KLAS

Post Reply
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

Neto gubitak sarajevskog Klasa nastavio se uvećavati i nakon prvih devet mjeseci ove godine iznosio je 10, 58 miliona KM, u odnosu na 3,45 miliona KM u istom period prethodne godine.

Poslovni prihodi kompanije iznosili su 41,85 miliona KM i za više od deset miliona KM manji su nego u istom priodu prošle godine kada su iznosili 52,87 miliona KM.
Istovremeno, poslovni rashodi iznosili su 42,38 miliona KM, u odnosu na 50,99 miliona KM u istom periodu lani. Troškovi plaća i naknada zaposlenicima kao i troškovi proizvodnih usluga su blago smanjeni. No, uprkos tome, gubitak iz poslovnih aktivnosti iznosio je 526 hiljada KM, u odnosu na 1,87 miliona KM u istom periodu 2012. godine.
Kompanija i dalje ima visoke finansijske rashode, te su rashodi po osnovu kamata iznosili 3,5 miliona KM usljed čega je gubitak iz finansijskih aktvinosti iznosio 3,59 miliona KM.
Kratkoročne obaveze Klasa iznose 43,69 miliona KM i uvećane su u odnosu na isti period lani kada su iznosile 39,89 miliona KM.
Dugoročne obaveze smanjene su na 43,72 u odnosu na 47,23 miliona KM koliko su iznosile u istom periodu lani, od čega najveći dio čine dugoročni krediti.
Kompanija ima 906 zaposlenih, dok je u istom periodu 2012. godine imala 930 zaposlenih
Vlasnici Klasa su Sarajevska pivara d.d. Sarajevo 43,88%, ZIF "Naprijed" d.d. Sarajevo 19,30%, te ZIF "Herbos fond" d.d. Mostar 8,63%.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: KLAS

Post by Mentalist »

Vlasnik vrijednosnih papira KLAS D.D. SARAJEVO sa ranijim učešćem u vlasništvu od 5% do 10% nad vrijednosnim papirima s pravom glasa emitenta ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo, smanjio je procentualno vlasništvo koje sad iznosi manje od 5% dionica s pravom glasa.

:D :D Čini se da ipak ide prodaja, Klas se rješio svih Naprijedovih dionica.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Pošto već vidim neke komentare na world wide web da pojasnim onaj post od prije 10tak dana.

Selimovići sa AS grupacijom pregovaraju o prodaji Klasa. To sam čuo onako usput i nisam od tada dobio nikakve detalje. Jedino što sam upratio da više od mjesec dana nema trgovine na Solani a do tada je AS sakupio više od 2 % dionica pa je po meni to jedan od signala da se nešto dešava jer ukoliko misle nešto kupovati onda moraju čuvati sredstva za sigurnije stvari.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Iz tvojih usta u božije uši
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Još jedna neformalna info....

Pregovori idu vrlo teško radi "poslovnih veza" Klasa sa svim ostalim selimovićevim firmama odnosno teško je napraviti nezavisnu finansijsku situaciju Klasa u slučaju prezimanja. Navodno je zainterovan još jedan kupac ali bi on zatvorio Mlin Ljubače u slučaju da kupi Klas.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Svaki ozbiljan kupac bi morao angažovati firmu da napravi due dilligence i to kako treba, barem 3 mjeseca da im češljaju knjige. Teško da će to Selimovići dozvoliti, mada se uvijek možemo nadati.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

Panzer....postoje li nove info?
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Ovo do sada sam sve saznao slučajno pa za sada ne znam ništa više od ovoga. Prema ovim ranijim saznanjima, tu će biti dosta posla da se prodaja dovede do kraja i možda bi bilo dobro sačekati još nekoliko sedmica da se sazna nešto više.
lancer
Posts: 92
Joined: 15 Nov 2013, 22:26

Re: KLAS

Post by lancer »

Trenutno delloite radi analizu. Problem je kako kompaniju ocistiti od zirantskog i drugih odnosa sa povezanim kompanijama. Vjerovatno je kupovina od strane AS-a jedina opcija da ova kompanija ne ode u stecaj. Svaki mjesec je gubitak preko pola miliona a promet konstantno opada. Pogledajte da npr. Konzum i Mercator uvoze hljeb iz srbije. Uzmite deklaracije sa upakovanih pekarskih proizvoda i sve ce Vam biti jasno...
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: KLAS

Post by Mentalist »

I ja mislim da Klas mora biti prodan bezuslovno,sa ovom info da Konzum i Merkator,uvoze hljeb iz Srbije,mogao bi se i Todorić naći kao ozbiljan kupac..
Post Reply