Vispak

montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Samo da potvrdim ono što smo nagađali. Ona vanberzanska kupovina neki dan po 7,7 KM-kupac je bio AS. Sad ima 93,55% a razlika u odnosu na prošlo stanje je tačno količina koju je prodao Grawe. Cijena po kojoj je ovo protrgovano je cca jedna desetina realne vrijednosti dionice. Kako i zašto je ovo Grawe prodao po toliko neću sada pitati ali da se pretpostaviti. Pitam se, šta ako bi sad mali dioničari u cilju zaštite svojih dionica od istiskivanja po mizernoj cijeni uradili isto, počeli jedni drugima prebacivati hiljade komada po cijeni od npr 30 ili 50 KM (što je još uvijek niže od realne cijene) sa vraćanjem ispod stola iznosa po želji čime bi u principu plaćali samo proviziju brokeru a efektivno zaštitili cijenu svojih dionica koje već posjeduju. Ovako formirana prosječna cijena (prosjek ponderisnaih cijena u zadnjih nekoliko mjeseci, mislim 3) bila bi osnov za eventualno preuzimanje osim ako sam ponuđač/većinski nije sticao po višoj (što nije vjerovatno). Da li bi apsurdnost ovoga (SVE PO ZAKONU što reče jedan) bila dovoljan razlog da tzv Komisija ali i zakonodavac shvati svu štetnost ćlana o prisilnom preuzimanju, ukine ga a posebno određivanje cijene otkupa isključivo na osnovu tržišne vrijednosti (kojom se očito može manipulisati do besmisla) a bez poslovanja i bez mogućnosti sudskog određivanja realne cijene kao što je to u biti svugdje na svijetu osim BiH, uključivo čak i RS.
Last edited by montypython on 20 Mar 2019, 14:54, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Kako si računao realnu vrijednost dionice?
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vispak

Post by beka26 »

A sta ako neko neće da proda nikako ni po kakvoj cijeni
Neće da potpiše i tuži federaciju i firmu eu sudu zbog prisilnog odozimanja privatne imovine.
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

panzer wrote:Kako si računao realnu vrijednost dionice?
Pa na osnovu dosadašnjeg poslovanja vidjelo se da su imali dobit i 3 miliona i u lošijim godinama nakon preuzimanja od Asa. Pratio sam ih detaljno, godinama, otkad imam dionice. Onda je slijedilo ulaganje u pržionike, vraćanje kredita, akvizicije i sl što nije dopuštalo dobiti da se prikaže u punom iznosu, ali vidjelo se da može ići i preko 5-6 miliona godišnje, posebno jer je prihod nakon one godine kad je dobit bila 3 m (prije 3-4 godine) porastao za cca 50 % a kapacitet proizvodnje glavnog proizvoda-kafe, porastao za 100%. Evo ove godine imaju na polugodištu dobit od cca 3 miliona što je na godišnjem nivou 6 miliona. S obzirom da ima cca 1,5 m dionica to je dobit 4 KM po dionici. Uzmemo li samo P/E 1/20 kao standardni omjer pri kojem još vrijedi kupiti dionicu to bi značilo da ona vrijedi 4x20=80. Mislim da je prosjek ne berzama u SAD čak viši od tih 20. Najprostije, firma vrijedi bar kolika joj je 20 godišna dobit. Ili potencijalna dobit, (jer neke godine mogu investirati, prikriti dobit i sl) Za firme koje imaju dobit naravno. Za druge bi mogli računati drugačije. Nije li apsurdno da Grawe npr prodaje po 7,7 a godišnja dobit (potencijalna dividenda) 4 ili drugim riječima godišnji povrat preko 50%, (a onaj od BH Telecoma 5-6 % ili povrat na oročenu štednju max 2 %...) A ja mislim da Vispak nakon nove ekspanzije koja je može i do veće dobiti i od tih 6. Plus svega, nisu isplaćivali dividendu nikad a imali su je svake godine bar 2-3 m tako da bi trebali imati i akumulirane bar nekoliko miliona uz ovu prošlogodišnju ako je nisu negdje "sklonili".
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Ma da. Sve stoji.

Jedino što ne možeš sabrati par ljudi da ovo dovedu do kraja. Jer bi im trebalo dignuti cijenu a sigurno to nije problem. Problem je percepcija vlasništva. Većina ljudi kao da moli da im neko pokupi dionice i da ih "riješi brige".
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

beka26 wrote:A sta ako neko neće da proda nikako ni po kakvoj cijeni
Neće da potpiše i tuži federaciju i firmu eu sudu zbog prisilnog odozimanja privatne imovine.
Ne znam, sumnjam da može da ne proda, suština apsurdnosti squeeze outa je da je prisilan. Nisam pravnik ali tužba Federacije zbog lošeg zakona Evropskom sudu za ljudska prava bi gotovo sigurno uspjela ali traži velike resurse, advokate, koordinaciju dioničara (koja očito ne postoji) i traje dugo i iscrpljujuća je za obje strane. Sve ostale opcije su jednostavnije ali ne treba odbaciti ni tužbu, ako zakažu.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vispak

Post by beka26 »

Bio i kupovni i prodajni nalog na 12 i onda realizacija na 11.
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

beka26 wrote:Bio i kupovni i prodajni nalog na 12 i onda realizacija na 11.
Dakle ovako, čitav dan je stajao kupovni nalog po 12 KM i niko nije prodavao. Pred kraj se je pojavio prodajni po toj cijeni. Pošto je bila prekidna aukcija pretpostavljam, neko je tad ponudio na prodaju po 11 i prodao. Dakle ono što je čitav dan mogao prodati po 12 a nije, prodao je po 11. Nemam nikavog objašnjenja nego da je to urađeno isključivo da ne poraste cijena, odnosno da se ne realizuje pomenuta transakcija po 12 KM. Pa je onda vjerovatno, da bi se to zamaskiralo ponudio umjesto 100 kom koliko je bilo u opticaju, 200, te je kupac naravno rado i to pokupio. Znate ono "Ne pada snijeg da prekrije brijeg..."
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Pa ne bi se to uopšte primjetilo da trenutni mali dioničari imaju volje da pokupe sve što se nudi. Ili da neki novi kupac sa stotinjak hiljada KM kupi sve što se nađe do neke puno više cijene po kojoj će svakako biti prisilni otkup.
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Još jedna vanberzanska transakcija juče, protrgovano 13245 dionica po 8,1 KM. Za pretpostaviti je da je ovo AS group i ako jeste onda je skoro dostigao 95 %.
Post Reply