BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2012
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

potisak wrote: 21 Apr 2020, 14:00 Ih panzer, tebe nervira šibicarenje šibicara, a šta drugo očekivati od šibicara već samo šibicarenje. Za 20 godina ni jednu firmu nisu uspješno vodili niti oni to znaju, oni samo znaju da pljačkaju i varaju ...tj. šibicare. Već mi imamo puno veći problem, da veliki problem u našem društvu ( ni blizu slične stvari se ne dešavaju na BL bezi, oni su tamo puno pošteniji i tamo odmah reaguju ...). To je problem otvorene pljačke u našem društvu koji se odvija otvoreno, pred očima javnosti, svi gledaju šibicarenje šibicara i njihovih suigrača iz komvp, tužilaštva, sudstva, policije ...
Ne bih ja baš u njihovo poštenje tamo ulagao puno nade. Slični su to banditi. Imaš lijep primjer mtel-a, isto rade kao i kod nas na našem Telekomu. Samo što su tamo džepovi malo plići, pa je i obim ovih operacija manji...
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Taman sam se ponadao da je obustavljena prodaja i da su odlučili čekati dividendu,.. kad ono ipak,..
Sitna buranija
Posts: 2012
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma ko će čekati juli. Dok BIG, Naprijed i MI Group imaju i jedne dionice, nema obustave prodaje. Ali se njihov potencijal u ovom pogledu dobro smanjio. To je još samo par miliona. Ako u međuvremenu ovladaju i ostalim fondovima, prodaja se produžava.
one
Posts: 1648
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

In February 2013, the US Federal Communications Commission (FCC) published a proposal that would create “super Wi-Fi networks across America, making wireless connection free for everyone.”[53] The plan would reemploy unused television station frequencies that are capable of penetrating walls and buildings. This would allow people to make free calls from their phones over the internet, provide free internet access to homes and businesses across the US, and could help spur the introduction of millions of smart devices on a connected Internet of Things. Fundamentally, “the harnessing of near zero marginal cost communications to manage near zero marginal cost renewable energy gives society the critical operating platform to build out the Internet of Things infrastructure and change the economic paradigm.”[54]
one
Posts: 1648
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

kako se munjevito razvijaju gradske mreze iot tehnologije.
jedan od mnogih primjera:

The Things Network is a project dedicated to building a network for the Internet of Things. While WiFi is used in most Internet of Things devices, The Things Network uses a protocol called LoRaWAN which allows devices to talk to the internet without cellular or WiFi connectivity. This means you don't need to worry about protected wireless hotspots, cellular data plans, or spotty WiFi connectivity.

It's ideal for most internet of things projects, and unlike cellular plans or WiFi - it's free to use.
https://www.thethingsnetwork.org/
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

BIG još uvijek prodaje ili su skakavci prešli na drugi fond?
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Razradila se sekretarica poslije odmora..
Nije ovo loše,.. još malo pa nestalo a onda ćemo se vratiti bar na 12 KM po dionici.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Nešto mislim da je pola ovih transakcija fiktivno. Nije baš da imamo desetine ljudi koji jedva čekaju da kupe dionice a samo im treba cijena od 8,5 KM. Ili da svi jedva čekaju da kupe JPESR.

Ovo sam pokušavao razumjeti. Imaju niz povezanih firmi koje kupuju i prodaju dionice odnosno peru pare ali osnova je ono što "zarade" od prodaje BHR i JPES. Ako već hoće da izvuku pare zašto se zadovoljavaju minimalnim iznosima. Cijene su satjerali na minimum a imaju namjeru da dobro zarade.
Pa zašto nisu napravili pozitivni trend kod ovih najlikvidnijih emitenata i tako se postepeno rješavali. Imali bi puno veću zaradu a i privukli bi puno više ulagača. Nije puno ljudi voljno kupiti ako vidi da cijena pada. Da su pravili da cijena svake godine raste po 10tak % lakše bi prodavali po višoj cijeni.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: BH Telecom

Post by mendo »

panzer wrote: 03 Jun 2020, 13:34 Nešto mislim da je pola ovih transakcija fiktivno. Nije baš da imamo desetine ljudi koji jedva čekaju da kupe dionice a samo im treba cijena od 8,5 KM. Ili da svi jedva čekaju da kupe JPESR.

Ovo sam pokušavao razumjeti. Imaju niz povezanih firmi koje kupuju i prodaju dionice odnosno peru pare ali osnova je ono što "zarade" od prodaje BHR i JPES. Ako već hoće da izvuku pare zašto se zadovoljavaju minimalnim iznosima. Cijene su satjerali na minimum a imaju namjeru da dobro zarade.
Pa zašto nisu napravili pozitivni trend kod ovih najlikvidnijih emitenata i tako se postepeno rješavali. Imali bi puno veću zaradu a i privukli bi puno više ulagača. Nije puno ljudi voljno kupiti ako vidi da cijena pada. Da su pravili da cijena svake godine raste po 10tak % lakše bi prodavali po višoj cijeni.
tako rade na zapadu i još gdje... a ovi ili nemaju pameti ili strpljenja ili obojeg... odnosno jih likvidnost steže...
montypython
Posts: 3857
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

"Nešto mislim da je pola ovih transakcija fiktivno....."
Dao bih ruku u vatru da je sve fiktivno. Ljudi, bar kod nas, ne vole kupovati kada je nešto u padu makar cijena bila "džaba". Nema zato na kupovnoj strani puno naloga, ljudi čekaju da prodaja stane, interesantno je dakle kako se to proda 120 hiljada komada u 34 transakcije kao danas. Kao da svi kupci čekaju kao zapete puška da se pojavi prodajni nalog i navale na kupovinu kao ajkule i to trenutno. Po meni ovdje je samo jedan kupac ili par njih (ali sve je dogovoreno)-oni kojima se ove dionice POKLANJAJU. Ako neko od malih i kupi to je čista slučajnost. Logično bi bilo da prodavcu odgovara viša cijena ali kako to očito nije tako (jer prodaju na istorijskim minumumima-potpuno neralnim nivoima) nemam drugog objašnjanja nego da prodavac ionako ne prodaje svoje dionice nego tuđe-oštećuje male dioničare svog fonda (koji god da je) a da će biti bogato nagrađen od kupca za nedjelo. Jer će kupac ovoga imati zaradu od bar 50-100 % prije ili kasnije bilo kroz jednostavan porast cijene kad forsirana prodaja završi ili pri npr privatizaciji, podjeli dividende i sl. Ista priča je za prodaju Elektroprivrede po 10 samo će zarada biti još veća jer je potcjenjenost JPESR pri 10 KM još mnogo veća nego je potcijenjenost BHTSR pri 9. Ista priča kao pri prodaji dionica Distributivnog centra Sa budzašto od strane BIGa i ista priča kao pri prodaji/poklalanjanju dionica Igmana za četvrtinu realne cijene (zna se kome) uz prethodno fiktivno obaranje. Ista stvar samo u obrnutom smjeru sa kupovinom Energonove, Ozona i sličnih. Dakle u toku je pljačka golemih razmjera desetinama puta veća od one u aferi "respiratori" samo što ova nekako prolazi ispod radara iako se odvija naočigled svima i to već mjesecima. Je li stvar da su novinari u medijima, (tužioci, SIPA...) preglupi čak i ako je očigledno? Je li stvar da država/KOMVP ne reaguje zato jer je "vrh" i uključen u sve i možda su neki od njih i kupci? Je li stvarno moguće da Premijer (koji je bio i na famoznoj proslavi Igmana) NE ZNA da je golema količina dionica najprofitabilnije firme u zemlji koja je još u većinskom vlasništvu države promijenila vlasnika i to po četvrtini cijene? Ne zna, STVARNO??? Ne bi me čudilo ni to da fond menadžeri prodaju i sami sebi, tj da nihove lične fiktivne firme kupuju ono što oni kao direktori fondova "prodaju". To bi lako objasnilo zašto prodaju po ovakvim cijenama. (i zašto ne žele pozitivan trend). Po meni nema nikakve razlike između oružane pljačke banke i ovoga. Ne znam ali ja drugog objašnjenja od ovoga nemam, mene jedino čudi hrabrost/fantizam kojim se to nastavlja ili su poludjeli misleći da su nedodirljivi ili JESU nedodirljivi.
Post Reply