FOREX

panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

razmišljao sam da uzmem nešto dolara ako bi gospođa rekla da nastavljaju podizati kamata ali kad sam vidio izvještaj odnosno grafikon rasta zaposlenosti onda je bilo jasno da se dolar neće vratiti nakon onog pada od petka. Ali blage korekcije može biti.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Image

Solidan gap na kojem bi se moglo zaraditi ali da li se isplati uzimati prije referenduma u GB. Vjerovatno ostaju u EU a to bi značajno ojačalo euro odnosno ova praznina bi ostala još dalje.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Ovo je poprilično neočekivano. Jest da je ovdje sada vrlo dobra zarada jer sam bio u određenoj poziciji ali zanimljivo je da su se stvarno odlučili da izađu iz EU.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Da probamo opet na isti način,moglo bi biti neke zarade:

Image
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: FOREX

Post by Laufer »

Je li neko ulagao preko Fortradea? Interesuju me iskustva?
Hvala unaprijed
InspiritFX
Posts: 4
Joined: 20 Feb 2019, 19:12

Re: FOREX

Post by InspiritFX »

Pozdrav. Stojim na raspolaganju svakome ko ima bilo kakvo pitanje o Forexu.

Vidim nije se odavno pisalo na temi, pa da malo osvjezimo.
InspiritFX
Posts: 4
Joined: 20 Feb 2019, 19:12

Re: FOREX

Post by InspiritFX »

Laufer wrote:Je li neko ulagao preko Fortradea? Interesuju me iskustva?
Hvala unaprijed
Nisam imao licnog iskustva sa Fortradeom, ali mi se na prvi pogled cini kao i svaki drugi FCA regulisani broker. Imaju jos jednu podruznicu u Bjelorusiji, vjerovatno zbog manjih regulatornih zahtjeva. Poluga je standardna od 100:1 na valutni CFD, ali to bi se lako moglo mijenjati u buducnosti s obzirom da je evropska regulatorna kuca ESMA vec smanjila polugu na 50:1, CySEC ih je pratio u stopu jer je domacin za mnogo EU brokera, i pitanje je vremena kada ce Velika Britanija i Irska isto uciniti.

No da se vratimo na Fortrade. Spread je poprilicno visok na glavne valutne parove ali nije strasno, i podrzavaju MetaTrader sto je postalo standard za manje retail korisnike. S obzirom da je regulisan od strane FCA, depoziti su osigurani do iznosa od 50.000 funti u slucaju da broker ode u stecaj.

Prosjecan broker koji ce vjerovatno odgovoriti zadataku. U nama susjednoj zemlji postoji, cini mi se, introducing broker koji radi sa Fortradeom.
InspiritFX
Posts: 4
Joined: 20 Feb 2019, 19:12

Re: FOREX

Post by InspiritFX »

leon wrote:Za ulazak u poziciju mislim najprije analizirati vijesti (velike uspone i padove, stanje ekonomije zemalja valutnog para, najave centralnih banaka i regulatora, ekonomsku politiku), a nakon toga tehničku analizu ( odnos SMA 20 i SMA 50 za rano otkrivanje preokreta, oblik japanske svijeće i stohastic indikator).

Ukoliko nakon ulaska u poziciju dođem u gubitak, Stop loss ne mislim koristiti, ali umjesto toga ću trgovati protiv trenda ili se poslužiti sa hedging.
Jeste da je post odavno, ali posto tema nije aktivna onda nikad nije ni kasno odgovoriti.

Trgovanje bez stop-lossa? Protiv trenda? I uz to koristenje Stochasticsa za ulazak u poziciju. Ti si vjerovatno dosad izgubio ulozeno, a sad cu objasniti i zasto.

Mikro fundamenti kao sto su vijesti i komentari guvernera centralnih banaka mogu imati veliki uticaj na valute, ali samo u slucaju da uspiju promijeniti sentiment i percepciju vecine ucesnika na trzistu. U vecini slucajeva, vijesti su samo tzv. market noise i izazivaju promjene u valutnim kursevima na dnevnoj razini zbog fenomena koji se zove news over-reaction. Zbog toga se na manjim vremenskim intervalima, kao sto je H1 ili M30 npr., moze uociti nagli skok valutnog kursa i isto tako naglo vracanje na nivo prije objave vijesti.

Jedan od glavnih postulata tehnicke analize jeste da cijena vec sadrzi sve fundamentalne informacije. Zasto onda prvo pratiti vijesti pa onda tehnicku analizu? Naravno, tehnicka analiza nije davala odgovore sta ce se desiti sa funtom poslije Brexita ili sa svicarskim frankom poslije ukidanja fiksnog valutnog kursa sa eurom od strane SNB-a. Zbog toga ozbiljni analiticari kombinuju obje analize i filtriraju bitno od nebitnog.

Trgovanje bez stop-lossa je garant za gubitak ulozenog. Kad-tad, neocekivani dogadjaj ili jednostavan flash-crash ce ti izbrisati citav racun. Hedging moze pomoci u nekim situacijama, ali stop-loss je obavezan za bilo kakav ozbiljan menadzment rizika, pracenje rizika po trejdu, reward-to-risk omjera itd.

Sto se Stochasticsa tice, nikad ne trgujem sa tehnickim indikatorima zbog niza razloga. Vecina ih kasni za trenutnom cijenom, daju kontradiktorne signale (u zavisnosti da li koristis oscilatore ili indikatore koji prate trend) itd. Pretpostavljam da koristis Stochastics za pronalazak nivoa prekomjerne kupnje i prodaje pa prodajes kada se previse kupuje i obrnuto, ali imaj na umu da svaki finansijski instrument moze ostati overbought i oversold jako dug vremenski period, posebno ako je jak trend.
InspiritFX
Posts: 4
Joined: 20 Feb 2019, 19:12

Re: FOREX

Post by InspiritFX »

Pozdrav svima, evo u Sarajevu se organizuje kurs o trgovanju na Forexu, raspored kursa pokriva dosta bitnih elemenata tradinga, pa ako je neko zainteresovan evo link: https://www.icvt.org/
Post Reply