne bismo pomenuli one druge vrste koji ostavljaju trag na poslovanju.
Čini se kako je BH Telecom pomalo uljuljkan, svi su zadovoljni što je visokoprofitabilan i što vlasnicima donosi dobit na koju su navikli. Ovo ne znači da kompanija ne odgovara na izazove, ali je čini se izostala ambicija daljeg rasta.
Direktor Nedžad Rešidbegović pomenuo je ljetos kako BH Telecom razmišlja o akviziciji nekog manjeg operatera, a čini se kako smo takvo nešto trebali čuti prije nekoliko godina. Nije uopće jasno zašto u BH Telecomu nisu “zavirili” šta se nudi na tržištu, ne samo u našoj zemlji nego i u regionu. Kompanija je imala snagu da finansira neko preuzimanje, koje bi naravno bilo dobro prostudirano i ne bi predstavljaslo zloupotrebu dominantnog položaja, a ne kao što je slučaj sa, recimo Telekomom Slovenije, koji se ovih dana uz “gubtike” povlači iz Albanije. Bh. Telecom osim prihoda revidira i plan investicija, te je očigledno da i na tom planu ima
teškoća, ne samo ove godine. Da li i u kojoj mjeri to utiče na sporiji tempo razvoja nije moguće reći bez analize, ali definitivno uticaj na poslovanje ima redovno maksimalno zahvatanje iz profita u obliku dividende za budžetske potrebe federalne Vlade. Čini se kako bi vlast trebalo da razmisli da li je nužno da dividenda bude u iznosima na koje se !pretplatila” , jer bi ostavljanje nešto više novca na raspolaganju Upravi moglo daati prostor za razvojne i druge projekte. Problemi sa kupljenom poslovnom zgradom pokazali su da je bilo i nesretnih poslovnih odluka. Možda bismo svi voljeli vidjeti da je BH Telecom izgradio vlastitu zgradu, jer to može, po kojoj bi Sarajevo bilo prepoznatljivo, poput recimo Orangeove zgrade u Parizu.
Sve u svemu, neželjeni trend u poslovanju BH Telecoma prilika je i za Upravu, ali i vlasnike da osmisle strategiju kompanije na naredni period, kako bi krivulja rasta i profita ponovo krenula prema gore.
http://www.indikator.ba/index.php/komen ... ad-prihoda
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Dijelom bih se slozio sa kometarom g Simica, ali ne i sa dijelom gdje govori o isplati dividende kao jednom od negativnih faktora. koliko ja znam za dividendu se ne izdvaja sva dobit nego max cca 1oo do 110 miliona. Drugim rijecima svake godine im je ostajalo bar 20 do 30 miliona za ulaganje i razvoj, mislim da njihova konkurencija o tome moze samo sanjati. Prosto se bojim sta bi radili da im se ostavi 50 ili vise miliona godisnje. vjerovatno bi sve zavrsio u stranackim bisagama i namjestenim tenderima kao i kupovinama novih zgrada po napumpanim cijenama. Takodjer pretendovati na ozbiljnu analizu BHTelecoma a ne pomenuti politiku zaposljavanja odnosno trpanja rodbine u kancelarije je po meni neozbiljno. Trebalo bi samo vidjeti za koliko bi se podigla dobit (ili smanjili rashodi kad se nebi placalo hiljadu ili dvije plata sa doprinosima ljudima koji nista ne rade, puta dvanaest mjeseci.
Kad pominjemo i dosadasnja ulaganja ili investicije ja bih to nazvao obicnom kupovinom. Svako malo se daje Ericsonu Nikoli Tesli ako se ne varam, desetine milona za nekakve usluge, pretpostavljam kupovinu softvera ili hardvera. Za njih je BHTelecom kao kasica prasica. Postavlja se pitanje sta u stvari rade stotine (pretostavljam) inzinjera zaposlenih u BH Telecomu. itd itd
Mislim da bi iskusan i kvalitetan menadzer i nakon povrsnog pregleda poslovanja bez problema srezao rashode BHTelecoma za 50 do 100 miliona na godisnjem nivou, sto znaci da bi se za toliko mogla povecati i dobit i to otprve, da se na oznojis. Tamo se balaha u punom smislu te rijeci, od plata, do broja zaposlenih te kojekavih rashoda donacija i "investicija", kupovina nedovrsenih zgrada za po nekoliko hiljada po m2 i tako dalje.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ma sve je to jasno moj monty, samo je pitanje kada će ovi vlastodržci dozvoliti privatizaciju bht-a. Vjerovatno kada ga podobro svuku u ravan, kao što su krenuli i tada će vjerovatno teško biti naći strateškog partnera.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Možete pričati da Radončić favorizira Mtel, ali prije uvijek malo razmislite i o svojim ličnim iskustvima.
Moje posljednje je da sam prije tačno dva mjeseca podnio zahtjev za Moju TV, kao a za moju mamu dan poslije.
Danas mi kolegica sa posla kaže da se prijavila prije 20 dana i da su joj instalirali Moju TV prije 8 dana, iako nije ništa intervenisala.
Onda kreću pozivi i nebuloze, ublehe, lafine, neljubaznosti da sam na kraju odjavio prijavu, a danas ću i fiksni telefon.
Prebaciću broj mobitela najvjerovatnije na Mtel, kao i moja mama.
Ispod donjeg članka najviše mi se svidio ovaj komentar nekog Mirsda Kurtagića, kao da sam ja lično pisao :

... da ne pricam o nebulozama sa kojim sam se susretao u nastojanju da instalisem Moju TV i dosao do saznanja da i patriotizam u danasnjim uslovima ima svoje limite koji me u konacnici opredjeljuju na drugog operatera."


http://www.avaz.ba/vijesti/teme/besplat ... -po-094-km
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

proleter wrote:Možete pričati da Radončić favorizira Mtel, ali prije uvijek malo razmislite i o svojim ličnim iskustvima.
Moje posljednje je da sam prije tačno dva mjeseca podnio zahtjev za Moju TV, kao a za moju mamu dan poslije.
Danas mi kolegica sa posla kaže da se prijavila prije 20 dana i da su joj instalirali Moju TV prije 8 dana, iako nije ništa intervenisala.
Onda kreću pozivi i nebuloze, ublehe, lafine, neljubaznosti da sam na kraju odjavio prijavu, a danas ću i fiksni telefon.
Prebaciću broj mobitela najvjerovatnije na Mtel, kao i moja mama.
Ispod donjeg članka najviše mi se svidio ovaj komentar nekog Mirsda Kurtagića, kao da sam ja lično pisao :

... da ne pricam o nebulozama sa kojim sam se susretao u nastojanju da instalisem Moju TV i dosao do saznanja da i patriotizam u danasnjim uslovima ima svoje limite koji me u konacnici opredjeljuju na drugog operatera."


http://www.avaz.ba/vijesti/teme/besplat ... -po-094-km
Ma nisam ja ništa govorio o poslovnosti Bh telecoma u kontekstu ovoga gore, i prije sam ponovio više puta da su neposlovni i pasivni do bola, i sam sam imao sličnih iskustava kad sam tražio Moju tv i kad su bili tako spori i nezainteresovani da mi je uvedu, da sam na kraju uzeo Total tv, iako je Moja TV bila bogatija mogućnostima još tada, a sad i više.
Druga je stvar međutim to da se u ABA3y strahovito favorizuje mtel a BHTelecomu traži dlaka u jajetu. Evo i ovaj slučaj je dobar primjer. Pretpostavljam da svaki operater ima stalno po stotine predmeta na sudu, plaćanje računa i sl. Ima svaki opreater sigurno, neko je platio koji fening ili marku više ili manje, pravedno i ili nepravedno, nekom je nastalo signala na minut ili dva ili sat ili dva.
Ono što je poenta je ovo: imaju takvih stvari svi, pa i mtel. Ali hajde nek neko nađe neku negativno intoniranu priču o mtelu u spomenutoj novini. Teško teško, ali o BH Telecomu svaki dan nešto. Ako se račun ne slaže do u fening eto ga sutra katastrofični članak u ABA3y, ako se to isto desi u mtelu, nema teorije da se spomene pa da je problem i deset puta veći. Da sam ja u mtelu, platio bih im objavljivanje ovakvog članka triput više nego vlastitu reklamu ili bi im to (mig, mig) kompenzirao svakodnevnim naručivanjem rekalama u boji preko pola ili čitave stranice.
Mislim da je to prilično lako dokazivo, ponavlja se skoro svaki dan. Neko dan sam pomenuo objavljivanje lažnih pohvalnih članaka o mtelu a u stvari reklama, otkad sam to napisao izašla su min još dva u pomenutoj tiskotini.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Zašto na portalima nema pisama nezadovoljnih korisnika drugih operatera? Šta ste se dohvatili Avaza?

Evo još jednog iskistva, sa jednog internetskog portala :

Sva lica BH Telecoma

Umjesto uvoda da kažem: nije novost da sam nezadovoljna uslugama BH Telecoma. Prelazak na drugog operatera je donio tek tračak olakšanja jer nema tu velikih odstupanja u kvaliteti usluge: gdje jedni gube bodove drugi se pokažu dobrima, ali kiksaju na drugoj strani i tako sve u krug. Bez ozbiljne konkurencije nema kvalitetne usluge za nas građane, a da plaćamo previše već je stara priča.
No, vratiću se na kompaniju koja se hvali da je prva i da daje više. Eh, moglo bi se tu svašta reći, komentarisati... Tek ću konstatovati da im slogan ne korelira sa uslugom koju pružaju korisnicima.
Kada poželite kupiti npr. mobitel ili zasnovati neki pretplatnički odnos sa njima tada su šalterske službenice (i službenici!) kao naše nane kad im dođete na nedeljni ručak: nutkaju vas svim i svačim, prosto ne možete da ih odbijete, ma na ranu da ih privijete. Komunikacija blago persoazivna, ali sa dozom savjetovanja „za vaše dobro“, uz neizostavno stavljanje u vašu kožu u cilju najpovoljnijeg rješenja za sve vaše nedoumice. Tako je sve dok ne stavite svoj paraf na papir, a onda kreće naličje priče.

Bilo kakva naznaka problema, kvara, potrebe za dodatnom informacijom iste te službenice pretvara u dvoglave aždahe iz čijih usta umjesto mednih riječi sada suklja vatra, nezainteresovanost i poslovično prebacivaje na drugi broj „jer kolega je zadužen za taj opis poslova“. Međutim, niti se kolega javlja niti je od koristi. Ostajete sami vi i vaš problem. Ovih što vam daju više nema ni na mapi.

Ukoliko se ponadate da ćete problem riješiti pozivom na korisnički broj 1444 koji je namjenjen podršci korisnicima, odmah da vam raspršim nade. Iako ne razgovarate sa aparatom jer vam se javi dispečer koji nema osjećaj da bi se trebao predstaviti iako vi njemu kažete svoje podatke, taj razgovor i onako teče kao da razgovarate sa robotom. Vaš problem će biti saslušan „sa pola uha“ i sa neskrivenim komentarima koji vam nedvosmisleno ukazuju da ste nazvali u krivo vrijeme, a onda opet dobijate neki kontakt broj na koji možete da zovete dan i noć jer vam se niko javiti neće. O rješavanju problema nemate sa bilo kim da razgovarate jer vas jednostavno ignorišu.

Ukoliko je to ta usluga kojom nam daju više onda ne želim znati kako izgleda kada škrtare sa uslugama.Sram nas bilo što očekujemo uslugu vrijednu novca koji za istu uredno izdvajamo. Možda bi trebali na koljena da padamo što se neko udostojio javiti nakon osam dana od našeg prvog reagovanja ili bi trebali da budemo sretni što je uvijek zauzeta dispečerska ekipa odlučila danas kod nas riješiti problem nastao njihovom krivicom?!

Zapita li se ikada taj operater zašto toliko intervencija ako je usluga toliko kvalitetna?

Čitateljka je zamolila da joj ne objavljujemo ime.
brzi
Posts: 2506
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

O razlici u kvalitetu usluga ne mogu govoriti jer nisam probao usluge drugih operatera ali vjerovatno je sve u pet deka.
Glavni problem BH telecoma je da je odnos njihovih radnika i službenika prema korisnicima ostao isti kao u vrijeme kada su imali monopol i kada smo mi sa periferije grada morali kopati 20 metara kanala da bi platili preskupi priključak.
Naravno što se tiče avaza pa i pisama objavljenih na portalima mislim da se radi o pritužbama plaćenika jer svaki šefić u MTEL-u između ostalog ima i zadatak da diskredituje konkurenciju.
Nadajmo se da će uskoro doći do privatizacije i ozbiljnije rekonstrukcije BH telekoma.
Post Reply