KLAS

Post Reply
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

KLAS

Post by Damirko »

Zanima me da li neko zna kako se biraju kompanije koje cine "prvu" kotaciju na SASE.
Otkako je formirana, tri firme su na toj kotaciji. Bosnalijek, Sarajevo Osiguranje i KLAS.
Interesatno je da je nedavno SOSOR ispao i iz indexa SASX-10 zbog nelikvidnosti.
Po paramaterima broja transakacija, volumena i dana u kojima se trgovalo,
KLAS ne zasluzuje ni kontinualni trade, nego aukciju.
Mozda neko sa berze cita ovo, pa moze dati pojasnjenje.
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: KLAS

Post by capitalist »

u avazu pise da firme u vlasnštvu selimovića ne mogu plaćati dugove te da su im banke blokirale račune
je li ovo početak kraja njihove imperije,pogotovo kada se vidi koliko je sam klas prezaduzen
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

U tim istim novinama godinama pišu kako je mims grupacija pred raspadom i to su samo želje onog "novokomponovanog političara koji pokušava pričati bosanskim jezikom".

Ljudi pokušavaju raditi i normalno je da kod širenja i preuzimanja firmi ima i grešaka i loših poteza. Prije izvjesnog vremena su pregovarali sa Pivarom Laško oko preuzimanja Jadranske pivare. To nije baš znak "kraja imperije".

Što se tiče "prve kotacije" Klasa, to je opet do berze-institucije. Izgleda da im se to ne mijenja a mogli bi. Ima firmi koje bi to mogle zamijeniti.
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: KLAS

Post by capitalist »

čujem juče da zaposlenicima klasa kasni plata - što se do sada nije desavalo
ko zna, mozda nakon ovog drmanja klasa uslijedi konačna revizija privatizacije i pivare i klasa odakle je sve pocelo za selimoviće
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Evo nakon 2 godine 100 dionica preko berze. Možda da se održe na prvoj kotaciji?
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Po ovom izvještaju, prva firma u kojoj imam dionice mogla bi u stečaj. Govorim o odnosu kratkoročnih i dugoročnih obaveza i kapitala.
Vidiš, Panzer, novokomponovni političar se više ne mora truditi da priča bosanski jezik. Njegove želje postaju realnost.

http://www.indikator.ba/kompanije-trzis ... 25-miliona
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Divno, u Sprindu su samo kratkoročne (dospjeće do godinu dana) premašile kapital.
http://www.indikator.ba/kompanije-trzis ... hiljada-km
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: KLAS

Post by graditelj »

Teško da će i jedna od njihovih kompanija otići u stečaj sama, iako bi to možda bilo i najbolje da ono što je neodrživo i što vuče cijelu grupaciju u minus da se "amputira" i spasi život onome što ostane. Ali poznavajući njihov stil upravljanja teško da će vući neke pametne poteze u budućnosti po tom pitanju, sad se uzdaju samo u SDA i uigrani tim, logika je ako SDA ostane i opstane u bilo kakvoj kombinaciji kao da će svi problemi nestati kao rukom odnešeni.
Nažalost, voda je već ušla u uši i poprilično je jasno šta predstoji, meni je najviše žao mene :) što sam navučen ko bekan, al tješim se da ima i gorih slučajeva.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: KLAS

Post by Damirko »

Možda po prvi put ne bih miješao politiku ovdje, mada ne kažem da je nema. Ja sam kupio kada je Selimović po novom zakonu u vezanim licima morao objaviti ponudu za preuzimanje. Bio sam ubijeđen da će nakon kupovine tuzlanske pivare, ići u prodaju obje pivare (jer je uvoz piva nemoguće spriječiti), a da će novce gurnuti u Klas i prehrambeno proizvodnu industriju i kreirati monopol na tržištu peciva. Međutim, krenuo je u proejakt Merkur koji je propao, a za taj projekat je crpio novce iz Klasa. Šta je tu je.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: KLAS

Post by panzer »

Hm, za razliku od vas, ja nikad nisam previše obraćao pažnju na Klas i sve ostalo oko aktivnosti preuzimanja drugih firmi na koje su Selimovići išli. Ništa mi nije privlačilo pažnju oko preuzimanja mostarskog Žitoprometa iako su ljudi pričali o tome a tuzlanska pivara je već bila krupan zalogaj pa se o tome više raspravljalo tako da sam znao nešto više.

Sada, sa ove vremenske distance se jasnije vidi djelovanje Selimovića tokom godina i pokazalo se da nisu bili dorasli situaciji. Ono što im je bila prekretnica je slom maloprodaje odnosno mims-merkura. To je trebao biti izvor likvidnosti a postao je izvor gubitaka. Pored toga previše su se oslonili na tuđe kreditne izvore tako da im je sada taj kamen za vratom.

Klas je opet priča za sebe. Gledajući prošlogodišnje bilanse vidljivo je da je najveći dio ostvarenog gubitka došlo iz ostalih stavki; rashodi na zalihama: 3,5mil KM ; smanjenje vrijednosti učinaka zaliha: 3mil KM kao i neki rashodi zbog promjene računovodstvenih politika. Koliko vidim same operativne aktivnosti su bile oko nule.
Ova objava polugodišnjeg i novog velikog gubitka izgleda kao namjerno guranje firme u gubitak. Možda to i nije tako ali nekako izgleda da su rashodi odjednom preveliki za "hljebnu industriju" a Selimovići su i dalje sa oko 65 % vlasništva dok ostatak imaju drugi dioničari koji bi se mogli izgurati nekim dokapitalizacijama.

Činjenica je da Selimovići nisu lijepa priča u BIH ali crnogorac je još daleko ispod lijepog i nešto što nam nije trebalo nakon svega što se dešavalo.
Post Reply