prodaja hidrogradnje

one
Posts: 1653
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by one »

Iznenađujuće je da u idućoj godini nije planirana privatizacija građevinske kompanije Hidrogradnja iz Sarajeva čiji je većinski vlasnik Federacija, pa je njena sudbina potpuno nepoznata. Jučer je skupina radnika te tvrtke mirno prosvjedovala ispred sjedišta Vlade u Sarajevu zahtijevajući da im se isplati 25 plaća, poveže radni staž i da se napokon odluči što će biti s Hidrogradnjom.
Već dugo kruže priče da je ta tvrtka odavno namijenjena nekom od ovdašnjih tajkuna – miljenika vlasti pa se zbog toga namjerno i strpljivo radi na obaranju njene vrijednosti. Hidrogradnja jeste u golemim gubitcima, ali tržišna vrijednost nekretnina koje posjeduje, uključujući zemljište, kamenolom i poslovnu zgradu u centru Sarajeva, je vrtoglava.
Da je puno toga mutnog u svemu što se godinama događa s Hidrogradnjom, pokazuje i podatak da je 2012. ova tvrtka prvi put nakon puno godina završila s profitom od 385.000 maraka. Tada i sve do rujna 2013. godine plaće su redovno isplaćivane, bili su dogovoreni i novi poslovi milijunske vrijednosti, a onda su odjednom radnici predvođeni Redžom Tufekčićem, predsjednikom sindikalne organizacije, stupili u štrajk. Štrajkali su nekoliko mjeseci i odjednom se ušutjeli iako ne primaju plaće niti imaju posla.
Tufekčić i njegova ekipa upozoravani su da štrajkovima vode firmu u avanturu koja će okončati uništavanjem Hidrogradnje i tako se i dogodilo. Za koga je on radio i tko je iz pozadine povlačio konce, moglo bi, kako saznajemo, biti poznato idućih dana. Prije desetak dana, Tufekčić je smijenjen s pozicije šefa sindikata Hidrogradnje. U međuvremenu, Vlada je promijenila nekoliko direktora firme jer ništa nisu uradili osim što su samo javno najavljivali „a sada spektakl“.
Zbog toga se u poslovnim i u političkim krugovima se može čuti da će Hidrogradnja za male novce završiti „kao privatno vlasništvo i nestati, njene nekretnine bit će rasprodane, a radnici će na evidenciju za nezaposlenih i na ulicu“.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: prodaja hidrogradnje

Post by slavuj »

one wrote: Zbog toga se u poslovnim i u političkim krugovima se može čuti da će Hidrogradnja za male novce završiti „kao privatno vlasništvo i nestati, njene nekretnine bit će rasprodane, a radnici će na evidenciju za nezaposlenih i na ulicu“.
Ovi radnici,okupljeni oko tog Tufekčića,upravo to i zaslužuju.Oni nikada do sad nisu ozbiljno tražili posla,nego samo plaće!Ponašaju se kao da ih je ovamo poslao neko ko hoće da rasturi ovu zemlju,i za to im dobro plaća!Ako su im ovi što dijele ugovore na koridoru ili na Sarajevskoj obilaznici,i dali neki posao,oni su odmah organizirali štrajk!Oni zapravo rade protiv sviju,sve rade da ne bi m orali raditi.I knjiže neisplaćene plaće!To isto rade i radnici Feroelektra,sve rade osim ono zbog čega su u radnom odnosu!Inače masovna je pojava među uposlenicima bivših firmi u društvenom vlasništvu,da sada više polažu pravo na te firme,nego u vrijeme samoupravljanja!I uglavnom su uz menadžment,jer im on u tome pomaže!
Sječam se kako su radnici Bosnalijeka prosto kidisali na one koji su počeli ukazivati na kriminal ,bili su apsulutna potpora Arslanagiću!
A kad su im ušli ovi što umjesto kljuća otvaraju vrata pajserom,brzo su se prestrojili.Postali su pajserašima glavni oslonac!
U Fabrici duhana nisu dali nikome reći ni riječ na svog voljenog direktora,sve dok nisu shvatili da je on na odlasku,sad traže nove saveznike.
Toliki nedostatak odgovornosti za vlastitu sudbinu,nikada nije blo među radnicima!Možda zato što im se čini da im to može proći,srediće to nekako sa strankama.I tako,sve do stečaja!Ovi iz Hidrogradnje definitivno u tome prednjače.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: prodaja hidrogradnje

Post by slucajni prolaznik »

Već dugo pratim ovog gospodina koji piše pod nickom slavuj …ne mogu se oteti utisku da se radi o prije svega jednom načitanom,kulturnom , obrazovanom čovjeku koji je svojim znanjem ,sposobnošću a nadasve osjećajem za pravdu i poštenje ušao svima nama "pod kožu " a osobito radnicima , malim dioničarima i svim izrabljenim slojevima našeg društva …prosto je neshvatljiva ,gotovo nerazumna energija koju ova osoba ulaže da ukaže na sve nepravilnosti u našem društvu , a ipak i uvijek ne zbog vlastitog ,nego zbog interesa običnog čovjeka ,zajednice i društva u cjelini …čak i ono kada ponekad , vješto skriven iza internetske anonimnosti , pokaže naznake primitivizma, vrijeđanja na personalnoj osnovi , sve mu se to može i da oprostiti jer radi se o zaista posebnoj osobi koja zavređuje svu našu pozornost ..posljednji njegov post , u kojemu je do perfekcije analizirao svu muku i poteškoće naših radnika i kompanija u kojima rade , daje mi za pravo da javno pozovem našeg slavuja da nas više ne drži u neizvjesnosti nego da nam se otkrije u punoj svojoj veličini kako bi ga nominovali na jednu od funkcija u našem društvu koji bi ponajbolje odgovarala njegovom profilu i sposobnostima ..neka izabere , od predsjednika Komisije za vrijednosne papire , kantonalnog ili ako je malo državnog tužioca , premijera eniteta ili vijeća ministara …on je skroman i znati će izbrati funkciju koja ponajbolje odgovara njegovoj veličini znanja , poštenja i svih ostalih vrlina koje ova individua posjeduje …molim i ostale učesnike na forumu da se aktivno uključe i daju doprinos ovoj mojoj iskrenoj inicijativi …
ps molim slavuja da se ipak strpi i ne komentira dok javnost na forumu ne da svoju riječ …
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: prodaja hidrogradnje

Post by proleter »

slucajni prolaznik wrote:Već dugo pratim ovog gospodina koji piše pod nickom slavuj …ne mogu se oteti utisku da se radi o prije svega jednom načitanom,kulturnom , obrazovanom čovjeku koji je svojim znanjem ,sposobnošću a nadasve osjećajem za pravdu i poštenje ušao svima nama "pod kožu " a osobito radnicima , malim dioničarima i svim izrabljenim slojevima našeg društva …prosto je neshvatljiva ,gotovo nerazumna energija koju ova osoba ulaže da ukaže na sve nepravilnosti u našem društvu , a ipak i uvijek ne zbog vlastitog ,nego zbog interesa običnog čovjeka ,zajednice i društva u cjelini …čak i ono kada ponekad , vješto skriven iza internetske anonimnosti , pokaže naznake primitivizma, vrijeđanja na personalnoj osnovi , sve mu se to može i da oprostiti jer radi se o zaista posebnoj osobi koja zavređuje svu našu pozornost ..posljednji njegov post , u kojemu je do perfekcije analizirao svu muku i poteškoće naših radnika i kompanija u kojima rade , daje mi za pravo da javno pozovem našeg slavuja da nas više ne drži u neizvjesnosti nego da nam se otkrije u punoj svojoj veličini kako bi ga nominovali na jednu od funkcija u našem društvu koji bi ponajbolje odgovarala njegovom profilu i sposobnostima ..neka izabere , od predsjednika Komisije za vrijednosne papire , kantonalnog ili ako je malo državnog tužioca , premijera eniteta ili vijeća ministara …on je skroman i znati će izbrati funkciju koja ponajbolje odgovara njegovoj veličini znanja , poštenja i svih ostalih vrlina koje ova individua posjeduje …molim i ostale učesnike na forumu da se aktivno uključe i daju doprinos ovoj mojoj iskrenoj inicijativi …
ps molim slavuja da se ipak strpi i ne komentira dok javnost na forumu ne da svoju riječ …
Na stranu ironija, šta je čovjek rekao da nije istina?
Da su akteri tržišta kapitala koji treba da isti štite od nepravilnosti upravo najveći kriminalci?
Na stranu pojedinačne opaske i stil, generalno piše ono što velika većina misli.
Uostalom pogled na berzu i sve što se događa u zemlji više je nego dovoljan dokaz.
Osim ako nismo autistični i ne živimo u nekom virtualnom svijetu.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: prodaja hidrogradnje

Post by slavuj »

Ovo moje pisanje je samo jedan od načina borbe za zaštitu moje imovine,i ništa više!Namjenjeno je onima kojih se tiče i koji uglavnom u većini slučajeva reagiraju,kao i ovaj slučajni!Pošto znaju ko to piše reagiraju na način koji sami odaberu!Neki prijete,drugi šalju poruke,pozivaju na razgovor,pokušavaju objasniti!Uglavnom,pokazuju da čitaju.Poneko čak i uvaži nešto od ovog pa koriguje neke svoje poteze!A neki jednostavno to ne bendaju,kao ovaj premijer recimo!Neki opet,poput kriminaliziranih brokera,ometaju moje transakcije na SASE!No ja naravno ne smijem odustati.Ljudska je obaveza boriti se za svoje!A osim toga,ne mogu pristati na vrijeđanje inteligencije skoro pa glupim načinima prevare!
A ovima iz Hidrogradnje,sve sam rekao na jednoj skupštini.I nisu baš imali nekih argumenata protiv.I ne kažem to samo ja!
Informecije koje redovno dobijam od uposlenika drugih ,pa i iz ovih slučajnih firmi,potvrđuju da i dobar dio radnika tamo,ima skoro pa isti stav !
Naravno da ne mislim da sam ih ja u to ubjedio,oni su jednostavno shvatili gdje ih to sve vodi.
A ja ,naravno,nastavljam dalje!
panzer
Posts: 11926
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by panzer »

Ni meni se nisu svidjeli potezi radnika u predhodnim godinama ali stanje nije bilo crno-bijelo.
Prvo,tih radnika već 2002. ili 2003 nije trebalo biti toliko ali se primjenjivalo dobro poznato " ne talasaj" tj " "ne otpuštaj" sve dok voda ne dođe do grla. I svi su tada šutjeli jer je svima odgovaralo, i radnici što su na platnom spisku, i uprava koja je vrtila milionima od prodaja imovine i naplata ranijih poslova.
Kada su milioni isparili, uprave napustile firmu punih džepova,ostali su radnici koji su ispucali benefit neotpuštanja. I onda neće da rade jer nema plate što je u neku ruku logično ali to je sve posljedica ranijih godina tako da je bila mala šansa da krene nabolje.
Da su kojim slučajem imali mirnu Libiju možda bi bilo drugačije.
Ovako, zapadna "demokratija" koja je natjerala "visokointelektualno" arapsko proljeće da procvjeta je bio zadnji metak u šansu da Hidrogradnja nastavi poslovati.
Eventualno da ih izvuče dragocjeno zemljište koje posjeduju a za koje se čovjek može samo nadati da nije pod hipotekom.
Sabur2
Posts: 1846
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by Sabur2 »

Slavuj je forumaš kojeg treba saslušati. Ne morate se sa njim složiti, ali treba zapamtiti šta je rekao. I ja sam se "neslagao" sa njim, ali samo zato što smo imali različita viđenja kako doći do zajedničkog cilja. Što, istina, nije uopšte razlog za svađu.
Tako doživljavam i njegovo pisanje na forumu, jer većina nas ovdje ima isti cilj, poštena zarada od investiranja. Uređenje tržišta i zakonitost.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: prodaja hidrogradnje

Post by insider »

Nema vise Jahicevog kupovnog naloga...
panzer
Posts: 11926
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by panzer »

Jesu li ovo skinuli hipoteku:
Hidrogradnja d.d. Sarajevo raspisala je oglas za prodaju nekretnina koje su u vlasništvu ovog društva.

Predmet prodaje je poslovna zgrada Hidrogradnje, sa pripadajućim zemljištem u Sarajevu i četiri poslovna prostora u objektu "Sarajevo-Mahala" na kojima Hidrogradnja d.d. Sarajevo ima upisano pravo raspolaganja.

Kako se navodi u oglasu, pravo podnošenja ponuda imaju sva fizička i pravna lica s područja Bosne i Hercegovine i inostranstva, a prvenstvo kod odabira najpovoljnije ponude ima ponuđač koji ponudi najvišu cijenu, a prodaja se vrši po principu "viđeno-kupljeno" i naknadne reklamacije se neće uvažavati.

Najniža prodajna cijena predmeta prodaje iznosi 11.000.000,00 KM, te se ponude sa nižom cijenom, neće se razmatrati.
panzer
Posts: 11926
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by panzer »

77000 komada na prodaji danas .

Inače ima nekih zanimljvih prodaja na raznim emitentima. Ali nema većih kupovina. Ne vjerujem da se pare povlače sa berze ali ako se čekaju odluke vlade o prodaji svojih udjela odnosno ponude zainteresovani strana za kupovinu tih udjela onda bi cijene mogle naglo skočiti.

Bilo bi pametno i skinuti cjenovna ograničenja.
Post Reply