Vispak

panzer
Posts: 11806
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Jedna od rijetkih dionica na kojoj se nije moglo zaraditi sa boljim poslovanjem firme.
I gdje god je došao As nije valjalo.
Da li je korektno, već smo se izjasnili. A opet As je u transparenijoj varijanti mogao proći ovako.

http://www.poslovni.hr/burze/deseci-mil ... reuzimanja
panzer
Posts: 11806
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

36 miliona KM kreditnih plasmana i potraživanja na polugodištu odnosno 24 KM po dionici. Ako ovi preostali vlasnici prepuste svoje dionice tek tako onda i treba da budu ošišani. Ovdje se pod obavezno vrjednovanje udjela mora tražiti sudskim putem.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

panzer wrote: 17 Sep 2019, 12:17 36 miliona KM kreditnih plasmana i potraživanja na polugodištu odnosno 24 KM po dionici. Ako ovi preostali vlasnici prepuste svoje dionice tek tako onda i treba da budu ošišani. Ovdje se pod obavezno vrjednovanje udjela mora tražiti sudskim putem.
Polugodišnja dobit 4,28 miliona ili 2,8 KM po dionici. Na godišnjem nivou to bi bilo 5,6 KM po dionici. Prostom primjenom uobičajene procjene vrijednosti firme preko P/E kao 20 godišnje dobiti ispada da dionica realno vrijedi 5,6 x 20 tj 112 KM/dionici. Čak i konzervativni faktor od 15 bi dao vrijednost od 84 Km/dionici. To bi im rekao svaki sudski vještak. A imam informacije da bi većinski (=AS) pokušao da istisne male dioničare po "nominalnoj" cijeni a to je 10 KM/dionici iako nominalna nije ništa drugo nego nego stara knjigovodstvena neažurirana 20 godina kad je firma vrijedila 15 ak m i nije bila ni sjena sadašnje. Sad je knjigovodstvena preko 20 po dionici. Neraspoređene dobiti ima 14,6 miliona a biće je sve više. Jednostavno gdje god zagrebeš da ti pamet stane. Ovo ako se realizuje biće najveća pljačka malih dioničara u istoriji berze i ne samo berze u BiH.
panzer
Posts: 11806
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Hajde promijenili su žir:
http://www.maza.ba/

Ali nakon dugo godina šaraju sa kvalitetom zlatne džezve
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

panzer wrote: 26 Oct 2019, 21:02 Hajde promijenili su žir:
http://www.maza.ba/

Ali nakon dugo godina šaraju sa kvalitetom zlatne džezve
Zar su poceli fusheriti?
panzer
Posts: 11806
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

U zadnjih par mjeseci dva pakovanja iz različitih prodavnica su bila vrlo loša a prije par dana sam uzeo još jedno i bilo je solidno. Ne kao ranije ali može proći.

Što se tiče proizvodne strane oni mogu reći "koga briga za to" jer vjerovatno imaju dobar plasman u inostranstvo i imaju dobar finansijski rezultat ali moje zapažanje je bilo takvo.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vispak

Post by adnan1987 »

Kupi Zlatnu Džezvu Pemium ima razlike u kvalitetu u odnosu na običnu zelenu, mada je meni i "Emina" u zadnje vrijeme bolje od obične Zlatne džezve.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vispak

Post by Sitna buranija »

Slažem se, Zlatna džezva u crvenom pakovanju je dosta bolja od one u zelenom pakovanju. Bar po mom mišljenju...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Vispak

Post by Damirko »

@montypython - Prije svega, zdravo drug. Nešto sam kratko odsustovao. Zlatna dzevza i meni varira sa kvalitetom. Ulganja u proizvodnju i dalje ima, mada nije kao ranije. PIšem na ovoj temi najviše zbog mogućeg squeez-outa. Lično smatram da to ne mogu napraviti. Nije uspio na Mann Hummel. Nekih mjesec dana prije squeez-outa sam prodao dionice po 30KM, a strpljivim dioničarima je isplaćeno preko 100KM
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Pozdrav Damirko, nije baš bilo ni kratko odsustvo ako nisam propustio neki tvoj post. U vezi tog njihovog squeeze outa ništa mi više nije jasno. Bilo je priča da namjeravaju ponuditi vrlo nisku cijenu po 10 ak KM ili tako nešto što bi bila najveća disproporcija u odnosu na realnu cijenu, P/E i prema poslovanju na SASE, ikad. Čuo sam da su čak željeli u tržišni prosjek ugurati i one njihove namještene vanberzanske kupovine mada sumnjam da će to proći. Čak i knjigovodstvena cijena bi bila 2 x viša od toga, da ne pominjem realnu koja bi trebala biti višestruko veća i od knjigovodstvene. Nejasno je da je objavljena nekakva obavijest o namjeri za preuzimanje ima 5-6 mjeseci i od tada nikakve informacije. Ovdje svakako ima mjesta za tužbe pokušaju li tako drastično prevariti dioničare, jer neko ipak treba staviti potpis ispod izjave da je cijena fer a i KOMVP bi to trebao odobriti a nisu maluomni kakvi god da su. Dobit i prihodi su im veliki a ne bi me čudilo da budu još veći jer cijena sirove kafe je u padu u svijetu već neko vrijeme a cijena njihovih kafa u maloprodaji ne pada ili čak raste što znači da je dobit i dalje velika. Imaju i golemu akumuliranu dobit (mislim preko 15 miliona, što će rasti za bar 5-6 m godišnje ili više) a dividenda nikad nije podijeljena što bi takođe bila realna osnova za tužbu ako pokušaju ili izvedu squeeze out po nekoj simboličnoj cijeni. Nije mi jasno zašto to rade kad je preostalo svega 75 hiljada dionica tako da je apsolutna suma čak i za neku fer cijenu koja bi koliko toliko bila pravedna, bila mizerna. U Man Hummelu su očito bili razumniji i vidjeli da su pretjerali dok je kod Vispaka očito drugi mentalitet, domaći, da ne upotrebljavam kakvu grublju riječ. U ovom trenutku i ne vidim šta mogu mali dioničari uraditi osim da čekaju ishod i eventualno tuže na kraju ako bude pljačka. Nije jasno ni koji su rokovi nakon tih obavjesti o namjeri itd isl. Ovdje se trebaju mali dioničari pobuniti i zatražiti razgovor sa upravom Vispaka (ili bolje ASA) oči u oči prije nego bude kasno.
Post Reply