BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ti si ba podvojena ličnost. U jednom momentu si mrtvi kapitalista, a u drugom komunista. I čitaš i shvataš onako kako ti odgovara a ne kako piše. Ja ti za Infobip kažem da je odlična firma ali nije telekom operater i ne dokazuje ono što si ti htio dokazati da BHT može biti, a ti mi na to kažeš da je meni Infobip bezveze.

Ja ti kažem prihvatam da sam "kalibar SDA telekom style, prihvatam to ako je ovo definicija toga" (to što tražim dividendu), a ti to shvatiš kso da sam priznao da sam SDA :roll: Ti se baš trudiš da ostaviš dojam da si glup...

Helem, NiP-ovac ili bivši SDA-ovac vidiš da niko ne dijeli tvoje mišljenje po pitanju dividende i odnosa prema malim dioničarima. Jer se niko od nas malih dioničara ovdje, osim tebe očito, ne može identifokovati i poistovjetiti sa većinskim vlasnikom, državom i onima koji predstavljaju državu i koji misle da mogu i da treba da rade na štetu malih dioničara a u interesu politike koja ih je postavila i njima bliskih "biznismena"...
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Svakako planovi ne zavise od vaše diskusije. Ovaj pojačani interes za kupovinu nije bezrazložan. Dividenda će biti sigurno.
grovnica
Posts: 51
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: BH Telecom

Post by grovnica »

bit će dividenda, zapetljali se administrativno. U iznosu koji je ranije bio predložen (0,55 čini mi se)
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: BH Telecom

Post by beka26 »

Nikad ne kupujem dionice radi dividende nit me interesuje, nego one koje imaju velik potencijal za rast. Npr. Ako sam kupovao EP po 9 KM, mogao prodati po 22KM , a i sad sa zaradom od 4 K M , šta me briga za dividendiom. Ili Asa banku po 70, a sad je 100 KM . Ima još takvih firmi na SASE koliko hoćeš. Mora se malo čekati i to je to.
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Slično, nikad nisam kupio nijednu dionicu radi dividende. Isključivo kupujem kad je nešto ekstremno nisko (zbog neke trenutne situacije, privremeno slabijeg poslovanja ili slabog sentimenta na tržištu generalno), kad je niko neće, kad svi tvrde da će "sve propasti" i sl a je npr znam/izračunam da ima potencijal rasta od 100 ili više posto. Takav postotak mi omogućuje da ne mislim o oportunitetnom trošku, izgubljenim drugim prilikama ili topljenju novca zbog inflacije. Detaljno proučim, kupim i "zaboravim" ako treba i nekoliko godina. E sad, ako se čekanje oduži naravno da valja i dividenda u međuvremenu, ali nije presudna. Doduše BHTelecom je tu neki izuzetak, ne očekujem veliki i eksplozivan rast (a neću se buniti ako bude) tako da je tu dividenda bitnija. To mi je više radi diverzifikacije, da ne stoje pare u cashu ili na računu i jede ih inflacija.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ja recimo imam dva kriterija, od kojih dionice moraju zadovoljiti bar jedan, da bih ih kupio - ili da su izuzetno potcijenjene na berzi i da nose potencijalnu zaradu u vidu rasta cijene ili da nose stabilan prinos u vidu dividende. Idealno je kada dionice zadovoljavaju oba ova kriterija. EPBiH spada u ovu prvu kategoriju, a BHT u ovu drugu (iako je zadovoljavao i ovaj prvi kriterij kada sam ga dokupljivao). A naravno da se sva zarada od dividende dalje reinvestira.

Navoditi baš da me dividenda ne interesuje i da to nije jedan od osnovnih motiva za ulaganje (ali ne jedini) mi je malo nerealno...

P.S. Npr. Mtel sam kupovao kada je bio na najnižim granama blizu minimuma, a prodavao sam ga kada je bio na 90-95% svog maksimuma. U međuvremenu sam dobio dividende koliko sam i zaradio na razlici u cijeni kada sam ga prodao. Tako da je Mtel zadovoljio oba ova gore kriterija. Kada bih kod svake dionice ovako pogodio, sam bih sebe počeo persirati i obraćati se sebi na Vi :D
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Pitanje je kako bi na nelikvidnom trzištu bila vrednovana dionica koja ne dijeli dividendu.

Odgovor je kao npr. JPESR.
Telekom bi se trgovao po cijeni od 30% BV maksmalno.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Kako se vrjednuje Sarajevo osiguranje?
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Tu se ipak radi o nadi u moguće preuzimanje drzavnog kapitala.
A radi se o finansijskoj instituciji kojoj pada dobit.

Nije baš komparativno sa BHTS.
Osim što i BHTS pada dobit.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Svaki emitent ima svoju komparativnu prednost. Pivara Tuzla nikad nije isplaćivala dobit. A uglavnom nisu ni firme iz namjenske industrije.
Post Reply