BH Telecom

slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

novi wrote: 17 Apr 2020, 15:37 Shabab neka kupuje njivu pod nagibom Slavuj neka place za starim vremenima ja cu kupovati BHT
Ne znam od kuda ti to da ja placem za starim vremenima.Ovdje su svi sadasnji lopovi skoro od pocetka.Ali su imali manji uticaj znog velikog broja ucesnika i transakcija.A sada je skoro sve pod njihovom kontrolom,odim recimo Elektroprivreda,Telekoms,nekihh fondova i banaka.I ti si u prabu kad kupujes bht,jer ta dionica ima trajni potencijal.Naravno ima jos takvih.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ovdje je problem što će šibicari poklopiti i herbos i crobih.
Hrkač uglavnom nije tokom proteklih godina prodavao po svaku cijenu i u nekim poslovima se vidjelo da zna koliko šta vrijedi pa nije poletio da proda čim kupac otvori usta da kaže cijenu.

I sad oni izlaze. I to izlaze po ,opet, " solidnoj " cijeni. A mujo i njegov šegrt će kupiti.
Pa imamo problem što možemo očekivati isto pijačarenje emitentima iz portfolia herb i crobih nakon što spucaju ovo iz BIGa.

Jednom je "kolega" kagemusha spomenuo da bi hrkač prodao paket nekih dionica iz ovih fondova da hoće a ne bi bio šibicar pa išao svaki dan na 5000 ili 10000 komada.

E sad mi imamo novog "menadžera galaksije" , vrela krv, sve što takne bude zlato, malo solana-malo Sarajevo osiguranje, malo viski-malo coca cola. Vrte se desetine miliona, jaran sa EBRD i sve visoki stalež.
Metor mujo molitveni doručak u bijeloj kući, svjetski igrač,malo beč-malo dubai.

I oni kroje kretanje cijena ovih emitenata na SASE . Eno neko se pojavio sa 2000 dionica na kupovnoj strani,daj mu prodaj,sutra opet neko po nižoj cijeni ,daj i njemu. Pa na drugom emitento isto.

Takav je to mentalitet da neće naći kupca za bigove dionice u telekomu. Evo 500.000 komada za 5 miliona i ide paket.
Ogromne cifre su bile dostupne u ekonomiji i ni mujo ni šegrt da prodaju gospodski.
Ako su tolike sile valjda bi to mogli uraditi. Ali ne, daj pomalo šibicarski. Jarane neće to niko kup't tol'ko.
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: BH Telecom

Post by potisak »

panzer wrote: 17 Apr 2020, 22:38 ... prodaju gospodski...
Neće prodati gospodski, a neće ništa ni kupiti gospodski. Već ih skoro svi nazivaju šibicarima, a svi poslovi su i šibicarski. Očigledno da će se tako i nastaviti ...jer na SASE neće zadugo zaživjeti zakon kao na BLB o fondovima, jer imaju još da pljačkaju ...
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Eto. Razmontirali su BIG u telekomu. Nema ga više u prvih deset.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 17 Apr 2020, 16:32 Ako je ovo što je trgovano u ovoj sedmici prodavao BIG, onda su oni ispali iz prvih 10 dioničara, jer nemaju više od 90 hiljada dionica...
Ispali jesu iz prvih deset i sada imaju manje od 100 hiljada dionica, ali je 16.4. ponovo i Naprijed prodavao, a nije odavno. I oni su prodavali po istoj cijeni, tj. po 8,25 KM.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BH Telecom

Post by Damirko »

@panzer Eto, sažeo si stanje na sarajevskoj berzi u kratkom postu. Znam da se jediš, kao i mnogi drugi, ali moramo ići dalje.
Dakle, moj prijedlog, otvori temu SASE, nek se malo prodiskutuje tamo o šibicarima, a vi redovni forumaši ojačate postove na ovih 10-20 firmi koje su vrijedne pomena na SASE i BL. Evo danas gledam TPDC, još nije pokupljena kompletna količina za 19,67% porasta...
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Jasno je meni gdje živim i sa kakvim ljudima imam posla. I to sam prihvatio. Poklopili fondove pa eto. Nije nam problem, ni prva ni zadnja firma koja je poklopljena. Hoće da izvuku pare, neka izvlače. Ni to mi ne smeta. Ako ne smeta dioničarima fondova ne smeta ni meni.

Ali mi ide na živce što nas je.u sa ovim žetončićima . Ovaj hoće da kupi, stavi nalog iz fonda na prodaju, onaj hoće da kupi, stavi nalog na prodaju . Tetka melva hoće da kupi 35 dionica po 20%nižoj cijeni, stavi nalog iz fonda na prodaju. Šta ste brate. Košpicari? Svaka marka važna?

Ako se ima namjera sve prodati zašto se ne može prodati komplet paket. Nije tu ni cijena bitna jer je očito da nije. Pa neka prodaju i po 1 KM ali neka prodaju paket.
Zato kažem, sve neke poslovne konekcije, sve nešto menadžeri a ovamo gledaju kako da markicu namaknu. Mene bi bilo stid da ja ne mogu prodati paket dionica u nekom poslovnom dogovoru a kao vrtim neke milione.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ali Panzer, to je konačno i dobro za nas male, za sitnu buraniju i tetku Melvu. I to je jedino dobro u svemu ovome lošem.

Kada bi prodavali pakete, mogli bi ih kupiti samo slični njima, hoštapleri koji su se već negdje naklepali sumnjivih para. A ovako i mi mali nešto pojeftino pokupimo. A prije ili kasnije će to nešto nadoći, na ovaj ili na onaj način, ako je u pitanju dionica obezvrijeđena njihovim mahincijama, a koja zapravo vrijedi (JPESR, BHT...). Ili, evo ti primjer SOSOR-a. I tetka Melva je tu mogla hajrovati u skladu sa svojim džepom.

A da su kokošari, jesu...
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: BH Telecom

Post by potisak »

Ih panzer, tebe nervira šibicarenje šibicara, a šta drugo očekivati od šibicara već samo šibicarenje. Za 20 godina ni jednu firmu nisu uspješno vodili niti oni to znaju, oni samo znaju da pljačkaju i varaju ...tj. šibicare. Već mi imamo puno veći problem, da veliki problem u našem društvu ( ni blizu slične stvari se ne dešavaju na BL bezi, oni su tamo puno pošteniji i tamo odmah reaguju ...). To je problem otvorene pljačke u našem društvu koji se odvija otvoreno, pred očima javnosti, svi gledaju šibicarenje šibicara i njihovih suigrača iz komvp, tužilaštva, sudstva, policije ...
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Neka je i otvorena pljačka. Ako tako treba biti i ako niko neće reagovati. Odnosno ako im je vlast aminovala to što rade.

Pa zašto onda ne pustiti da se berzanske cijene određuju nezavisno. Jer onda tržište reaguje drugačije. Pa bi cijena dionica BH telecoma npr bila 16-17 KM i ako hoćeš da prodaš taj svoj paket nekom iz svoje raje onda mu ponudiš po 12-13KM. I možeš prodati 500.000 komada po toj cijeni. Jer će i onaj što kupujuje znati da kupuje nešto za 50% jeftinije.
Ali ne. Hajmo ovako tetki melvi prodavati 50-100 komada po 8,5 ili 8,25 KM.
To važi i za ostale emitente koje prodaju. I ko bi onda kupio ako se zna da ovi imaju namjeru još milion komada ovako prodavati. I tako sami sebi razvlače posao.
Post Reply