BH Telecom

jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Znači, ako sam dobro sve upratio - rezultati relativno rečeno nisu ništa novo odnosno polugodišnja dobit se vratila (smanjila za 7 mil) na isti nivo polugodišnje iz 2011 - 65 mil. i što je naravno prihod pao sa 295 na 285.

E sad naravno pitanje svih pitanja - kad bi ostalo ovih 58.5 i u drugoj polovini ove godine (117) ima li prostora za istu div kao i dosad ili je moraju smanjivati?
forex4ever
Posts: 4
Joined: 13 Aug 2013, 20:52

Re: BH Telecom

Post by forex4ever »

Zdravo, svima!

Sljedeće godine su opšti izbori, nije preporučljivo da smanjuju dividendu :D
Nego, sad će kraj godišnjih odmora, šta mislite kako će se jesenje trgovanje odvijati. 21. decembra ćemo vidjeti koje bio najbliži. :)

By the way, ja sam kupio u julu kupio nešto dionica bhtelecoma i elektroprivrede, po prvi put sam odlučio investirati na taj način. Kamate u bankama pojede inflacija, valja malo rizikovati.

Pozdrav
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

jastuk1 wrote:Znači, ako sam dobro sve upratio - rezultati relativno rečeno nisu ništa novo odnosno polugodišnja dobit se vratila (smanjila za 7 mil) na isti nivo polugodišnje iz 2011 - 65 mil. i što je naravno prihod pao sa 295 na 285.

E sad naravno pitanje svih pitanja - kad bi ostalo ovih 58.5 i u drugoj polovini ove godine (117) ima li prostora za istu div kao i dosad ili je moraju smanjivati?
Pa, onako na prvu loptu, pošto oni za dividendu dijele značajno manje nego što mogu (110 miliona od 130 ak), ostalo ide u mutni pojam-investicije, teoretski ne moraju je čak ni smanjivati. A pitanje je naravno da li će dobit i u drugom polugodištu biti smanjena.
I pozdrav forex4everu, mislim da ti je to dobar izbor za ulaganje, ali naravno vidjećemo.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

forex4ever wrote:Zdravo, svima!

Sljedeće godine su opšti izbori, nije preporučljivo da smanjuju dividendu :D
Nego, sad će kraj godišnjih odmora, šta mislite kako će se jesenje trgovanje odvijati. 21. decembra ćemo vidjeti koje bio najbliži. :)

By the way, ja sam kupio u julu kupio nešto dionica bhtelecoma i elektroprivrede, po prvi put sam odlučio investirati na taj način. Kamate u bankama pojede inflacija, valja malo rizikovati.

Pozdrav
Zdravo i dobro došao!

Kakve veze ima dividenda sa izborima, nikakve. Možda sa prodajom državnog udjela ali sa dividendom nikakve. Iznos dividende isključivo zavisi od dobiti. Telekomunikacije su oblast gdje se stalno moraju vršiti ulaganja u nove tehnologije koje nisu jeftine. Ukoliko dobit na kraju godine bude ovoliko manja (prema trenutnim projekcijama od 20 do 27 mil) da bi dividenda ostala na istom nivou morat će podjeliti cjelokupnu dobit, pa se dodatno zaduživati kod komercijalnih banaka za finansiranje kapitalnih izdataka.
Što se tiče predviđanja kretanja cijena u toku godine, to je veoma nezahvalno jer na ovoj našoj berzi mnoge stvari nemaju logike. Evo uzmi za primjer jučerašnji dan, objavi telekom da je ostvario toliko manje prihode i dobit a cijena dionice skače.
U svakom slučaju puno bolje je investirati na berzu nego novac držati u banci.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Na osnovu cega ta pretpostavka o 20 do 27 m manjoj dobiti na kraju godine? Dosta je ovih dana izreceno netacnih podataka pa bi trebalo stati na loptu. Receno je npr da je dobit telecoma veca u prvoj polovini godine. Nemam interneta trenutno ali iz ovo podataka sto imam to jednostavno nije tacno. Koliko vidim izvlace se neki podaci oduzimajuci od godisnje neto dobiti polugodisnju bruto. Je li stvarno dobit u prvoj polovini 2012 13 miliona veca od one u drugoj? Je li stvarno dobit u drugom polugodistu 58,9 miliona? Je li stvarno 72,7 miliona na polugodistu NETO dobit? Ako nije zasto se to vise puta ponavlja i poredi sa ovogodisnjom neto dobiti? Valjalo bi kad bi neko stavio polugodisnju dobit za bar 3-4 zadnje godine ili bruto ili neto ali ne pomjesano, da se ne sabiru kruske i jabuke
forex4ever
Posts: 4
Joined: 13 Aug 2013, 20:52

Re: BH Telecom

Post by forex4ever »

Ma ono je bila šala za izbore i dividendu. Naravno da nisu glupi da to rade, ali ko zna koje poteze mogu povući pod pritiskom.
Svi mi znamo da telecom ima velike izglede za napredak, ali treba dosta i ulaganja, ali i racionalizacije troškova. Stručnost kadrova koji tamo rade nije baš na nekom nivou. Tu je možda 20-tak % ljudi koji "vuku". No dobro, to je kod nas tako.
Slažem se sa ranijim postovima da će biti veliki izazov (ne samo bhtelecomu) parirati novim tehnologijama i aplikacijama tipa Vibera (kojeg i ja koristim kad sam kod kuće), tako da bih ja smanjio dividendu kratkoročno (dvije ili tri godine) i uložio još više u razvoj ukoliko bi neko imao ideju na koji način umanjiti uticaj takvih aplikacija. Omladina će uvijek koristiti nove besplatne tehnologije tako da će telecom izgubiti i gubi dio sredstava koji dolaze od omladine ali to će se stabilizovati na nekom nivou, ipak konvencionalni način komunikacije je puno jednostavniji. Po mom mišljenju treba orjentisati jače na poslovne klijentelu ili razviti vlastite aplikacije za smartphone, kao i plaćanje putem mobilnih telefona (kao što to radi Orange u Švicarskoj). Imaju oni sredstva, ali trebaju stručnjaci i kreativci koji će povećati konkurentnost novim idejama.
Po mom mišljenju ima velikog potencijala u ovom segmentu, pa i nade za dioničare :)
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

montypython wrote:Na osnovu cega ta pretpostavka o 20 do 27 m manjoj dobiti na kraju godine? Dosta je ovih dana izreceno netacnih podataka pa bi trebalo stati na loptu. Receno je npr da je dobit telecoma veca u prvoj polovini godine. Nemam interneta trenutno ali iz ovo podataka sto imam to jednostavno nije tacno. Koliko vidim izvlace se neki podaci oduzimajuci od godisnje neto dobiti polugodisnju bruto. Je li stvarno dobit u prvoj polovini 2012 13 miliona veca od one u drugoj? Je li stvarno dobit u drugom polugodistu 58,9 miliona? Je li stvarno 72,7 miliona na polugodistu NETO dobit? Ako nije zasto se to vise puta ponavlja i poredi sa ovogodisnjom neto dobiti? Valjalo bi kad bi neko stavio polugodisnju dobit za bar 3-4 zadnje godine ili bruto ili neto ali ne pomjesano, da se ne sabiru kruske i jabuke
Prema svemu sudeći na prvom polugodištu telekom navodi bruto dobit a na kraju godine navodi neto dobit pa je to najvjerovatnije razlog ovolike oscilacije između sredine i kraja godine. Panzer je ovdje ispravno naveo neto dobit (65-6,5=58,5 mil) koju sam poredio sa prošlogodišnjom (bruto) dobiti koju je naveo telekom (72 mil) pa se tu potkrala greška. Po ovome ispada da je prošlogodišnja neto dobit na polugodištu bila 65 miliona (72,7 mil.-7,27 mil.=65,43mil), a da je u drugom polugodištu neto dobit bila 66,27 mil (131,7 mil.-65,43 mil.=66,27 mil.). Po ovome se vidi da je dobit u oba polugodišta ujednačena, pa ako se nastavi trend iz prvog polugodišta ove godine (pad prihoda) može se projicirati gubitak od nekih 14-15 miliona. Možda griješim, ako neko misli drukčije volio bih da ovo razjasnimo.
panzer
Posts: 11915
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Teško je pričati o trendovima poslovanja po polugodištima jer je ovo previše dinamičan sektor. Konkretno u ovom slučaju, BH telecom je imao značajne troškove u procesu omasovljavanja moja TVa gdje su angažovane i privatne firme da uvode priključke korisnicima a radili su i vikendima. Ove godine tih troškova nema a ostaju samo prihodi od naplate tih pretplatnika.
Isto tako, prošle godine ove gerila mobilne mreže nisu bile toliko prisutne pa postoji mogućnost da oni uzimaju dio prihoda velikim operaterima tj BH telecomu. Ko zna šta će biti u drugom dijelu ove ali i iduće godine.
Što se tiče pada dobiti kod svih telecoma to je sasvim normalno. Nenormalno je bilo da telecomi imaju toliku profitnu maržu pa makar imali amortizacione stope od 20%. Ipak se to moralo dovesti na normalniji nivo a dovodi se kako se pojavljuju jeftnije alternative. Ipak i pored toga, ovo će još dugo vremena biti profitabilan sektor pa to onda dovodi u pitanje priču o privatizaciji.

Govori se o inovacijama kako bi se povećala dobit. Inovacija zahtijeva ulaganje tj troškove i kako biti inovativan kada treba ponovo ulagati u novu inovaciju a nije se čestito ni počela otplaćivati amortizacija za predhodno uvedenu inovaciju.
Taj odgovor nemaju ni veliki telecom operateri a kako onda da ima BH telecom. Jedino rješenje se može tražiti na rashodovnim stranama ali kada se pogleda i to ne mora biti u interesu. Većina rashoda svakako ide u domaću ekonomiju pa to vlastima dođe na isto. Ili uzeli veću dividendu ili imali veću zaposlenost( kod silnih zaposlenih radnika) i veće doprinose od njih, vlastima dođe na isto.

Kod moguće privatizacije, da li ići na prodaju telecoma bez infrastrukture? Slovenci preferiraju taj model, a hrvatska vlast čitavo vrijeme žali što su HT prodali sa infrastrukturom. Koliko BH telecom vrijedi bez infrastrukture i je li moguće uraditi tako nešto na ovakvom tržištu gdje je telekom rs prodan sa infrastrukturom?
panzer
Posts: 11915
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Portal iCapital izradio je kratku usporedu ovogodišnjeg poslovanja regionalnih telekoma.


Makedonski Telekom objavio je pad konsolidirane neto dobiti za 39,5% na 1,1 mlrd denara u prvih šest mjeseci 2013. Ukupni prihodi smanjili su se za 9,2% na 6,3 mlrd denara, a kompanija je krajem razdoblja držala tržišni udio od 71% u segmentu fiksne telefonije te 53% u segmentu širokopojasnog interneta.
Bosanski BH Telecom ostvario je stabilnu razinu neto dobiti u prvoj polovici godine dosegavši 65,1m bosanskih maraka, unatoč sve jačoj konkurenciji telekoma u privatnom vlasništvu. Prihodi su mu istovremeno pali za 3% na 285,3m maraka.

Srbijanski državni telekom Telekom Srbija izvijestio je o snažnom rastu neto dobiti u prvoj polovici 2013., u odnosu na isto razdoblje lani, s 1,5 mlrd dinara na 7,8 mlrd dinara. Skok se može pripisati boljoj kontroli internih procesa i značajnim operativnim uštedama, kako i makroekonomskim trendovima, posebice stabilnosti tečaja dinara.

Magyar Telekom je u drugom kvartalu godine ostvario rast prihoda za 7,9% s 145,5 mlrd HUF u drugom kvartalu 2012. na 15,9 mlrd HUF. Neto dobit se istovremeno povećala s 10,7 mlrd HUF na 12,2 mlrd HUF, ponajviše zbog nižih financijskih troškova te manjih troškova amortizacije.

U prvoj polovici 2013. HT je ostvario 5,9% niže prihode od prodaje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Niža razina prihoda i viši operativni troškovi stvorili su snažan pritisak na profitabilnost kompanije u promatranom razdoblju, pri čemu je EBITDA marža pala za 570 bps na 39,7%, dok je korigirana EBITDA marža potonula 400 bps na 41,4%. Neto dobit je u konačnici također smanjena za 29,5% u odnosu na usporedivo razdoblje prošle godine.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Šta je ovo sa srbijanskim telekomom povečao neto dobit 500%, a mtel lošije posluje nego prošle godine? Ova analiza je površna i može se primjetiti da za BHT ne navode pad dobit (koji iznosi 7 mil. odnosno za 6%) već samo pad prihoda od 3%. Izgleda, po njihovoj analizi, da je sasvim prihvatljiv polugodišnji pad dobiti od 6% kad navode da je to "stabilna razina prihoda".
Post Reply