Vispak

ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vispak

Post by ummet »

Cijena je tolika koliko ce neko platiti. Veca ne moze da bude. A to da su rastjerani investitori, to je istina. Da pljackaju i namjestaju cijene, to je nepobitna istina. Sta je vama? Nije ovo Norveska nego Bosna. Tako ce i ostati.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Vispak

Post by savjetnik »

Objavljen Godišnji izvještaj za 2017.godinu na web stranici sase.ba.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

savjetnik wrote:Objavljen Godišnji izvještaj za 2017.godinu na web stranici sase.ba.
Hmmm prihodi 44 miliona, dobit 1,8 miliona. Gledam npr 2013 kad nije ni počeo veliki rast, prihodi cca 31 m dobit cca 3,4 m.
Prihodi im porasli skoro 50 % od tada a dobit se prepolovila. Nikakve logike, jedino da nije uzrok ovo što je bilo sa Konzumom il kamate na ove kupovine, preuzimanja na berzi ili nešto slično.
Još uvijek je međutim jako potcijenjena, tržišna 7 KM a godišnja dobit po dionici 1,2 KM
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vispak

Post by adnan1987 »

Gledajući brzinski godišnji izvještaj za 2017 godinu u odnosu na prošlu godinu povećan je rast prihoda za 756.930,00 KM, broj radnika smanjen sa 159 na 147, a dobit manja za 50.801,00 KM.

Vrlo interesentna kompanija koja sa portfolijom proizvoda u budućnosti može ostvariti značajan rast na ino tržištima.Velika je potražnja za hranom generalno u svijetu, te je samo potrebno pronaći dobar kanal za distribuciju.

Preuzimanjem Agrokomerca od vlasnika Vispaka i aktiviranjem sistema za proizvodnju kakao putera kao najbitnije sirovine u kanditorskoj industriji vjerovatno će proširiti proizvodni program, te drastično smanjiti troškove nabavke kakao putera kao bazne sirovine.

Također, vidjet ćemo da li će ući u neki domaći lanac (Bingo, Robot, Hoše, Amko, Belamionix, Napex, Tropic.....) kao robna marka, ali zasigurno jedna od potentnijih dionica na Sarajevskoj berzi.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Ja sam skeptičan.

Lutaju u marketingu, lutaju u kvalitetu robe a što je najgore lutaju u finansijama.
I to pokazuje da se firma posmatra kao poligon za eksperimente ljudi koji nema pravu poslovnu naobrazbu nego rade kako su naučili na pijaci.

A to dugoročno nije dobro....
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

panzer wrote:Ja sam skeptičan.

Lutaju u marketingu, lutaju u kvalitetu robe a što je najgore lutaju u finansijama.
I to pokazuje da se firma posmatra kao poligon za eksperimente ljudi koji nema pravu poslovnu naobrazbu nego rade kako su naučili na pijaci.

A to dugoročno nije dobro....
Ovo sve stoji na svom mjestu sto si napisao.

Ali koliko se vidi izmedija osnovali su AS holding i zaposlili odredjene "strucnjake" (sa i bez navodnika) koji bi trebalo da vode holding.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Sve ja to znam i sve ja to gledam. Svi su stručnjaci i svi "p..šnu" kad se spomene Peter Drucker ali u svakoj firmi ima vrhovni autoritet i kad on kaže " ovo treba da stoji naglavačke" ono će stojati naglavačke. I u svim domaćim firmama je tako.

Ja i dalje čekam da svjetska finansijska tržišta kažu svoje..... a onda ćemo vidjeti šta su u stvari naši "tigrovi".
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Solidne količine dionica se vrte na dnevnoj bazi. Izgleda da su dogovorili dobar otkup. Koliko li nude isplate na ruke osim ovih 7 KM?
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

panzer wrote:Solidne količine dionica se vrte na dnevnoj bazi. Izgleda da su dogovorili dobar otkup. Koliko li nude isplate na ruke osim ovih 7 KM?
I ja nešto gledam, otišlo je bar 25 hiljada kom u zadnjih par mjeseci sve po 7, kao u vrijeme Hadenove kupovine Bosnalijeka. Cijena ne mrda a dionica realno vrijedi bar 3 puta više. A postoji i famozna odredba o mogućnosti prisilnog preuzimanja pri 95 % što vrši dodatni pritisak na cijenu. Mislim da je cijena išla i po 12 KM još prije 10 godina kad je firma bila upola manja po prometu, dobiti i sl. Siguran pokazatelj manipulacije i isplate dijela cijene van berze i naravno teškog oštećivanja ostalih dioničara. Kladim se da su se ovi koji su prodali zadovoljili sa 1-2 KM na ruke. Hrvić, kojeg sam nekad hvalio, pada mi sve niže u očima i trenutno je u slobodnom padu.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

I evo pogledah promjene prvih 10 za Vispak. As group je od 90,78 % 18 februara povećao na 92,26 % 8 aprila, što je cca 1,5 %. Ako je broj dionica cca 1,5 milion ako se ne varam, znači sve ili skoro sve su kupili oni.
Post Reply