KLAS

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Zar bi Bingo ulazio u proizvodnju? Naravno, davno su trebali prodati pivarsku. Sada te pivare ne mogu prodati ni "upola cijene"
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: KLAS

Post by proleter »

Samo nagađam,nema jakih igrača u ovoj grani da bi preuzeo Klas osim nekog trgovačkog lanca koji bi te proizvode plasirao kroz svoju mrežu. Zato mi je pao BINGO na pamet, jer se razvija fantastično.
A u prizvodnju je ušao već ranije sa preuzimanjem firme Korn Flips Srebrenik (spasio je od propadanja) gdje se proizvode razne grickalice, smoki, kikiriki, čips itd.
U Živinicama je u fazi izgradnje farme koka nosilica, za to je od EBRD-a dobio kredit. Logično je da kao Agrokor krene u proizvodnju, a već ima robne marke kao što su konzerve tune, sudžuk i suho meso i da ne nabrajam.
Pričalo se i o preuzimanju TZ pivare svojevremeno...u svakom slučaju budućnost mu je u proizvodnji i plasmanu kroz svoje markete kojih sada ima na cijeloj teritoriji BiH.
Navodno 70 % proizvoda mu je iz BiH. Zato mu treba skinuti kapu.

Mada nisam baš siguran u tu vijest, neka mi panzer ne zamjeri...
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Bingo nije a ne bih o imenima jer su firme u fazi pregovora. Pošto su u pitanju pregovori može se desiti da od toga ništa ne bude(što je često slučaj u privredi) pa će onda ova najava ostati na pretpostavci ako bude zvanično onda će se uskoro saznati.
Uglavnom domaći su.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: KLAS

Post by proleter »

@panzer
Ne znam što stavljaš ovakve "vijesti" ako ćeš kriti, iako si anoniman, o kome se radi. Pa nije forum neka institucija koja mora biti diskretna da ne bi posao propao.
Ovako samo gubiš kredibilitet, jer može izgledati kao drukanje i navlačenje na kupovinu.
Mada ne znam ko normalan može uopće i pomisliti na kupovinu dionica neke od Selimovićevih firmi.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Hajde da sačekamo još sedam dana pa ćemo vidjeti šta je u pitanju. Po meni ništa se spektakularno neće desiti jer nije ovo više firma ni za drukanje ni za bilo čega drugog. Tek da pratimo hoće li biti kakvih selimovićevih odluka.
I ja sam skeptičan po pitanju ovoga.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: KLAS

Post by Mentalist »

Ja mislim da oni moraju pošto-poto prodati dio carstva, a Klas je zdrav i i po Sarajeva kupuje njegov hljeb koji je dosta kvalitetniji nego od privatnika,a cash stiže kroz naplatu svaki dan,ja mislim da je Todorić ,tj Konzum jedan od ozbiljnijih kandidata..jer ima najjaču maloprodaju i dovoljno iskustva i snage za takvu akviziciju.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Klas prodao udio u Bosna-auto dd a vjerovatno i u ZIFu Naprijed. Izgleda da će biti nešto od prodaje.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: KLAS

Post by proleter »

Šminkanje pred udaju, ima rezona...
A može biti i očajničko prikupljanje keša za tekuće obaveze?
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Može biti svašta jer imaju svega u vlasništvu:

Naziv pravnog lica u kojima emitent posjeduje više od 10% dionica ili vlasništva u kapitalu na kraju izvještajnog perioda :
(1) Klass-Con d.o.o. Sarajevo 100,00%;
(2) Klas Zagreb d.o.o. Zagreb 100,00%;
(3) Gradska pekara d.o.o. Novi Travnik 79,92%;
(4) Mlin i pekara d.d. Ljubače-Tuzla 75,25%;
(5) Sprind d.d. Rajlovac-Sarajevo 48,99%;
(6) Žitozajednica d.o.o. Sarajevo 11,11%,
(7) Oslobođenje d.o.o. Sarajevo 42, 05%.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: KLAS

Post by insider »

Sarajevski Klas ponovo je podnio Konkurencijskom viijeću BiH prijavu kojom namjerava propojiti preduzeće Sprind Rajlovac.
Odluku o namjeri pripajanja donijeli su nadzorni odbori Klasa i Sprinda 26. septembra ove godine.

Ova koncentracija, kako je navedeno u prijavi, imat će učinke u BiH prvenstveno na tržištu proizvodnje i prodaje kruha i peciva, te tržištu proizvodnje i prodaje polugotovih/gotovih jela na bazi tijesta.
Povezana društva sarajevskog Klasa su Klass-Con d.o.o. (trgovina na veliko i malo), Gradska pekara d.o.o. Novi Travnik (proizvodnja kruha i peciva), te Mlin i pekara d.d. Ljubače (proizvodnja brašna, kruha i peciva).
Konkurencijsko vijeće BiH aprila 2009. godine ocijenilo nedopuštenom prijavu namjere koncentracije Klasa i Sprinda podnesenu u avgustu 2008. godine, te je izreklo kaznu Klasu i ovlaštenoj osobi Vahidu Pašoviću, direktoru Klasa, zbog dostavljanja netačnih i pogrešnih informacija u vezi sa količinama i vrijednostima proizvodnje i prodaje relevantnih proizvoda, te tržišnim udijelima učesnika koncentracije.
Budući da je Klas u junu 2010. godine pred Sudom BiH tužbom pokrenuo spor protiv rješenja, Konkurencijsko vijeće je tada prijavu odbacilo kao preuranjenu.
U analizi koju je Konkurencijsko vijeće BiH tada sačinilo konstatovano je da Klas i Sprind na relevantnom tržištu pekarskih proizvoda (hljeba i peciva) imaju zajednički tržišni udio u rasponu od 45 do 65%, u zavisnosti od izvora podataka i načina računanja tržišnog udjela, odnosno na relevantnom tržištu polugotovih jela na bazi tijesta od 50-60%.
Budući da privredni subjekt prema zakonu može imati dominantan položaj na relevantnim tržištima ako ima tržišni udio od 40,0% Konkurencijsko viijeće je na osnovu tadašnjih analiza utvrdilo da učesnici koncentracije stvaraju i jačaju dominantan položaj na relevantnom tržištu u Kantonu Sarajevo.
Post Reply