FOREX

ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: FOREX

Post by ummet »

Hm. Interesantno pitanje, na prvu bi ti odgovorio da će QE raditi konstantno u "malim" porcijama. Jer bi u protivnom pravili velike "skokove" u taj određeni momenat kupovine, a vjerovatno me i pitaš radi toga. Da se malo okoristiš o QE. :) Pametno!
Evo sad sam pročitao (preletio) ovdje:
http://www.bloomberg.com/news/articles/ ... n-i71mqdno
Ali koliko sam preletio, nigdje ne piše detaljna dinamika. Možda nisam pročitao dobro.
Kada je FED kupovao 80 Milijardi USD mjesečno milim da je to radio u kontinuitetu.
Skok koji smo svi osjetili na kursu EUR/USD (odnosno pad), je nastao koliko sam upratio u 2 talasa. Prvi nakon najave, a drugi nakon početka QE-a.
Ja i dalje držim da će uskoro svi pohrliti u Zlato, i vjerujem da sam dosadan na ovu temu više. :)
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Ono jeste da bi bilo providno ali onako neko razmišljanje ako bi stvarno tako radili po terminima. Pošto je mala šansa onda treba biti skeptičan.

Gledajući grafikon vidi se da je došlo do odbijanja i pojave otpora na 1,1 EUR što je trend suprotan mom očekivanju tj ako se ovako nastavi EUR bi mogao rasti.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Nakon trećeg pokušaja je prelomljen otpor na 1,1 i po svemu sudeći trend se mijenja. Dolar bi mogao padati nešto duže.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Paritet EUR/USD,
Treći put na 1,15 ako ga sad pređe onda ima slobodan prostor za rast do 1,15 ili čak i dosta više. Prevedeno u KM, dolar bi mogao padati nešto više.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: FOREX

Post by ummet »

Sve zavisi da li će investitori bježeći od masakra na berzama otići u Američke obveznice, Europske obveznice ili u Zlato i Srebro. Za sada se USD drži, čekamo 15:00 da vidimo hoće li i Američke berze potonuti. Šangaj -8% !!! Evropske tonu oko 2,5%. Mislim da će do kraja dana otići na -3,5%. Ne mislim da će odnos EUR/USD varirati značajnije danas, ipak bi to bilo previše :) Naravno čeka se i FED da objavi da li će dići kamatu, mada ja mislim da neće. Sve u svemu, mi se ovdje ne moramo brinuti, jer obično kod nas bude kontra od svjetskih kretanja.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Ovaj pad mi izgleda kao da su svi odustali od očekivanja da će FED podići kamate.

A može donijeti odluku idućih par sedmica i da tu bude svega.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: FOREX

Post by ummet »

Evo ga EUR/USD 1,15 !!! :) Evropa ide putem štednje i to bi moglo spasiti valutu, ali uništiti narod. Dok Amerika ide putem uništenja valute (a vjerovatno sa tim i naroda). Jasno je ko dan da mora doći 5-6 godina teške krize kako bi sav ovaj "loši kredit" nestao i da bi se ekonomije okrenule realnim pretpostavkama, a ne pretpostavkama o konstantnom rastu BDP-a uz konstantno zaduživanje. Krivulja je došla do exponencijalne razine i svaka mala oscilacija će da pravi veliki nered.
Ako svi očekuju da FED neće podići kamate, onda me nebi iznenadilo da ih zaista podignu za 0,25.
Svejedno i tako mal rast kamata će Ameriku baciti u recesiju jer su dugovi enormni. (18,3 TRILIONA)
Bilo kako bilo, globalni fijasko se ne može izbjeći već samo odgoditi, što će se i pokušati uraditi.
Pogledajte, sad svi pišu kako se "ovo nije desilo od 2007", "ono nije desilo od 2006", "ono nije desilo od 2008" itd itd.
Jel treba crtati šta nas čeka ???
Ovaj "oporavak" je bio sve osim oporavka. Ovo je bilo nasilno kreditiranje privrede, pojedinaca, pa čak i životinja i prirode!
A koštao je uduplavanje dugova svih država svijeta. Znači uduplali smo dugove za 8 godina, a da li je osjetan neki napredak?
Opet naglašavam da ova svjetska zbivanja nebi trebala narušiti našu jadnu SASE, jer ovdje vladaju drugi zakoni od onih u ekonomskom svijetu.
Tako da me nebi iznenadilo da danas SASE živne i doživi i neki rast od 1,5%.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Prelomilo je. Sad ćemo vidjeti kako dalje.

Što se tiče te recesije. To izgleda ide preko noci. EU zemlje su u proteklim mjesecima imali dobar privredni performans a sad bi valjda kao trebale imati problema.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: FOREX

Post by insider »

Ne da se dolar, cak je poceo i rasti
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: FOREX

Post by panzer »

Sad su očekekivanja da će FED podizati kamate u oktobru što isto nije daleko.
Post Reply