Brokerski ispit

Post Reply
binako12
Posts: 8
Joined: 23 Aug 2012, 13:11

Brokerski ispit

Post by binako12 »

Pozdrav,

Planiram polagati brokerski ispit pa me zanima
imate li možda primjere brokerskih ispita ?

Literaturu sam svu više manje pronašao, osim ovo za financijska tržišta.

1. Program stručnog ispita za sticanje dozvole za obavljanje brokerskih i dilerskih poslova sastoji se iz sljedećih
predmeta:
· Predmet 1: Finansijska tržišta i instrumenti
· Predmet 2: Tržište kapitala u Bosni i Hercegovini
· Predmet 3: Investiranje i osnove finansijske analize

Unaprijed zahvalan,

Dado
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Brokerski ispit

Post by insider »

Otidji do komisije i raspitaj se, duzni su ti dati upustva i savjete....


Ako se smije znati koji ti je cilj polaganja ovog ispita....u ovom trenutku je totalno finansijski neisplativo biti broker....pa brokerske kuce niti isplacuju platu niti imaju svijetlu buducnost...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Brokerski ispit

Post by panzer »

Za predmete 1. i 3. su relevanta izdanja od autora Silvija Orsaga i raniji br.ispiti su biti bazirani na tim knjigama. Što se tiče predmeta 2. to je malo specifično jer nema konkretnog autora koji je relevantan kao predhodno spomenuti ali to mogu biti neka izdanja sa sarajevskog univerziteta mada je najbolje da za to pitaš komisiju.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Brokerski ispit

Post by vaclavha »

Posalji mail na pp pa cu ti poslati literaturu i zadacice koje mozes ocekivati. Drugi dio nema udzbenika vec ti je literatura zakon o trzistu vp, komisiji, rvp-u, dio zakona o oblig.odnosima i zakon o privrednim drustvima. Mislim da se oredmet 3 uci iz poslovnih finansija ljiljane viducic...
Uglavnom, javi se na pp da ti proslijedim sta imam...

Dobro ti panzer rece, bezveze ti je polagati za brokera ako ces stati na tome. Mozda da polozis i za inv.savjetnika/managera?

Pozdrav!
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Brokerski ispit

Post by vaclavha »

Zaboravih reci da se predmet 1 polate iz fin trzista i institucija iz f.mishkin-a....
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Brokerski ispit

Post by graditelj »

Imam i ja dosta literature koja je gore spominjana, a i inače o investiranju u .pdf-u, pa ako nekog zanima rado bih to proslijedio
industrialac
Posts: 1
Joined: 18 Mar 2014, 12:51

Brokerski ispit

Post by industrialac »

Ovdje bih htio postavit nekoliko pitanja vezanih za posao brokera u FBiH. Interesuje me, da li bi bilo pametno polagati brokerski ispit i da li se to danas isplati. Kakve mogućnosti donosi ta "licenca" bokera, pri kraju sam studija ekonomije pa mi ova oblast djeluje znaimljivo.

Koliko je zapravo zahtjevan brokerski ispit i da li je teško zadovoljit te kriterije koji se traže?
Post Reply