MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

bankar01
Posts: 14
Joined: 08 Jan 2013, 14:07

MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by bankar01 »

Nekoliko kolega, prijatelja, dionicara u koje spadam i ja odlucilo je da zapocne diskusiju na temu MOJA BANKA usljed promjena koje se desavaju od preuzimanja vecinskog paketa Banke od strane ASA Prevent grupacije, a posebno nakon nedavnog imenovanja nove Uprave Banke. Cilj bi bio razmjena istinskih informacija o desavanjima u Banci te uticaj tih desavanja na cijenu dionice.
bankar01
Posts: 14
Joined: 08 Jan 2013, 14:07

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by bankar01 »

Nadam se da ce se ukljuciti i oni sudionici foruma, bez obzira sto su na drugim temama, ukoliko imaju informacije konkretno za MOJA BANKA, ASA Prevent kao i druge informacije vezane za bankarstvo koje mogu posluziti diskusijama. Unaprijed hvala!!!
bankar01
Posts: 14
Joined: 08 Jan 2013, 14:07

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevent

Post by bankar01 »

Citava prica pocinje vec od nekadasnje VABA banke iz Varazdina, preko FIMA grupe takodje iz Varazdina, poznate price sa Postbank iz Sarajeva do prelaska tada FIMA banke u vlasnistvo ASA Prevent grupacije i promjene imena iy FIMA banka u MOJA BANKA. Dionicari, izmedju ostalih, bili su i zaposlenici ponajvise zahvaljujuci kreditima podignutim u Postbank kada je bila aktuelna prica o spajanju dvije banke.

Siguran sam da vecina poznaje pricu za FIMA grupu, malverzacije, pronevjere, hapsenja i jos toliko toga negativnog sto se vrtilo oko FIMA grupe iz Varazdina. Sve to plus recesija koja je uzela maha te negativni rezultati Banke znacajno su srusili cijenu dionice sto se nije zaustavilo sve do danasnjih KM 39, sto je opet vjestacka tvorevina jer se procjenjuje da je danasnja stvarna trzisna vrijednost KM 30.

U trenutku kada se FIMA "carstvo" rusilo FIMA banku u Sarajevu kupila je ASA Prevent grupacija za nekih cca 15 miliona KM. Na celu banke bio je Edin Muftic, poznat po tome sto je vodio Raiffeisen banku u BiH. On je u svom mandatu uspio Banku dovesti na rang 3 (rang Agencije za bankarstvo ide od 1 do 5, 1 je najbolji, 5 najlosiji kada se uvodi prinudna uprava). Ponajvise zahvaljujuci Mufticu realizovanja je transakcija izmedju starih vlasnika i ASA Prevent grupacije. Danas je u strukturi vlasnika znacajno izmjenjena slika u odnosu na prije ulaska ASA Preventa.
Trenutni odnos snaga je sljedeci - najveći pojedinačni vlasnik Moje banke Sarajevo, koja je nastala preuzimanjem nekadašnje FIMA banke je društvo ASA Finance koje ima 45,5% vlasničkog udjela, a nakon Croatia Lloyda sa 14,66% slijede Validus d.d. Varaždin sa 9,1%, Pluris Varaždin sa 7,8%, ZIF Prevent Invest sa 5,5%, Nikomat Varaždin sa 3,2%, Edin Muftić 3% itd.
FIMA banka je tokom svog poslovanja imala dosta dobrih, ali i losih momenata. Dobri momenti su se ogledali u rastu infrastrukture i depozita, a sa druge strane znacajan broj realizovanih plasmana se u duzem roku obijo o glavu zbog, kako globalne recesije, tako i losih procjena same Banke kada su klijenti u pitanju. U svakoj varijanti Banka se znacajno infrastrukturno razvila u tih prvih nekoliko godina od kada je nosila ime FIMA banka sto je takodje vrlo bitan faktor.

Od ulaska ASA Preventa startno se prica stabilizovala te su pravljeni planovi za buducu najjacu domacu banku u BiH. U toj prici je bio plan preuzimanja IK Banke dd Zenica od strane ASA Preventa (vec posjeduju znacaj procenat dionica) te spajanja dvije banke. Naravno kako to kod nas u BiH i biva vec na samo pocetku, par mjeseci nakon preuzimanja Banke pocinju i prvi ozbiljniji problemi. Nekoliko kljucnih kadrova ASA Preventa koji su direktno ucestvovali u akviziciji te bili clanovi NO Banke odlazi iz ASA Preventa te sa sobom u kratkom roku povlace i nekoliko vrlo bitnih ljudi iz same Banke. To je, opet tipicno za nas,samo jedna strana price. Druga strana price je nova garintura clanova NO te njihovih podobnih poslusnika unutar Banke o cemu cemo sigurno diskutovati u narednom periodu.

Sto se dionica tice, znacajnije trgovanje od preuzimanja vlasnistva od strane ASA Preventa se samo odnosili na transakciju u kojoj se kao novi dionicar pojavio Croatia Lloyda. Bilo je jos nekoliko manjih transakcije koje nisu bitno uticale na bilo sto pa niti na cijenu dionice.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by panzer »

Pa jesi li ti zadovoljan rezultatima banke i kako vidiš perspektivu svojih dionica tu?
bankar01
Posts: 14
Joined: 08 Jan 2013, 14:07

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by bankar01 »

Banka je proslu 2011 godinu po prvi put zavrsila pozitivno, a po svemu sudeci ce i 2012 pozitivno poslovati. Naravno da je to ohrabrujuce. Medjutim, ko poznaje bankarsko poslovanje i zakonsku regulativu u domeni bankarstva razumjece me, put do pozitivnog rezultata vodio je i i dalje vodi ogromnim problemima te mogucnoscu da se uvede privremena uprava kao u Postbank. Rado bih ja uzivao u serviranim lazima od strane menadzmenta, ali znam da to vodi potpunom unistenju banke u obliku privremene uprave. To za dionice znaci da ce dozivjeti dodatni krah.
Drugi veliki problem je, sto je sada itekako i ocito, da ASA Prevent Banku pretvara u internu banku Grupe sto sa aspekta razvoja znaci NEMA RAZVOJA.
Tako prijatelju da je perspektiva dionica veoma losa. Nazalost uopste ne vidim nacina da se zastite mali dionicari, na sramotu svih vlasti u ovom drzavi ako je tako uopste mogu i nazvati.
Optimista
Posts: 4
Joined: 09 Jan 2013, 11:59

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by Optimista »

postavlja se pitanje sta je menadzment sve spreman uraditi da bi banka poslovala pozitivno? sve i svasta! ti ljudi su totalno izgubili kompas i sve je dobro dok agencija gleda kroz prste. nece ni to biti vjecno, posebno ne jer oni i dalje izgledaju kao da nemaju pojma kako voditi banku. naumpada mi da mozda fakat ne znaju??!
otjerali su edu muftica, otjerali su ljude iz svih sektora i to ljude koji su nesto vrijedili. njihove zamjene su ravne djeci sa specijalnim potrebama (da se djeca ne uvrijede, jer mi je to nije ni zadnja namjera!).
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by panzer »

Sad bi moglo biti zanimljivo jer ASA više neće imati jaču finansijsku podršku od odjela ekskluzivnog zastupništva WV-a pa je pitanje kako će se sad razvijati svi ostali dijelovi ASA grupacije među kojima su Moja Banka ali i zaganjivanje IK Banke. Da vidimo sad jesu li "lavovi" stvarno lavovi ili je to bilo nešto drugo.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by Odbrana poste »

Zakonom je ograniceno poslovanje banaka sa tzv "povezanim licima".Neopravdana je bojazan da ce Moja banka postati interna banka grupacije AP.
A kada bi samo to radila,bila bi u daleko boljem polozaju nego sada.Ovo avazovsko likovanje nad problemima svih koji nisu sa njihovim sefom,je preuranjeno.
Treba predpostaviti da ljudi koji su stvorili kompaniju koja ima prihod veci od pola milijarde,imaju rjesenje i za ovaj problem.
fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: MOJA BANKA - FIMA banka - ASA Prevnt

Post by fx78 »

Odbrana poste wrote:Zakonom je ograniceno poslovanje banaka sa tzv "povezanim licima".Neopravdana je bojazan da ce Moja banka postati interna banka grupacije AP.
A kada bi samo to radila,bila bi u daleko boljem polozaju nego sada.Ovo avazovsko likovanje nad problemima svih koji nisu sa njihovim sefom,je preuranjeno.
Treba predpostaviti da ljudi koji su stvorili kompaniju koja ima prihod veci od pola milijarde,imaju rjesenje i za ovaj problem.
pa, valjda bi bilo bolje, svima a državi ponajviše, da ti ljudi što rade u asi, završe na birou?? :D
ziher
Posts: 2
Joined: 22 Dec 2012, 19:30

Asa auto

Post by ziher »

Post Reply