BH Telecom

slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Sa broja 033 256131 odgovqraju:Ne znam tacno,cini mi se 0,78,sigurno veca od ove predhodne!
brzi
Posts: 2419
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Kažu 50 miliona.
To je znaci 45 miliona za tunel.
Onih 45 miliona sto je Elektroprivreda trebala dati prosle godine.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 11 Oct 2021, 21:43
Sabur2 wrote: 11 Oct 2021, 21:29 73 miliona neraspoređene dobiti ukupno i jos 310 miliona rezervi.
Ne znam koliko ce odakle zagrabiti.
Neraspoređenu dobit vjerovatno mogu cijelu, a iz rezervi ne smiju vise od 5% temeljnog kapitala, to jest oko 32 miliona.
Inace fond rezervi je duplo veci od zakonske obaveze, tako da se moze ocekivati da ce i dalje biti bankomat.
Moraš izbiti tekuću dobit iz ukupne neraspoređene dobiti, jer je već 35 mio KM podijeljeno kroz redovnu dividendu. Mislim da je neraspoređene iz prethodnih godina bilo blizu 40 mio KM i još nekoliko mio KM iz redovne koju nisu podijelili.

Mislim da po novom zakonu o privrednim društvima kategorija zakonskih rezervi više ne postoji...
Samo da se vratimo na ove zakonske rezerve. Firme d.o.o u zadnje vrijeme praktikuju da ih ne drže tj ne smatraju ih obaveznim a čini mi se da je za d.d. sve ostalo kako jeste.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: BH Telecom

Post by investitor_ba »

Povecana aktivnost na ovoj dionici i veca cijena u zadnjih mjesec ima smisla nakon ove vijesti o vanrednoj dividendi. Ili neko ima jako dobar predosjecaj, ili su jednostavni znali prije nego je ovo lansirano u javnost pa kupovali vise.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 12 Oct 2021, 13:22
Sitna buranija wrote: 11 Oct 2021, 21:43
Sabur2 wrote: 11 Oct 2021, 21:29 73 miliona neraspoređene dobiti ukupno i jos 310 miliona rezervi.
Ne znam koliko ce odakle zagrabiti.
Neraspoređenu dobit vjerovatno mogu cijelu, a iz rezervi ne smiju vise od 5% temeljnog kapitala, to jest oko 32 miliona.
Inace fond rezervi je duplo veci od zakonske obaveze, tako da se moze ocekivati da ce i dalje biti bankomat.
Moraš izbiti tekuću dobit iz ukupne neraspoređene dobiti, jer je već 35 mio KM podijeljeno kroz redovnu dividendu. Mislim da je neraspoređene iz prethodnih godina bilo blizu 40 mio KM i još nekoliko mio KM iz redovne koju nisu podijelili.

Mislim da po novom zakonu o privrednim društvima kategorija zakonskih rezervi više ne postoji...
Samo da se vratimo na ove zakonske rezerve. Firme d.o.o u zadnje vrijeme praktikuju da ih ne drže tj ne smatraju ih obaveznim a čini mi se da je za d.d. sve ostalo kako jeste.
U pravu si. Član 180. stav 3. Zakona o privrednim društvima i dalje propisuje kod d.d. fond rezervi od najmanje 25% osnovnog kapitala. Ja sam nekad ranije gledao za d.o.o. i kod njih toga sada nema, pa sam mislio da su i za d.d. promijenili. Do mene je... :)
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 12 Oct 2021, 13:22
Sitna buranija wrote: 11 Oct 2021, 21:43
Sabur2 wrote: 11 Oct 2021, 21:29 73 miliona neraspoređene dobiti ukupno i jos 310 miliona rezervi.
Ne znam koliko ce odakle zagrabiti.
Neraspoređenu dobit vjerovatno mogu cijelu, a iz rezervi ne smiju vise od 5% temeljnog kapitala, to jest oko 32 miliona.
Inace fond rezervi je duplo veci od zakonske obaveze, tako da se moze ocekivati da ce i dalje biti bankomat.
Moraš izbiti tekuću dobit iz ukupne neraspoređene dobiti, jer je već 35 mio KM podijeljeno kroz redovnu dividendu. Mislim da je neraspoređene iz prethodnih godina bilo blizu 40 mio KM i još nekoliko mio KM iz redovne koju nisu podijelili.

Mislim da po novom zakonu o privrednim društvima kategorija zakonskih rezervi više ne postoji...
Samo da se vratimo na ove zakonske rezerve. Firme d.o.o u zadnje vrijeme praktikuju da ih ne drže tj ne smatraju ih obaveznim a čini mi se da je za d.d. sve ostalo kako jeste.
Svejedno, od 310 miliona rezervi, obavezni su zadrzati 25% iznosa temeljnog kapitala sto je 1/4 od 645 miliona.
Dakle ostaje oko 150 miliona za ispumpati.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: BH Telecom

Post by Profesor70 »

Malo mi je paradoksalan pad dionice danas. Na prodajnu cijenu od 12,36 km sa pretpostavkom da će vanredna dividenda biti 0,78 km po dionici povrat je 6,3%. Skoro odlično, pod uslovom da cijena ostane na ovom nivou ili da ide gore. Jedino da se ne sprema igranka da cijena ide dole.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne idu dole. Zadnja cijena danas je bila 12,99 KM. Taj ponder na SASE je uvijek bio nepraktičan pa izgleda da je padala. Neko jeste prodao niže od 12,99KM ali trebala bi da se računa cijena na zatvaranju jer je pravi pokazatelj.

Ne možeš imati i kontinuirani način trgovanja i ovu vrstu procentualnog obračuna rasta ili pada. Moglo se dok su bile dvije aukcije dnevno kao što su imali na početku rada berze.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: BH Telecom

Post by Profesor70 »

panzer wrote: 13 Oct 2021, 15:51 Ne idu dole. Zadnja cijena danas je bila 12,99 KM. Taj ponder na SASE je uvijek bio nepraktičan pa izgleda da je padala. Neko jeste prodao niže od 12,99KM ali trebala bi da se računa cijena na zatvaranju jer je pravi pokazatelj.

Ne možeš imati i kontinuirani način trgovanja i ovu vrstu procentualnog obračuna rasta ili pada. Moglo se dok su bile dvije aukcije dnevno kao što su imali na početku rada berze.
Hvala na objašnjenju.
Nisam možda cijenu zatvaranja dobro upratio. A za ovo drugo, svjestan sam da se ne može tako raditi. Samo sam se referirao na današnju cijenu, da probam dobiti neko razumno objašnjenje tašto je cijena pala.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Zato sto je postojao prodajni nalog od okruglo 2000 odmah iznad ovih najpovoljnijih. Normalno da su ovi sitni poceli da se guraju ispod. Njima na <100 dionica ne znaci nista pola marke gore-dole ako im sad trebaju pare radi necega.
Post Reply