Vispak

Post Reply
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

koliko treba da ih napune
dsarajli
Posts: 11
Joined: 02 Apr 2014, 12:21

Re: Vispak

Post by dsarajli »

25% osnovnog kapitala
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Treba tu pokriti gubitke iz ranijih godina pa onda napuniti rezerve. Mislim, za rezerve treba odvojiti oko 4 miliona KM. Ali i bez toga teško će ići dividenda ako u planu imaju širenja aktivnosti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vispak

Post by proleter »

Ko kaže da se ne može :)

Standardno najbolje tržište je SAD. Zlatna džezva je ulistana u maloprodajne lance najveće svjetske trgovinske mreže Walmart, a prodaja se obavlja i putem Amazon.com i Walmart.com.

http://novovrijeme.ba/industrija-vispak ... -u-godinu/
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Klasičan, skoro pa ogledni primjer razlike u poslovanju firme u državnim rukama i privatne kompanije. Čim je došao u ruke sposobnih ljudi Vispak je procvjetao, da ne kažem eksplodirao, dramatično povećava izvoz, proizvodnju, zapošljava.
Ovo bi trebalo da prouče svi oni koji govore o zlatnim kokama u državnom vlasnišvu i porodičnom srebru koje ne treba prodavati (npr BH Telecom, Sarajevo Osiguranje, Energoinvest i mnogi drugi) jer su vlasništvo "svih nas" a u stvari su vlasništvo njih.
Na kraju se ama baš uvijek ispostavi da država i porezni obveznici imaju mnogo više koristi od kvalitetne privatne firme nego kad je ta ista firma bila bolesnik u državnom ili djelimično državnom vlasništvu.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

Vispak: Za četiri godine udvostručen promet
Četiri godine nakon što je postala dio AS GROUP, bh. prehrambena industrija "Vispak" d.d. iz Visokog bilježi gotovo stopostotno povećanje realizacije s 18 miliona KM kolika je bila 2010. godine, na oko 35 miliona KM koliko se očekuje ove godine, navodi se u saopćenju iz Vispaka.
U saopćenju za javnost tim povodom ističu da su segmenti poput prodaje kafe i programa bosanske kuhinje gotovo u stopu pratili takvo povećanje realizacije te da su uporedo razvijani i drugi programi poput praškastog i programa čokolade.
- Posebno raduje razvoj brandova. "Zlatna džezva" je postala jedan od najjačih bh. brandova, vraćena je na police, u potpunosti je dokazana "Vispakova" kompetentnost za kvalitetu prave bosanske kafe. Prema nekim relevantnim istraživanjima, "Zlatna džezva" ove godine je dosegla prvo mjesto u kategoriji lojalnosti bh. potrošača brandu u segmentu tradicionalnih kafa - navodi se.

"Zlatna džezva" je svojim komunikacijskim konceptom, kako navode, već sad postala planetarno poznata kao bosanska kafa, drugačija i posebna, prijatnog ukusa i nesvakidašnjeg osjećaja užitka.

"Zlatna džezva" kao i ostali brandovi (kao što su Begova čorba, Tajna, Laganini, Tarhana, Čajevi, Club, Tiru - Liru) izvoze se, kako se navodi, sad već u 25 zemalja svijeta i dostupni su u najvećim trgovinama na svijetu te regionalnih tržnih lanaca.

- Uspješna akvizicija "Vispaka" bila je snažan vjetar u leđa za kupovinu grupacije proizvođača hrane okupljeniih oko Klas d.d. Sarajevo. Investicija u "Vispak" vraćena je u rekordne tri godine, što je omogućilo AS GROUP da uđe bez opterećenja u jednu od najvećih poslijeratnih akvizicija - kupovinu većinskog udjela u vlasništvu sarajevskog prehrambenog giganta. U planu je investiranje u moderne tehnologije s kojima će biti prošireni kapaciteti „Vispaka“. Krajnji cilj je izgradnja savremene tvornice po evropskim standardima - navodi se u saopćenju.

Vispak d.d. Visoko od 7. decembra 2010. godine dio je AS GROUP, koja zapošljava 2.700 radnika i u okviru koje uz "Vispak", posluju kompanije Klas d.d. Sarajevo, AS d.o.o. Jelah, Oaza d.o.o. Tešanj, Sprind d.d. Sarajevo, Mlin i pekara Ljubače - Tuzla, Napredak d.d Tešanj, Fortitudo d.o.o. Travnik, Vemal d.d. Tešanj.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Evo napokon i ova dionica malo živnu čim se pojavi malo veća količina na prodajnoj strani.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Investitor wrote:Evo napokon i ova dionica malo živnu čim se pojavi malo veća količina na prodajnoj strani.
Jedna od najboljih trenutno na SASE. Gledam samo kretanje dobiti zadnjih par godina, 2011-363 hiljade, 2012-2 miliona, 2013-3,4 miliona a polugodišnji za 2014 kaže čak 2 miliona za prvih 6 mjeseci. Ispada da već za 2013 imaju 2,2 km dobiti po dionici a za 2014 s obzirom na ovaj polugodišnji moglo bi i više.
2,2 km dobiti po dionici godišnje a dionica vrijedi 5,5, znači npr trogodišnja dobit prevazilazi tržišnu vrijednost firme trenutno, što je nevjerovatan pokazatelj. Mogla bi se porediti samo sa Mann Hummelom po tome.
Moguće da je cijena tako niska zbog relativno malog free floata odnosno relativno zatvorene vlasničke strukture (a s druge strane nije baš ni tako mali, ima tu još dosta slobodnih dionica). Također još ne dijeli dividendu zbog prije navedenih razloga (vjerovatno rezerva , možda namjeravano širenje i ulaganja itd) međutim ni to ne opravdava ovako nisku cijenu dionice. Ono što mi je najlogičnije je jednostavno generalni strah investitora i nepoznavanje činjenica šta valja a šta ne.

Sa kafom rasturaju ali pudinzi, šlag kreme i sl imaju još mogućnosti za poboljšanje pogotovo u marketingu i dizajnu. Recimo gledam neki dan njihov puding od vanilije, pakovanje pa skoro potpuno isto kao nekog drugog proizvođača također iz BiH mislim, vrlo blijedo i neprivlačno. Pored te dva pakovanja stoji npr isti proizvod DR Oetkera, za 3 klase bolje pakovanje itd isl. Dakle ima tu još mjesta za poboljšanja ali u svakom slučaju, sa skorom dividendom ili ne, ova je dionica jedna od mnogih nevjerovatno potcijenjenih. Sumnjam da će tako dugo ostati. Čudi me da je neko uopšte prodaje po ovoj cijeni danas mislio sam da je nemoguće kupiti.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Skoro je supruga pravila kolač sa Vispakovom crnom čokoladom za kuhanje i svi smo bili oduševljeni. Međutim, kada smo drugi put tražili tu istu čokoladu nije je bilo (ili je velika potražnja :) ili škripi sa opskrbom). Čokoladni program za jelo im je stvarno dobar i povoljan (svako jutro uz kafu ode po jedna na poslu). Što se tiče praškastog programa nisam upoznat sa istim, ali direktor Hrvić je iznio podatak da i tu imaju značajan napredak. Supe su dosta solidne i cjenovno dobro pariraju konkurenciji. Generalno ovo je dionica koju je teško kupiti na berzi i kad se pojavi mora se ponuditi puno veća veća cijena (nalog sa diskrecijom). Evo ja sam danas pratio na observerskoj kad je bio presjek, cijena naloga koji je prvi realizovan išla je do 5.99KM a i drugi je išao preko 5,5. Da li je moguće da većinski vlasnik dokupljuje svaku količinu koja se pojavi, je li neko pratio promjene u registru?
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Mislim da su potencijalni investitori jednostavno isprepadani zbog stanja na berzi i oko nje manipulacijama cijena i sl da se jednostavno boje napraviti prvi korak čak i kad fundamentalna analiza kaže da je vrijednost nečega neupitna. Kladio bih se da sam danas vidio na Bosnalijeku ponudu na kupnju po mislim 10,20 da bi na kraju cijena bila 10 uz prodatih 61 dionicu. E sad da li je neko na brzinu prodao po 10 "po zadatku" da cijena ne bi rasla ne mogu tvrditi ali znamo kako to ide. Kladim se da ima ljudi koji bi sad dali i preko 10 za Vispak ali boje se manipulacija cijenama pa su odgodili kupnju za poslije nadajući se da će se tržište osloboditi da ne kažem dekriminalizirati. Do tada, ko zna i ko smije, može taj strah iskoristiti, do boljih vremena i kupovati dionicu po 5,5 ili 6 umjesto da se nadmeće za njih po 15 ili 20, koliko će možda biti za godinu dvije. U svakom slučaju ko god kupuje siguran sam da zna pravu vrijednost i da bi platio i duplo da mora. Ali kad ne mora zašto bi? Više me interesuje ko prodaje po ovim cijenama.
Post Reply