KLAS

panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Problem je što ne postoji tržište kapitala.
Postoji tržište obveznica gdje su kupci uglavnom banke i to se održava ne nekom normalnom nivou jer banke nisu pijačari sa Romanije.

Postoji još i sekundarno tržište dionica gdje se sve odvija pod nadzorom ekipe kojoj je stalo da pokupi i zadnju marku po bilo koju zakonsku i moralnu cijenu.
Vjerovatno jedino tržište ( možda i u CG) da su u nadzornom odboru i menadžmentu berze ljudi kojima je stalo da maksimalno zarade trgovine dionicama a ne da naprave stvarno tržište kapitala u koje će domaće firme imati povjerenja i na kojem će sutra umjesto banke tražiti kapital za svoje poslovanje.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Rok za prikupljanje ponuda ističe za par dana. Jeste li predali ponude?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

Mislim da je rok danas?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: KLAS

Post by proleter »

Gdje će milioni od Klasa?
Moja prognoza je obveznice ratnih šteta, pošto je stara devizna štednja već na 99,5 %.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

Tender ponuda koju je AS d.o.o. Jelah raspisao za preostale dionice sarajevskog Klasa, nakon što je kupio paket dionica ove kompanije od Sarajevske pivare i ZIF Naprijed, pokazala se uspješnom, izvještava Indikator.ba.
Ponudu je prihvatilo 85 dioničara, koji su ukupno raspolagali sa 1.454.685 dionica Klasa, a što čini 28,5% od ukupnog broja dionica ove kompanije.
Na taj način, AS Jelah povećao je vlasništvo u Klasu sa 63,2 odsto na 91,7%. Budući da vlasničke promjene još nisu evidentirane u Registru vrijednosnih papira, sačekat ćemo na potvrdu konačnog postotka AS-ovog udjela u Klasu.
Dionice Klasa u tender ponudi AS Jelah otkupljivao je po cijeni 6,40 KM po dionici (64 odsto od nominalne vrijednosti koja iznosi 10 KM), što znači da je za paket od 28,5% platio oko 9,3 miliona KM.
Tender ponuda je trajala u proteklih mjesec dana, banka depozitar u ovom poslu bila je Sberbank BH, a društvo ovlašteno za prikupljanje odgovora AW Broker.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: KLAS

Post by savjetnik »

Meni novac od tender ponude još nije legao,imal neko informaciju kad bi novac trebao biti isplaćen?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

Mislim da bi danas ili sutrao trebao leci
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

novac je danas legao na racune
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: KLAS

Post by Investitor »

Što se više ne trguje ovom dionicom, ima još preko 8% slobodnih dionica. Mislim da, ovi što nisu prodali po ponuđenoj cijeni, nisu nimalo pogriješili jer Klas iz dana u dan bolje posluje.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: KLAS

Post by Investitor »

Poslovni portal Indikator.ba proglasio akviziciju sarajevskog Klasa od strane AS GROUP za najbolji poslovni potez u 2014. godini

Preuzimanjem dionica sarajevskog Klasa AS Group iz Tešnja napravila je najbolji poslovni potez u 2014. godini po ocjeni portala Indikator.ba.

Preuzimanjem dionica sarajevskog Klasa AS Group iz Tešnja napravila je najbolji poslovni potez u 2014. godini po ocjeni portala Indikator.ba.
Ova finansijska operacija "teška" nekoliko desetina miliona KM ujedno je i najveća akvizicija u BiH u minuloj godini.
Njom je Klas praktično u zadnji tren spasen od bankrota a Sarajevo od nestašice hljeba - najvažnijeg prehrambenog proizvoda.
Efekti tog preuzimanja, obavljenog početkom godine, već su vidljivi: saniranje gubitaka, razvoj maloprodajne mreže,
podrška individualnim poljoprivrednim proizvođačima i puna sigurnost zaposlenih.
Post Reply