BH Telecom

Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Izvinjavam se, pogriješio sam, evo sam upravo na oficijelnoj stranici http://www.ptkonline.com/ptk/srb/ptk-10-evra/27/ vidio da im je dobit u 2012. godini iznosila 45 miliona evra. Moja greška, korigovat ću prethodni post. Obzirom na navedene finansijske pokazatelje, tj da BHT ima skoro duplo veću dobit. ovo je dobra ponuda od 550 miliona KM za 75% udjela.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Malo sam se zabavio ovim brojkama .
Dakle ako je 100 % dobiti isplaćeno državi Kosovo kroz dividendu onda je dobit 45 mil EUR-a kako se navodi u gornjem linku.
Prema ovoj cijeni za 75 % kapitala znači da vrijednost 100 % kapitala Telekoma Kosova iznosi oko 720 mil KM, što opet iznosi 8 godišnjih dobiti.
Osam godišnjih dobiti BH Telekoma iznosi oko 1,120 milijardi KM ili oko 17,5 KM po dionici.
Znači li to da će državni kapital u BH Telecomu jednom biti prodan za 18-20 KM po dionici, ako se smatra da je ovo dobra cijena za PTK ??
Ne bih se iznenadio nakon svega viđenog...
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

I meni je to upalo u oci pa taj telecom je prakticno poklonjen. Osam godisnjih dobiti je izraazito losa ponuda i ne mogu da vjerujem da ce neko stvarno prodati kompaniju za te pare. Jedino da je tamosnjim vlastima hitan pristup cashu pitanje zivota i smrti. S druge strane kupac dobija prakticno povrat od preko 12 % godisnje na ulozeno.
BLUE CHIP
Posts: 46
Joined: 11 Apr 2013, 20:28

Re: BH Telecom

Post by BLUE CHIP »

Nije sve u novcu i brojkama nešto je i u poklonima za samostalnost, sloboda je skupa, nije demokracija baš ono što piše nego ono što kažu, zna se ko.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Slozio bih se sa Blue chipom. Ovo ocigledno nema veze sa dionicama, ciframa i realnim vrednovanjem. Podrska Ujaka Sema i ostalih zapadnih sila samostalnosti Kosova nije bila stvar ljubavi. Ta podrska ima svoju cijenu. Prva rata paybacka ocito je dodjela/poklanjanje Telecoma u pola cijene, ko zna kada prethodno dogovorena. Bice tu poslije sigurno i koji rudnik rijetkih metala, mozda vojna baza i sl. Nema dzabe ni kod stare babe.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

Nemojte se zavaravati oko privatizacije i nekih visokih cijena. Kupac diktira i uvjete i cijenu.

Ja bi kao i svi vi htio da ode po 30-35 KM po dionici (iako nemam ni jedne dionice) ali jednostavno pogledajte brojke po kojima su otišli svi telekomi u našoj regiji a i šire i sve će vam biti jasno. Zaista mi je žao ljudi koji su zaglavili u ovoj dionici i tješe se dividendom i samo čekaju da cijena dođe na cijenu po kojoj su ušli i 90% ih više nikad neće vidjeti burze.

Bol ulazne cijene se javlja kad investitor kupi dionicu a nakon velikog pada on ne želi prodati (jer misli da nije izgubio dok ne proda) i čeka ulaznu cijenu da izađe iz dionice.

Što se mene tiče čtržišna cijena je jedini indikator koliko nešto vrijedi u datom momentu i ako ima boljih prilika jasno da treba prodati pa i sa gubitkom i što prije takve situacije treba (istrenirati) proći kad bi se moglo investirati bez emocija.

Jako poučno!
http://trzistakapitala.wordpress.com/20 ... dnjavanje/
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Stvarno bi se tesko slozio s tvrdnjom da je trzisna cijena jedini indikator koliko nesto vrijedi u datom trenutku. Kad bi to bilo tacno morali bi trenutno odbaciti i tehnicku i fundamentalnu analizu, nista nikad ne bi bilo ni potcijenjeno ni precijenjeno, jer bi kako se tvrdi sve realno vrijedilo tacno koliko ticker tog dana pokazuje. U praksi u Aprilu 2007 npr ticker je pokazivao da je BHTSR 80 Km te ga po toj teoriji ne bi tada trebalo prodavati jer mu je to bila trzisna pa onda i realna cijena cijena. Slicno za Npr Jpesr od 200 ili Hidrogradnju od 30. Ili obrnuto Sosor ne vrijedi vise od 6 pa sve da ga i Allianz namjerava kupiti zato jer je sad trzisna cijena 6 a ona je najbolje mjerilo realne vrijednosti. Treba li uopste polemisati da bi se pokazalo da je to besmisleno i netacno pogotovo na nelikvidnom trzistu. Uz to ni blizu svi koji imaju BHTSR nisu u njemu zarobljeni jer su kupili skupo. Ja sam ga kupio uglavnom po 16 i dividenda od 10 ak % mi je super.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

montypython wrote:Stvarno bi se tesko slozio s tvrdnjom da je trzisna cijena jedini indikator koliko nesto vrijedi u datom trenutku. Kad bi to bilo tacno morali bi trenutno odbaciti i tehnicku i fundamentalnu analizu, nista nikad ne bi bilo ni potcijenjeno ni precijenjeno, jer bi kako se tvrdi sve realno vrijedilo tacno koliko ticker tog dana pokazuje. U praksi u Aprilu 2007 npr ticker je pokazivao da je BHTSR 80 Km te ga po toj teoriji ne bi tada trebalo prodavati jer mu je to bila trzisna pa onda i realna cijena cijena. Slicno za Npr Jpesr od 200 ili Hidrogradnju od 30. Ili obrnuto Sosor ne vrijedi vise od 6 pa sve da ga i Allianz namjerava kupiti zato jer je sad trzisna cijena 6 a ona je najbolje mjerilo realne vrijednosti. Treba li uopste polemisati da bi se pokazalo da je to besmisleno i netacno pogotovo na nelikvidnom trzistu. Uz to ni blizu svi koji imaju BHTSR nisu u njemu zarobljeni jer su kupili skupo. Ja sam ga kupio uglavnom po 16 i dividenda od 10 ak % mi je super.
Nemojte pucati na prvu bez pažljivijeg promišljanja napisanog.

Dakle, u datom momentu (sada) je cijena jedini indikator koji kaže koliko nešto vrijedi (jer se trenutno trži po toj cijeni). Uopće ne govorim o knjigovodstvenoj vrijednosti (niti o precijenjenim ni podcijenjenim dionicama) jer će u budućnosti biti neke druga cijena dionice (koja će se prilagoditi njenoj intrizičnoj vrijednosti i sitauciji na tržištu) i tržit će se po toj cijeni. Kad svi saznaju da je nešto podcijenjeno onda će se i cijena korigirati. Mada je to sve relativno što je podcijenjeno a što precijenjeno.

Apsolutno se slažem da nikave spoznaje ne vrijede na nelikvidnom tržištu koje je uz to i neefikasno kao ovo naše.

Ovo o čemu govorim imate najbolji primjer na zlatu ovih dana. Cijena se prilagođava situaciji na tržištu i to je jedino bitno. (I u Sorošovoj knjizi je sve detaljno objašnjeno - da ne duljim sad)

I post se ne odnosi na vas i vašu ulaznu cijenu nego na većinu ulagača. I meni osobno 10% nije nikakav prinos ako se ukalkulira rizik zemlje i trenutna situacija u zemlji. Nerizična premija AAA obveznica je nekih 6% i na to dodajte premiju rizika zemlje od 4-5% + stopa povrata koja se zahtijeva (recimo 7-8%) + vrijeme uloženo za analiziranje i dobijemo nekih 18%.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ja sam baš promislio o napisanom. Uopšte nisam pominjao knjigovodstvenu vrijednost. Na temi BH Telecom si egzaktno napisao "što se mene tiče tržišna cijena je jedini indikator koliko nešto vrijedi u datom momentu i ako ima boljih prilika jasno da treba prodati pa i sa gubitkom". I uz to da "ti je žao ljudi koji su zaglavili s ovom dionicom...". Kako je tržišna cijena kolika jeste a po toj teoriji tolika je i realna (cca 20,3 Km sada) izlazi da neće rasti jer je to realno te je uz sve nabrojano preporuka da izađe ko god može.
Istovremeno na Sarajevo osiguranju ista teorija ti daje skroz drukčiji odgovor. Naime tamo je cijena sad ako se ne varam 6. Po tvojoj teoriji tržišna cijena je i realna cijena svake dionice u tom trenutku pa je onda 6 realno. Međutim ovdje izvlačiš drugačiji zaključak. Ovdje čovjeku savjetuješ da uđe jer će je poslije teško kupiti po 8-9. Kako to kad je "što se mene tiče tržišna cijena je jedini indikator koliko nešto vrijedi u datom momentu" kako si prije rekao. Za Bh Telecom ti je relevantno šta je sada (i dionica ne vrijedi više od toga) a za SOSOR ti nije relevantno šta je sada (6 KM) jer će vrijediti (ili vrijedi) više.
Izvini ali meni ovo izgleda kao teorija koju možeš rastegnuti kako god hoćeš pa za dionice miljenike ne vrijedi a za druge vrijedi. Mogli smo isto reći da je Sosor 6 na tržištu sada, pa mu je to i realna vrijednost, dakle neće rasti pa bi ga se trebali riješiti hitno i ući u nešto što hoće i povoljno je evo npr BH Telecom će se teško moći kupiti po 28 za par mjeseci. Lično meni to izgleda kao pumpanje jedne dionice likvidnošću koja bi se ostvarila prodajom druge.
Toliko o toj teoriji tj tezi. Lično smatram da je SOSOR odlična dionica za ulaz trenutno kao i još neke na Sase a među njima prije svega BH Telecom. Problem ovdje nije realna vrijednost dionice nego trenutna politička situacija koja sve drži dole tj praktično sve je potcijenjeno.
Stvar je kod BH Telecoma da je dividenda prilično stabilna tako da mi se puno više isplati držati novac u Telecomu po 9-10 % nego na banci po 3% Takođe, dividenda nije jedini razlog. Kako rekoh dionica je i potcijenjena pa i njen rast nosi zaradu uz dividendu koja je redovna. Ja je kao rekoh kupih po 16 estak pa kad se uzme 20/16=1,25 tj 25% zarade uz onih 9-10% vrlo redovne dividende ispada da je to dosta bolje od tih 18 %. Ovdje (na SASE) praktično ni za šta se ne može garantovati prinos od 18 % a opet mnoge dionice mogu kao od šale narasti i preko 100%.
SOSOR dividendu ne dijeli, bar zasad, tako da kod njega imamo samo očekivanje zarade od eventualnog rasta dok BH Telecom ima i taj dio ali ima manje više sigurnu dividendu koje SOSOR nema.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

montypython wrote:Ja sam baš promislio o napisanom. Uopšte nisam pominjao knjigovodstvenu vrijednost. Na temi BH Telecom si egzaktno napisao "što se mene tiče tržišna cijena je jedini indikator koliko nešto vrijedi u datom momentu i ako ima boljih prilika jasno da treba prodati pa i sa gubitkom". I uz to da "ti je žao ljudi koji su zaglavili s ovom dionicom...". Kako je tržišna cijena kolika jeste a po toj teoriji tolika je i realna (cca 20,3 Km sada) izlazi da neće rasti jer je to realno te je uz sve nabrojano preporuka da izađe ko god može.
Istovremeno na Sarajevo osiguranju ista teorija ti daje skroz drukčiji odgovor. Naime tamo je cijena sad ako se ne varam 6. Po tvojoj teoriji tržišna cijena je i realna cijena svake dionice u tom trenutku pa je onda 6 realno. Međutim ovdje izvlačiš drugačiji zaključak. Ovdje čovjeku savjetuješ da uđe jer će je poslije teško kupiti po 8-9. Kako to kad je "što se mene tiče tržišna cijena je jedini indikator koliko nešto vrijedi u datom momentu" kako si prije rekao. Za Bh Telecom ti je relevantno šta je sada (i dionica ne vrijedi više od toga) a za SOSOR ti nije relevantno šta je sada (6 KM) jer će vrijediti (ili vrijedi) više.
Izvini ali meni ovo izgleda kao teorija koju možeš rastegnuti kako god hoćeš pa za dionice miljenike ne vrijedi a za druge vrijedi. Mogli smo isto reći da je Sosor 6 na tržištu sada, pa mu je to i realna vrijednost, dakle neće rasti pa bi ga se trebali riješiti hitno i ući u nešto što hoće i povoljno je evo npr BH Telecom će se teško moći kupiti po 28 za par mjeseci. Lično meni to izgleda kao pumpanje jedne dionice likvidnošću koja bi se ostvarila prodajom druge.
Toliko o toj teoriji tj tezi. Lično smatram da je SOSOR odlična dionica za ulaz trenutno kao i još neke na Sase a među njima prije svega BH Telecom. Problem ovdje nije realna vrijednost dionice nego trenutna politička situacija koja sve drži dole tj praktično sve je potcijenjeno.
Stvar je kod BH Telecoma da je dividenda prilično stabilna tako da mi se puno više isplati držati novac u Telecomu po 9-10 % nego na banci po 3% Takođe, dividenda nije jedini razlog. Kako rekoh dionica je i potcijenjena pa i njen rast nosi zaradu uz dividendu koja je redovna. Ja je kao rekoh kupih po 16 estak pa kad se uzme 20/16=1,25 tj 25% zarade uz onih 9-10% vrlo redovne dividende ispada da je to dosta bolje od tih 18 %. Ovdje (na SASE) praktično ni za šta se ne može garantovati prinos od 18 % a opet mnoge dionice mogu kao od šale narasti i preko 100%.
SOSOR dividendu ne dijeli, bar zasad, tako da kod njega imamo samo očekivanje zarade od eventualnog rasta dok BH Telecom ima i taj dio ali ima manje više sigurnu dividendu koje SOSOR nema.


Nisam rekao da neće rasti/padati u budućnosti nego da sad vrijedi koliko ga tržište percepira a to je trenutna cijena. I uopće ne dajem preporuku da trebaju svi ni izaći ni ući. I ne shvaćaj ovo osobno zato štop imaš dotičnu dionicu.

I SOSOR isto vrijedi kolika mu je trenutna cijena. Govorim o trenutnom momentu, a ne o budućim kad će tržište reagirati na nove informacije i situaciju.

Opet kažem, sve ti je rečeno zadnjih dana na zlatu. Pogledaj si malo pa će ti biti jasnije. Valjda!!!
Post Reply