Vispak

Post Reply
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vispak

Post by proleter »

Fina vijest za Vispak i dioničare, ali obzirom da je ovdje zaokruženo vlasništvo (85 %), neinteresanto sa aspekta ulaganja.
Jedino kad bi neko veliki (kao Podravka)pokazao interes za preuzimanje , ali obzirom da se radi o "lokalcima" iz Jelaha, teško...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Vispak

Post by Damirko »

Ja sam prije 7 godina odustao od kupovine Tvornice cementa Kakanj iz istog razloga. Free-float je bio manji od 6%. No, prevario sam se jer nisam sagledao apsolutnu, odnosno ukupnu vrijednost kapitala. Ovo i jeste vijest za dioničare, ali mislim da je free-float od 15% za ovaj emitent vrijedno razmatranja za potencijalne ulagače.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Sa 14 mil od prije nekoliko godina na 30 mil KM ove godine.
Attachments
VISPAK.pdf
(228.39 KiB) Downloaded 768 times
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Ne znam kako ce biti sa raspodjelom dobiti i dividendom ali mislim da je jedna od najinteresantnijih firmi kod nas. Vidim po situaciji i u samoposlugama i po pakovanju proizvoda i marketingu u medijima da tu neko vodi racuna. Citao sam i par intervjua sa vlasnikom (Rusmir Hrvic mislim) i vidi se da covjek ima viziju i znanje. Ne znam detalje, ali samo na osnovu toga kako covjek rasudjuje i postupa rekao bih, firma sa velikim potencijalom.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Hrvić nije vlasnik odnosno suvlasnik je sa manjim udjelom u cijelom ASu. Što se tiče Vispaka i proizvoda, ovo je i dalje samo početak jer tu ima posla i posla. Treba još dosta raditi da se stigne određeni nivo na kojem su proizvodi firmi u okruženju. Imaju dobru viziju, određeni dio slobode i kreativnosti da to sprovedu u djelo a i rezultati im daju podstreka da nastave.
Normalno, bilo bi puno lakše da ih prepoznaju domaći potrošači odnosno da zanemare određene nedostatke ali danas je teško zadovoljiti potrošače kada traže evropski standard i po mogućnosti po minimalnoj cijeni što je domaćem proizvođaču teško za ostvariti.

Dividenda i ostalo, teško dok se grupacija razvija.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Neto realizacija bosanskohercegovačke prehrambene industrije Vispak d.d. u 2012. godini iznosila je 28.799.965 KM, što je za 21 posto više u odnosu na 2011. godinu.

Razlozi za ovakav pozitivan ishod poslovanja nalaze se u rekordnoj realizaciji kafe, lansiranju novih brandova na tržište, kao i u povećanom obimu izvoza i otvaranju novih tržiša.

Tako je realizacija kafe u prošloj godini iznosila 31,6 posto više u odnosu na 2011. Kvalitet i inovacije došle su prošle godine do izražaja i u segmenetu 'Bosanske kuhinje'. Realizacija juha i čorbi u 2012. godini bila je 6 posto veća u odnosu na 2011. godinu.

"Prava bosanska kafa, Zlatna džezva, iz dana u dan ima sve više poklonika, kako na domaćem, tako i na inozemnim tržištima. S druge strane, naše inovacije i kreiranje potpuno novih ukusa i proizvoda u okviru programa 'Bosanske kuhinje', dalo je rezultate brže no što smo očekivali. Uspjeli smo prodrijeti na neka nova i veoma značajna tržišta u prošloj godini, kao što su Tursko i tržište zemalja Arapskog zaljeva, gdje su potrošači prepoznali kvalitet naših brandova. Naš ukupan izvoz porastao je u prošloj godini u odnosu na 2011. za 30 posto. Ne treba zanemariti i veoma zapažen marketinški nastup, nove promotivne spotove, i snažnu podršku u oblasti strateškog komuniciranja", kazao je direktor Vispaka Rusmira Hrvića.

Hrvić dalje navodi kako je u 2013. godini Vispak planirao povećanje realizacije 10 posto. Šansu vidi u povećanju konkurentnosti, daljem jačanju brandova, inovacijama, kao i u izvozu. U završnoj fazi priprema nalazi se nekoliko proizvoda u segmentu proizvodnje čokolade, a planiran je dalji razvoj programa juha, čorbi, začina i dodataka jelima, kao i kafe.

Pozitivan trend poslovanja nastavljen je i u 2013. godini. U januaru ove godine zabilježena je neto realizacija od 2.350.870,75 KM, što je 17,83 posto više u odnosu na isti mjesec lani.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Ovo su odlične vijesti za dioničare, međutim nije mi jasno zbog čega je dionica trenutno 5KM ako znamo da je večinski vlasnik ovu dionicu prije godinu dana plačao po 7KM malim dioničarima i fondovima, kad je kompanija bila na ivici propasti. I što se tiće free-floata od 15% on uopšte nije mali za ozbiljne investitore. Jako interesantna dionica za investiciju na period od nekoliko godina.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Objavljeno 26.03.2013. u 10:59 | Komentari: 8
Biznews
Uskoro na tržištu Tiru-Liru čokoladno jaje i Stampi krem blok
Domaća prehrambena industrija Vispak d.d. nabavkom dodatne pogonske opreme proširila je svoj proizvodni portfolio sa dodatnim proizvodima kao što su čokoladna jaja, krem table i nove linije za čokoladu.

Nova tehnologija uspješno je instalirana u Visokom i puštena u pogon, a već iduće sedmice na tržištu će se pojaviti čokoladno jaje Tiru-Liru iznenađenje i Stampi krem blok.

Tiru – Liru iznenađenje i Stampi krem blok su nedostajali kao domaći proizvodi na domaćem tržištu i zapravo su inovacija u okviru proizvodnog portfolija Vispaka.

"Postigli smo visoke standarde kvaliteta novih proizvoda. Stampi je osamdesetih i devedesetih godina bio jedan od najpopularnijih brandova čokolade i mi ovom inovacijom želimo ostvariti njegov povratak na tržšta. A, igračke za Tiru – Liru iznenađenje smo osigurali od italijanskog dobavljača koji taj posao uspješno radi za najveće svjetske proizvođače čokoladnih jaja", riječi su direktora Vispaka Rusmira Hrvića.

Od iduće sedmice na tržište će biti plasirani Stampi blok 80 grama i malo Tiru-Liru čokoladno jaje.
Osim toga, u planu je razvoj ova dva branda sa proizvodima Stampi blok 40 grama, Stampi krem 400 grama i Stampi krem 750 grama, zatim Tiru-Liru veliko čokoladno jaje, Tiru-Liru lješnik 80 grama, Tiru-Liru keks 80 grama, Tiru-Liru kornet iznenađenje i Tiru-Liru snack.
http://www.klix.ba/biznis/news/uskoro-n ... /130326044

Rade ovi ozbiljno, nema šta...
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Vispak u 2012. godini ostavrio dobit od dva miliona KM
Dodano od Folder | 06/06/2013 | Broj otvaranja:

Vispak Visoko ostvario je u 2012. godini neto dobit od 2,0 miliona KM, što je značajno bolji rezultat nego godinu ranije kada je dobit iznosila 363 hiljade KM, pokazuje revidirani izvještaj objavljen u dnevnoj štampi.

Na povećanje dobiti uticalo je povećanje prihoda koji su lani iznosili 29,0 miliona KM u odnosu na 23,9 miliona u 2011. godini.
Rashodi su lani iznosili 27,0 miliona KM u odnosu na 23,5 miliona u prethodnoj godini.

Vispak ima kapital od 14,36 miliona KM, dugoročne obaveze preduzeća iznose 422 hiljade KM, a kratkoročne 6,0 miliona KM.

Vispak je u većinskom vlasništvu AS Group iz Tešnja, koji kontroliše 86,3 odsto vlasništva, a ostatak vlasnika su mali dioničari.

(akos.ba/indikator.ba)
Post Reply