Bankarski sektor

Post Reply
mikisa
Posts: 10
Joined: 27 Feb 2014, 10:07

Re: Bankarski sektor

Post by mikisa »

Hypo, ove za 2013 mislim da ide u - 100 miliona...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bankarski sektor

Post by Damirko »

http://www.indikator.ba/index.php/ekono ... -i-lizinga
Još agonija sa Mercatorom koja se produžava...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

Ubi nas kriza:


Ukupni depoziti nastavljaju biljeţiti više stope rasta od ukupih kredita i to trinaesti uzastopni mjesec. U prvom mjesecu 2014. godine, ukupni depoziti rasli su za 7,8% yoy, što je najviša stopa rasta još od sredine 2008. Godine, dosegnuvši iznos od 14,44 milijarde KM.
Štednja stanovništva pribliţila se dvocifrenim stopama rasta (9,7% yoy), dok su korporativni depoziti također zabiljeţili respektabilan rast od 8,1% yoy. Tako su depoziti stanovništva iznosili 8,43 milijardi KM (58,7% ukupnih depozita), dok su korporativni depoziti iznosili 3,5 milijardi KM (24,4% ukupnih depozita), zaključno s 31.01.2014. godine. Depoziti javnog sektora manji su za 6,3% u odnosu na januar 2013. godine, čime je ova kategorija depozita u negativnom teritoriju već 68 mjeseci zaredom. Što se tiče valutne strukture depozita nije bilo značajnijih izmjena u odnosu na prethodnu godinu.
Štednja u domaćoj valuti čini 54,3% ukupnih depozita, a štednja u stranim valutama 45,7%. S druge strane, u strukturi retail depozita, kao najvećoj kategoriji ukupnih depozita, čak 61,5% su depoziti u stranoj valuti, a 38,5%u domaćoj valuti. Naposlijetku, pokrivenost kredita depozitima u prvom mjesecu 2014. godine iznosi 87,5%. U nastavku godine očekujemo da će kreditni plasmani nastaviti biljeţiti solidne stope rasta u rasponu od 4 do 5% na godišnjoj osnovi, dok će stope rasta depozita i u ovoj godini nadmašiti stope kreditnog rasta.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

Prethodne sedmice, Agencija za bankarstvo FBiH je objavila i podatke o bankarskom sektoru FBiH za prethodnu godinu, prema kojima je ukupni bankarski sektor FBIH 2013. godinu završio s iskazanim neto gubitkom od 228 hiljada KM. Iako oficijelni podaci za bankarski sektor Republike Srpske još uvijek nisu dostupni, prema finansijskim izvještajima objavljenim na stranici Banjalučke berze (BLSE), RS banke su u prethodnoj godini zabilježile neto gubitak od 35,9 miliona KM.
Time je ukupan bankarski sektor BiH završio godinu s iskazanim neto gubitkom od 36,1 milion KM. Od ukupno 27 banaka njih 22 je ostvarilo pozitivan neto finansijski rezultat (14 u FBiH i 8 u RS-u) od 184,23 miliona KM. S druge strane, 5 banaka (3 u FBiH i 2 u RS-u) iskazale su gubitak od čak 220,35 miliona KM. Najveći gubitak iskazala je Hypo grupa (Hypo Alpe Adria Bank d.d. Mostar i Hypo Alpe Adria Bank a.d. Banja Luka) u iznosu od 182,5 miliona KM, dok su najprofitabilnije bile UniCredit Group (Unicredit d.d. Mostar i Unicredit a.d. Banja Luka) i Raiffeisen Bank d.d. Bosna i Hercegovina s neto dobiti od 72,4 i 42,5 miliona KM.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

Intesa 15,5 miliona dobiti. Oko 35 KM po dionici a zadnja trgovana na 140 KM. Nije loše za pogledati.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bankarski sektor

Post by insider »

Pobjeda Rudet kupovinom dionica od Naprijeda postao najveci dionicar.

Znacajan udio u Pobjedi Rudet ima Hamid Pršeš inače drugi najveci dionicar Bor banke i direktor iste.

STa li ce Naprijed s ovim parama, vjerovatno opet Telekom i Elektroprivrede.....
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bankarski sektor

Post by proleter »

STa li ce Naprijed s ovim parama, vjerovatno opet Telekom i Elektroprivrede.....

Spašavati posrnule firme Muje i Hilme Selimovića, vraćati dugove...
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Bankarski sektor

Post by Rotshild »

Štediše Ljubljanske i Invest banke dobile spor.
Pitanje - da li su oni dobijali obveznice devizne štednje i može li se po dva osnova to dobiti?
Ja mislim da ne, ali me interesiraju druga mišljenja :

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/22800 ... plate.html
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bankarski sektor

Post by proleter »

Kako sam ja shvatio, tek će da dobiju obveznice, nema govor o keš lovi, a proces će trajati i do 7-8 godina (godina dana samo da se pripreme na koji način će to izvesti).
E sad ne znam kako će druge državi dati obveznice BiH građanima, hoće li se moći trgovati na SASE i BLSE...nadam se da ćemo uskoro dobiti odgovor.
Bilo bi super ako bi se moglo, podiglo bi likvidnost, a postojeće će brzo doći na visoke razine. Tako da se šta ima uzimati i nakon 2020. godine :)
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

http://195.222.43.81/sase-final/languag ... odinu.aspx

Dobit povećana za oko 20 %. I dalje izgleda dobra opcija.
Post Reply