BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

hrkljus wrote: 24 Jan 2022, 17:48
investitor_ba wrote: 24 Jan 2022, 12:48 Ja sam radi te promjene cijene otkazao ugovor jer mi je pretplata skocila sa 17.5 na 22.5, sto je skoro 30% i ne svidja mi se ta politika.

Vecina ovo nije uradila ali se meni kao korisniku ovaj potez nimalo nije svidio jer sam se obavezao na minimalno ugovorno trajanje, dobio cijenu na osnovu toga i ocekivao sam da ce ta cijena biti dok god ne raskinem ugovor, sto je normalna stvar na zapadu.
Da ti nije istekao ugovor pa se cijena povecala?
Meni se to desilo, nije se mijenjala cijena sve dok je ugovor trajao. Nakon isteka ugovora povecala se cijena automatski. Koliko sam vidio u tom trenutku i drugi operateri su izjednacili cijene, tako da nije bila neka povoljnija opcija uz slicne uslove kod drugih operatera.
Ja znam za paket od 22 KM koji je uz ugovor na 24 mjeseca bio 17,60 ili 15,40 KM zavisno je li sa opcijom kupovine uređaja ili bez te opcije. Nakon 24 mjeseca je automatski ukinut popust i vraćeno na redovnu cijenu, uz mogućnost ugovaranja novog ugovora koristeći ponovo neki od benefita, ali sada je popust samo 10% pa nije više cijena uz ugovor na 24 mjeseca 17,60 KM već 19,80 KM.

I tako je isto svugdje u svijetu, uz obavezivanje ugovorom dobiješ neke benefite, bez tog vezanja plaćaš punu cijenu usluge...
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: BH Telecom

Post by investitor_ba »

Jest istekao ugovor i automatski su mi povecali cijenu. Razumijem sto govorite, ugovor je bio na dvije godine i pri isteku su "ukinuli" popust. Trziste jest dinamicno, sve poskupljuje ali kao neko ko koristi usluge skoro 20 godina, ne ocekujem da mi se cijena tek tako bez mog uticaja i prelaska na nesto novo poveca.

Ne slazem da je tako svugdje u svijetu, jer bi operateru trebao biti cilj da me zadrzi, a ne da mi poveca cijenu, jer cu tada aktivno traziti nesto novo. Pojam 'grandfathered plan' bi se mogao primijeniti tu, jer je sama tarifa koju sam ugovorio vise nedostupna, ali bi ja trebao imati pravo da to koristim dok god ne prekinem ugovor. Za nove korisnike uredu, ali ja sam im vjerovao kad su kretali (KAD SU BILI NIKO :D).

Naravno, ovo je samo moje misljenje i ja ne zelim placati 30% vise za istu uslugu, tako da sam raskinuo ugovor, direktno kao posljedicu ovoga. Smatram da to nije fer i znam da nisam jedini kome je ovo zasmetalo.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mislim da imaš pogrešan pogled na taj ugovorni odnos, jer cijena te usluge se nije povećala, ona je oduvijek bila recimo 22 KM, ali u tom momentu je bila aktuelna opcija popusta od 4,4 KM ukoliko potpišeš ugovor na 24 mjeseca. Ti si se tim ugovorom obavezao da ćeš biti njihov korisnik dvije godine, a oni su se obavezali da ti u tom periodu umjesto 22 KM naplaćuju 17,6 KM. Nakon isteka ugovora obaveze obje strane prestaju, ti možeš raskinuti ugovor bez penala kada hoćeš, a oni ti više nisu dužni davati popust. Osim ako se opet novim ugovorom ne obavežete.

I koliko sam shvatio, prešao si kod drugog operatera (ugovor ti je faktički sam istekao, tako da si mogao svoj broj bez ograničenja prenijeti kod drugog operatera, naravno nakon izmirenja svih dugova). Međutim, ponude svih operatera su u par deka, možda je Eronet nijansu povoljniji, ali im je i mreža slabije razvijena, tako da nisi mogao neku veliku uštedu napraviti. Jedino, ako si iz nekog principa tako postupio. :)

P.S. Meni uskoro ističe ugovor i s obzirom da je sada popust 10% umjesto 20% ja sam skontao da uzmem opciju bogatiji paket na 24 mjeseca gdje mi povećavaju količinu minuta za 50% i interneta za 60%. U mom slučaju će im prihodi narasti 20%.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Ja sam bio na onom paketu 17,50 starom i kad se pojavila nova ponuda uzeo sam paket koji je sa 30% popusta na ugovor od 24 mjeseca iznosio 15,40, sa bogatijom uslugom.
Naravno da sam presao. Prihvatio sam da placam 2,10 marke manje, a da dobijem vise. To je bilo u maju/junu 2019. Isto je uradila i moja supruga.
Ali npr. moja kcer je sa studentskog paketa od 11,70 presla na taj isti pa je placala 3,70 vise, ali i dobila znacajno vise usluge.

E sad i tu je telekom bar u mom slucaju zaradio skoro isto u prosjeku iz moje porodice.

Da bi dvije godine poslije, svima nama istekao ugovor i prihvatili smo produzenje za cijenu od 19,80. tj. 10% popusta na paket.
U odnosu na polaznu tacku iz 2019. prije promjene paketa, iz mog domacinstva se placa 12,70 KM više. ili 27% više nego u aprilu 2019.
Mozemo uzeti da se recimo slicna stvar desavala u vecini domacinstava. Stoga 2021 i 2022 mogu donijeti skok u prihodima.

Da smo ostali na paketima koje smo imali i danas bi plaćali 17,50 paket koji vise ne postoji, ali telekom ne moze jedostrano promijeniti ugovor.
Naravno da smo znali da je to slijed događaja, ali smo iskreno računali da će popusti biti slični.
Bez obzira na to, mobilni internet je najstabilniji na BHT bar u podrucjima kojim se krecemo i to je zapravo glavni razlog zasto smo i dalje pretplatnici.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 25 Jan 2022, 09:51 Ja sam bio na onom paketu 17,50 starom i kad se pojavila nova ponuda uzeo sam paket koji je sa 30% popusta na ugovor od 24 mjeseca iznosio 15,40, sa bogatijom uslugom.
Naravno da sam presao. Prihvatio sam da placam 2,10 marke manje, a da dobijem vise. To je bilo u maju/junu 2019. Isto je uradila i moja supruga.
Ali npr. moja kcer je sa studentskog paketa od 11,70 presla na taj isti pa je placala 3,70 vise, ali i dobila znacajno vise usluge.

E sad i tu je telekom bar u mom slucaju zaradio skoro isto u prosjeku iz moje porodice.

Da bi dvije godine poslije, svima nama istekao ugovor i prihvatili smo produzenje za cijenu od 19,80. tj. 10% popusta na paket.
U odnosu na polaznu tacku iz 2019. prije promjene paketa, iz mog domacinstva se placa 12,70 KM više. ili 27% više nego u aprilu 2019.
Mozemo uzeti da se recimo slicna stvar desavala u vecini domacinstava. Stoga 2021 i 2022 mogu donijeti skok u prihodima.

Da smo ostali na paketima koje smo imali i danas bi plaćali 17,50 paket koji vise ne postoji, ali telekom ne moze jedostrano promijeniti ugovor.
Naravno da smo znali da je to slijed događaja, ali smo iskreno računali da će popusti biti slični.

Bez obzira na to, mobilni internet je najstabilniji na BHT bar u podrucjima kojim se krecemo i to je zapravo glavni razlog zasto smo i dalje pretplatnici.
U svakom slučaju, iako sada plaćate nešto skuplje u odnosu na te stare pakete (desetak posto) sadašnja usluga je neuporedivo bolja od te koju ste imali. Šta znači 2,3 KM kada za njih dobiješ 6 puta više minuta ili sms-ova koje možeš poslati, plus internet koji na starom paketu možda nisi ni imao... I uz sve to bolju i bržu mrežu...
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne znam šta je ovdje plan.

Mjesec dana su organizovali veliki nalog koji se kao svakodnevno komada. A sad opet imaju isti princip samo što je nešto veći nalog i nešto veća cijena. Čini mi se da je pola naloga i na BHT i na JPES fingirano. Kao pravi se privid nezavisnog trgovanja.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 01 Feb 2022, 11:11 Ne znam šta je ovdje plan.

Mjesec dana su organizovali veliki nalog koji se kao svakodnevno komada. A sad opet imaju isti princip samo što je nešto veći nalog i nešto veća cijena. Čini mi se da je pola naloga i na BHT i na JPES fingirano. Kao pravi se privid nezavisnog trgovanja.
Dok god svaki naredni nalog ide na veću cijenu, manja je šteta za postojeće dioničare. Problem je bio kada su svakim narednim velikim nalogom spuštali cijenu...
belse
Posts: 66
Joined: 09 Dec 2021, 10:06

Re: BH Telecom

Post by belse »

Sitna buranija wrote: 01 Feb 2022, 12:00
panzer wrote: 01 Feb 2022, 11:11 Ne znam šta je ovdje plan.

Mjesec dana su organizovali veliki nalog koji se kao svakodnevno komada. A sad opet imaju isti princip samo što je nešto veći nalog i nešto veća cijena. Čini mi se da je pola naloga i na BHT i na JPES fingirano. Kao pravi se privid nezavisnog trgovanja.
Dok god svaki naredni nalog ide na veću cijenu, manja je šteta za postojeće dioničare. Problem je bio kada su svakim narednim velikim nalogom spuštali cijenu...
Kao kod JPESR posljednjih dana
novi
Posts: 150
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BH Telecom

Post by novi »

Ako imaš para puni se ili kupi 7 stan pa ga rentaj
brzi
Posts: 2412
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Stiže Mtel na 1,60 KM...
Kad je zadnji put bio na tom nivou, BH Telekom je bio na 18 KM,.. koliko se sjećam..
Post Reply