BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

carrot wrote: 03 Feb 2024, 18:02
Sitna buranija wrote: 03 Feb 2024, 17:30
carrot wrote: 03 Feb 2024, 16:54 Čovjek uopšte nije davao moralne presude vezano uz AI, već je rekao da očekuje njegovu sve rašireniju upotrebu. S obzirom na to koliko je samo porasla proporcija online sadržaja proizvedenog na taj način samo u posljednjih godinu dana, možemo reći da je to predvidjanje mnogo vjerovatnije od najava o ekonomskoj propasti svijeta i opštoj gladi za dvije godine, kakva se na ovom forumu najavljuju od strane istih komentatora već mnogo duže od dvije godine. Prognostičari ovdje predvidjeli su vjerovatno dvadeset od posljednje dvije recesije.
Ma "čovjek" je davao moralne presude vezano za ostale forumaše, a ne za AI. Inače, on je možda i sam Elon Musk s obzirom na "vizionarski stav" i ideje (Buffett je ipak malo prizemniji sa tim idejama koje će već sutra ovdje da budu i promijene svijet) i mogu ti reći da odlično vlada našim jezikom. I što reče Novalić za onog Badnjevića, kada je već toliki stručnjak otkud on u Bosni, šta radi ovdje. Pa nije Ronaldo igrao u Visočkoj Bosni. Stvarno je šteta da ovakav velikolopinaški um(met) propada na ovom sitnošićardžijskom forumu...
Neću govoriti u ime drugog forumaša, ali mislim da nije shvaćen njegov komentar, i da je poenta da su pojedinačni investitori, pa i oni u svjetske tehnološke kompanije, sitnošićari u poredjenju sa ljudima koji tim tehnologijama upravljaju, tj. da trenutna tržišna kapitalizacija neke kompanije ne odražava sve njene potencijale.

S obzirom na neke od komentara ovdje, izmedju ostalog onih koji tvrde da je došlo do vrhunca razvoja novih i iskorištenja postojećih tehnologija i da ne postoji više mogućeg tehnološkog unapredjenja čovječanstva, mislim da je pošteno reći da je riječ o sitnošićarskim učesnicima na tržištu. A u njih uključujem i sebe.
Shvaćen je njegov komentar baš onako kako je trebao biti shvaćen. Nije mu prvi put da komentariše. Poznat je "forumu" odranije. :lol: Nije prvi put da pametuje i vrijeđa druge forumaše. Eto on je ozbiljan investitor koji je u biznisu sa AI i svim modernim tehnologijama koji smatra da bi BHT sa 300 mio keša trebao postati svjetski tehnološki lider. Ne znam kako zaglavi sa nama na forumu u PM...
carrot
Posts: 116
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: BH Telecom

Post by carrot »

montypython wrote: 03 Feb 2024, 17:47
carrot wrote: 03 Feb 2024, 16:54 Čovjek uopšte nije davao moralne presude vezano uz AI, već je rekao da očekuje njegovu sve rašireniju upotrebu. S obzirom na to koliko je samo porasla proporcija online sadržaja proizvedenog na taj način samo u posljednjih godinu dana, možemo reći da je to predvidjanje mnogo vjerovatnije od najava o ekonomskoj propasti svijeta i opštoj gladi za dvije godine, kakva se na ovom forumu najavljuju od strane istih komentatora već mnogo duže od dvije godine. Prognostičari ovdje predvidjeli su vjerovatno dvadeset od posljednje dvije recesije.
Valjda smo dovoljno odrasli da nam ne treba prevoditi šta je neko rekao. Kako nije davao moralne presude vezano za AI. Lijepo je rekao da on ne želi samo da sigurno i profitabilno investira kao sitnošićardžije nego želi da bude dio nečeg velikog, velike ideje koja je budućnost što je AI, oličeno u Tesli i Nvidiji. I da je ta budućnost da će za kratko vrijeme, 2-3 godine, dobar dio Online sadržaja biti generisan od AI. Kao i da će za 10 godina AI potpuno obezvrijediti ljudsko bivstvovanje. Doslovno citiram. Dakle rekoh već legitimno mi je i takvo mišljenje ali to nije i moje mišljenje. Ja ne želim da budem dio velike ideje koja će za 10 g obezvrijediti ljudsko bivstvovanje. I to je sve. A za recesiju i propast uprati malo događanja u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji, Kini, Evergrande, Deutsche bank, kamatne stope, inflaciju, cijene energije, deindustrijalizaciju, stanje duga u SAD 34 hiljade milijardi (godišnja kamata na dug premašila budžet za odbranu), blokada lanaca snabdjevanja (panamski kanal, suecki kanal) i još štošta. Prati broj stečajeva, najavljena otpuštanja, stanje u bankarskom sektoru. Ako tebi nije jasno šta se dešava to ne znači da se ne dešava. Ko prati zna, ko ne prati još je u Diznilendu.
U drugom sam komentaru protumačio originalni komentar, mada ne isključujem grešku.

A to da će se možda desiti recesija, svakako. Ni prvi ni posljednji put. Inflacija takodjer, koja je u Sjedinjenim Državama bila mnogo gora sedamdesetih nego danas.

Prema komentarima ovdje, katastrofalna propast zapadne Evrope samo što se nije desila, ali već godinama. Zima 2022. ipak nije pretvorila Njemačku u Lenjingrad iz vremena 2. svjetskog rata, bez obzira šta su neki ovdje (naizgled) priželjkivali.

Mislim da su monetarna i fiskalna politika razvijenih zemalja vjerovatno neodržive i da će se kad-tad morati izmijeniti vladajuća makroekonomska paradigma, možda postepeno i bezbolno, mada vjerovatno popraćeno krizama. Ali da sam toliko uvjeren u skoru globalnu kataklizmu kao neki, “uložio” bih u podzemno sklonište i konzerviranu hranu, a ne bih iščekivao kako će pad zapadne civilizacije povećati vrijednost dionica JPESR na 100KM.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Prica o AI na ovoj temi je krenula kada sam kao argument dobrog ulaganja BhTelecoma pomenuo istu. A ulozilo bi se od akumulirane dobiti koju vi pokusavate izvuci uz kontrargument da ce tako samo pljackati vlasnike (dionicare). Ja i dalje dzim da da je BHT ulozio 300M u AI prije 10 godina, sada bi ova kompanija vrijedila najmanje 10 milijardi Eura, pa makar da ništa nije napravila a napravila bi sigurno jer za ovo ne treba nista osim pameti. Da je neko prije 10 godina na skupstini dionicara ovo predlozio, vjerovatno bi bio spaljen na lomaci. Tu sam zavrsio sa svojom strategijom, ulazem u razvoj (a ne u OPA i film) jer to tako ide i tu nema nikakve sumnje. Tu sam proglašen NiPovcem, od cega se ogradjujem sa gnušanjem a ja sam pak iznjeo tvrdnju da je sitnaBuranija dio starog establišmenta što on nije nijednom opovrgnuo, i što jeste istina i tu nema nikakve sramote, to je tako.

Vidite, njemu je ugahanje 3.5M u OPA aplikaciju, razumna investicija, koja je zavrsila kako je zavrsila, i tu nema nikakvih problema, dok je ideja da se ulozi u AI plan pljačke Konakovića i Forte, a ja samo pripremam teren. Cak kad sam pomenuo prodavanje muda za bubrege od slicajno stalnih dobavljaca, receno mi je nesto kao “Tebi krivo sto nisi ti uzeo dio”. Sta drugo covjek da zakljuci nego da se potvrdjuje moja tvrdnja. Kako ce to formalno pravno da se zavrsi, vidjet cemo, i to je to.

Dalji tok diskusije je uvukao nekoliko diskutanata koji su obezvrijednili AI na nivo neke bezvezne i napumpane tehnologije. Neću više tu argumentovati, vidjet ćete sami. Odnosno, hoću jer imam duźnost i obavezu upoznati članove svog Tima (a mi na kraju svi plovimo na istom brodu) o tim tehnologijama. Ko ovlada sa AI imat će beskonačnu radnu snagu i beskonačni BrainFlow. Čovjek je resurs koji ce za cca 10-15 godina biti prava rijetkost zbog demografske kataklizme koja je vec krenula. AI daje besplatno i neograniceno razmisljanje i rjesavanje raznih zadataka, sve kompleksnijoh i kompleksnijih. Naravno, svi ga zele iskoristiti u vojne svrhe i to je vec implementirano u svoj novoj opremi, iako jos nije uocljivo na nacin kako mi to zamisljamo. Bezveze mi sad da vam saljem linkove ali pozivam vas da sami malo istrazite.

Uglavnom ja se nadam da ce na kormilo ovog broda stici neki covjek koji nece vrsiti populisticke poteze, djeljenje nekakvih subvencija za ovo i ono, dizanje plata, djeljenje dividende od javnih kompanija itd. Nego da ce doci neki malo promićurniji tip. Koji će napraviti hrabre ali pametne poteze koji će generalno podići svijest i standard promišljanja društva. To će se sigurno odraziti i na cijenu kompanija u kojem smo vlasništvu pa će biti i za počastit se.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Na koji način Bh Telecom može iskoristiti taj AI.
Ako je to već neki smjer u kojem firma treba ići (iako bi meni bilo korisnije da angažuju fizikanere i tehničare da poboljšaju zemaljsku internet mrežu.)

I zašto bi u tom dijelu AI-ja BH telekom trebao biti bolji od Telecoma Slovenije ,T-HTa ili MTSa?
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 03 Feb 2024, 20:54 Prica o AI na ovoj temi je krenula kada sam kao argument dobrog ulaganja BhTelecoma pomenuo istu. A ulozilo bi se od akumulirane dobiti koju vi pokusavate izvuci uz kontrargument da ce tako samo pljackati vlasnike (dionicare). Ja i dalje dzim da da je BHT ulozio 300M u AI prije 10 godina, sada bi ova kompanija vrijedila najmanje 10 milijardi Eura, pa makar da ništa nije napravila a napravila bi sigurno jer za ovo ne treba nista osim pameti. Da je neko prije 10 godina na skupstini dionicara ovo predlozio, vjerovatno bi bio spaljen na lomaci. Tu sam zavrsio sa svojom strategijom, ulazem u razvoj (a ne u OPA i film) jer to tako ide i tu nema nikakve sumnje. Tu sam proglašen NiPovcem, od cega se ogradjujem sa gnušanjem a ja sam pak iznjeo tvrdnju da je sitnaBuranija dio starog establišmenta što on nije nijednom opovrgnuo, i što jeste istina i tu nema nikakve sramote, to je tako.

Vidite, njemu je ugahanje 3.5M u OPA aplikaciju, razumna investicija, koja je zavrsila kako je zavrsila, i tu nema nikakvih problema, dok je ideja da se ulozi u AI plan pljačke Konakovića i Forte, a ja samo pripremam teren. Cak kad sam pomenuo prodavanje muda za bubrege od slicajno stalnih dobavljaca, receno mi je nesto kao “Tebi krivo sto nisi ti uzeo dio”. Sta drugo covjek da zakljuci nego da se potvrdjuje moja tvrdnja. Kako ce to formalno pravno da se zavrsi, vidjet cemo, i to je to.

Dalji tok diskusije je uvukao nekoliko diskutanata koji su obezvrijednili AI na nivo neke bezvezne i napumpane tehnologije. Neću više tu argumentovati, vidjet ćete sami. Odnosno, hoću jer imam duźnost i obavezu upoznati članove svog Tima (a mi na kraju svi plovimo na istom brodu) o tim tehnologijama. Ko ovlada sa AI imat će beskonačnu radnu snagu i beskonačni BrainFlow. Čovjek je resurs koji ce za cca 10-15 godina biti prava rijetkost zbog demografske kataklizme koja je vec krenula. AI daje besplatno i neograniceno razmisljanje i rjesavanje raznih zadataka, sve kompleksnijoh i kompleksnijih. Naravno, svi ga zele iskoristiti u vojne svrhe i to je vec implementirano u svoj novoj opremi, iako jos nije uocljivo na nacin kako mi to zamisljamo. Bezveze mi sad da vam saljem linkove ali pozivam vas da sami malo istrazite.

Uglavnom ja se nadam da ce na kormilo ovog broda stici neki covjek koji nece vrsiti populisticke poteze, djeljenje nekakvih subvencija za ovo i ono, dizanje plata, djeljenje dividende od javnih kompanija itd. Nego da ce doci neki malo promićurniji tip. Koji će napraviti hrabre ali pametne poteze koji će generalno podići svijest i standard promišljanja društva. To će se sigurno odraziti i na cijenu kompanija u kojem smo vlasništvu pa će biti i za počastit se.
Evo i ovim potvrđuješ da si NiPovac sljdebenik Velikog lažova Dinokija ;) Podvučeno je kako mi podvaljuješ za OPA aplikaciju, a evo šta sam ja zapravo rekao:
Sitna buranija wrote: 02 Feb 2024, 00:31
ummet wrote: 01 Feb 2024, 23:02 Da malo na temu, gledam ovo sto je poslao ONE. Citam i u svemu se vidi cista i ocigledna pljacka. Kupovali jekakve aplikacije koje nicemu ne vrijede. Jad i bijeda.
Ja sam za OPA aplikaciju, baš kao i za HuHu i sve slične, rekao da one nemaju perspektivu na našem malom tržištu. I bio sam u pravu. Ali to nije bila pljačka nego pokušaj da uđu u te platne aplikacije nadajući se da će priča biti uspješna. Ali, nije bila. Međutim, tu su ušli zajedno sa Raiffeisen bankom (mislim po 40%) i sa QSS-om i Comtrade-om. Po ovome ispade da je i Raiffeisen pljačkao? Jednostavno, od para koje su uložili izgubili su možda petinu i to je to.
I kao što sam govorio za OPA da je bacanje para, tako isto sam uvjeren da je neko poslušao tebe i takve kao ti prije deset godina mi dioničari danas ne bi imali te pare u firmi nego bi pare završile kod tebe i takvih, a od investicije ne bi bilo ništa, baš kao ni od OPA aplikacije. A ti zapravo napadaš jedan način izvlačenja para (OPA, max šteta koja je mogla biti 3,8 mio), a onda predlažeš drugi način gdje bi se šteta mjerila u stotinama mio KM svodeći AI biznis i pamet potrebnu za to na nešto lako ostvarivo uz pare do te mjere da bi tamo neki Bosanci mogli napraviti čudo, koje nisu ni Rusi, Kinezi, Indijci, Iranci, pa ni Europljani u stanju napraviti.

Razvoj i upotreba AI je prisutan u Americi najmanje 15 godina od Google-a do Amazona i najdalje su u tome odmakli, čak se i Evropljani šlepaju njima, ali eto mi Bosanci (i to sa ovih 50% teritorije) bi napravili konkurenciju velikima samo da smo potrošili tih 300 mio koje leže na računima BHT... Ne znam šta da ti kažem o tome a da se ne uvrijediš...

P.S. Nemam nikakve veze sa SDA, mada poznajem nekoliko ljudi koji rade u BHT ili koji su poslom vezani za BHT pa saznam dio stvari koje se dešavaju unutra, ali mislim da niko od njih nije SDA. S druge strane, kada smo već kod inteligencije, možda nemam veze sa SDA ali zato imam veze sa MENSA (doduše, u pitanju je prirodna a ne vještačka inteligencija) ;) :roll:
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 03 Feb 2024, 21:47 Na koji način Bh Telecom može iskoristiti taj AI.
Ako je to već neki smjer u kojem firma treba ići (iako bi meni bilo korisnije da angažuju fizikanere i tehničare da poboljšaju zemaljsku internet mrežu.)

I zašto bi u tom dijelu AI-ja BH telekom trebao biti bolji od Telecoma Slovenije ,T-HTa ili MTSa?
Vidiš, MTS se nije ovog sjetio, a slomiše se ljudi izmišljajući načine kako da izvuku pare iz firme. Nema u šta dosad nisu uložili od "inovativnih rješenja" da su sad dogurali dotle da prodaju stubove da bi ih iznajmljivali. Eh da su samo imali ummet-a na svojoj strani ranije :roll: :lol:
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Au, stanje je kritično. Pa pobogu brate, izmislili ljudi točak, i sad ti mene pitaš “Dobro, a šta ćemo mi sa ovom točkom?”. Imaš na internetu generatore teksta (ovo su sigurno svi čuli), generatore slike, generatore video sadrzaja, generatore muzike. Sljedece godine se ocekuje film koji ce u potpunosti realizovati AI, od teme, do video audio sadrzaja. Možeš šta poželiš, u medicini koristi se u otkrivanju novih liječenja, dijagnoatika je već završena, dobijaš plansku dokumentaciju za izgradnju čega hoćeš, inžinjerija nepotrebna, analize kakve hoćeš, pisanje programa, striktro u telekomunikacijama (prevodim sa googla) prediktivno odrzavanje, optimizacija mreze, optimizacija protoka saobracaja, identifikacija prilika za povecanje prihoda.
Dalje, advokatura - zavrseno, knjigovodstveno racunovodstveni poslovi - zavrseno.

Naucna zajednica u strahu od fejk naucnih radova.

Iz godine u godinu sve industrije ce trebati manje i manje ljudi jer ce AI mijenjati covjeka. Po mojoj procjeni cca 10 posto manje radne snage iz godine u godinu. Neke branše (npr advokati) su vec poceli da lobiraju (ne moze ovo ne moze ovo) al nece ni to dovijeka.

Jel ti bolje biti medju prvim u necemu nego kaskati pa da ti drugi prodaju pamet?

Moglo je, sve je moglo da se htjelo i da se znalo.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

panzer wrote: 03 Feb 2024, 21:47 Na koji način Bh Telecom može iskoristiti taj AI.
Ako je to već neki smjer u kojem firma treba ići (iako bi meni bilo korisnije da angažuju fizikanere i tehničare da poboljšaju zemaljsku internet mrežu.)

I zašto bi u tom dijelu AI-ja BH telekom trebao biti bolji od Telecoma Slovenije ,T-HTa ili MTSa?
Jel mogu ja dobiti konkretan odgovor?

BHT-AI- Biznis model? Fokus na ovo treće.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

https://www.euronews.rs/biznis/biznis-v ... enata/vest

Pade IQ…. Od MENSA postade MENSO…
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 03 Feb 2024, 23:46 https://www.euronews.rs/biznis/biznis-v ... enata/vest

Pade IQ…. Od MENSA postade MENSO…
Mora da su AI poslušali da prodaju stubove da bi ih onda k'o gospoda iznajmljivali. Šta bolan oni razvijaju? Njemu je razvoj aplikacija i nekih softverskih rješenja AI. Telekomi će uvijek biti kupci i korisnici usluga AI, a ne neko ko to razvija. Ali eto, svaki papak može pričati sada o AI jer je to in, pa tako i ovaj iz MTS.
Post Reply