Bankarski sektor

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

Nisam bio siguran jer znam da su oslobođeni PDV-a. A pošto sam pisao preko telefona nije mi se dalo da otvorim bilanse da vidim imaju li taj porez. Ali ako imaju onda ne vidim prepreku da zarađuju. Bar moje mišljenje.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bankarski sektor

Post by insider »

panzer wrote:Nisam bio siguran jer znam da su oslobođeni PDV-a. A pošto sam pisao preko telefona nije mi se dalo da otvorim bilanse da vidim imaju li taj porez. Ali ako imaju onda ne vidim prepreku da zarađuju. Bar moje mišljenje.
Provjerio sam, placaju definitivno porez na dobit. i Stvarno ni meni nije jasno kad je neko nezadovoljan ako kompanija ostvari dobit. To taj potrosac misli, e to su preko moje grbace zardaili, da meni nisu ovoliko naplacivali ja bih bio bogatiji a oni samo nesto manju dobit
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Bankarski sektor

Post by Sitna buranija »

Pa upravo je tako kako si napisao. Da su manje lupali ljude po ušima za provizije i raznorazne izmišljene naknade, ne bi ovoliki profit ostvarivali. Ali, ne bi onda ni plate mogli sebi ugovarati i isplaćivati u iznosima od par i više desetina hiljada KM. Ali bar tu funkcionišemo kao oni na Zapadu...
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bankarski sektor

Post by insider »

Sitna buranija wrote:Pa upravo je tako kako si napisao. Da su manje lupali ljude po ušima za provizije i raznorazne izmišljene naknade, ne bi ovoliki profit ostvarivali. Ali, ne bi onda ni plate mogli sebi ugovarati i isplaćivati u iznosima od par i više desetina hiljada KM. Ali bar tu funkcionišemo kao oni na Zapadu...
I domace imaju tolike naknade, sve je to u fening slicno, ali nigdje ih ni na mapi s dobiti sto panzer rece
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Bankarski sektor

Post by Sitna buranija »

Da. I kod domaćih je isto, samo što domaće preko leđa klijenata finansiraju svoje neznanje, nekompetenciju, a neki i kriminal. Strane banke pare izvuku kroz dobit, a domaće dobit isuše na razne načine... Ali za klijenta nema razlike, i jedni i drugi ga gule više nego što bi bilo realno i "fer"...
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bankarski sektor

Post by montypython »

Navalili ovi sa šaltera ima par godina da zamjenim moju dotadašnju karticu sa nekakvom novom, Hej ili tako nešto. Sluteći da je neki novi šupljak, pitam ja, a dobijam li s tim nešto. Dobijam kaže elektronsko bankarstvo, moći ću sam pregledati stanje računa od kuće ako imam android mobilni. "A ništa ne moram doplatiti" dodajem čisto radi provokacije. Pa samo ćete plaćati 70 Km godišnje umjesto 30 kao do sada (po sjećanju). Aha odgovorim joj, dakle, ako dobro razumijem, posao vaših radnika na šalteru će se sad smanjiti jer ću ga umjesto njih obavljati ja, samo što umjesto da vi platite meni za tu uslugu ja ću platiti vama.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Bankarski sektor

Post by Sitna buranija »

:lol:
E to je to otprilike...

Nesrazmjer između onog što naplate i onog što zauzvrat pruže klijentima se ogleda u ovoj ogromnoj dobiti, odnosno prihodima koje neko izmuze kroz troškove (iz neznanja ili kriminala) a neko kroz dobit i dividende...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

O vrijednosti pruženih usluga i zaradi koja proizilazi iz toga može se diskutovati. Dobro je da se zarađuje a sigurno banke i u drugim državama zarađuju a sad ako se opet vratimo na potrošača električne energije npr u EU, ne vjerujem da se diže galama ako firma koja se bavi energetikom zarađuje nego se traži alternativa, ili drugi dobavljač ili kontrolisanje potrošnje.
Pa vjerujem dase i ovdje može kontrolisano koristiti usluga banke. A imamo mi običaj da ne detaljišemo previše kada su finansijske usluge u pitanju i ne tražimo najbolje rješenje nego : daj kako banka kaže.
Npr, možda ja brokerske usluge plaćam puno više nego vi a nisam se ni potrudio da tražim bolje uslove.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bankarski sektor

Post by panzer »

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine je 28. decembra prošle godine zaprimilo prijavu koncentracije privrednog subjekta ASA Finance d.d. Sarajevo kojom isti namjerava steći većinsku kontrolu nad privrednim subjektom Vakufska banka d.d. Sarajevo, piše BiznisInfo.

Pravni oblik koncentracije je sticanje kontrole privrednog subjekta ASA Finance nad privrednim subjektom Vakufska banka.

Predmetna koncentracija će, prema podacima iz Prijave koncentracije, imati efekat na tržištu pružanja usluga univerzalnog bankarstva na području Federacije Bosne i Hercegovine.

BiznisInfo podsjeća da je većinski vlasnik Vakufske banke Badeco Adria d.d. Sarajevo sa 73,2 posto dionica.
ako bude po nominalnoj bice zanimljivo
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Bankarski sektor

Post by ummet »

Nedavno su prodali i udio u PBS ako se ne varam? Jel ovo na sceni odlijev kapitala iz BiH? Sve rasprodaše.
Post Reply