prodaja hidrogradnje

panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by panzer »

Ja sam mislio na to da će neko ponuditi par KM za cijelu firmu a ne po dionici. Još 2007. kada je bilo kapitala za bacanje, takve ponude su bile na stolu. Danas može biti samo niže a nikako više. Teško će se ovo prodati.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: prodaja hidrogradnje

Post by proleter »

Znam šta si htio reći, ali ako neko pristane da plati dugove, kada se taj iznos podijeli sa 5.658.741 dionica dobije se opet neki iznos po dionici. Za kupca je svejedno da li platio za dugove ili za kapital, valja iskeširati novac.
Osim ako Vlada ne pristane na neki deal da preuzme dugove pa se formira neko novo preduzeće, pa ovaj HDGRS ostane sa dugovima, kako su uradili sa Natronom, KTK, Koksarom....
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: prodaja hidrogradnje

Post by montypython »

Samo jedna od firmi koje su upropaštene na potpuno isti način. Kad nije bilo posla ne tržištu ipak su svi zaposleni držani na plati i nije se otpuštalo da bi direktori bili "dobri" sa svima, i sa radnicima i sa sindikatima i sa politikom i sa medijima. Redovno se pišu osmice svakome, radio ne radio, godinama, dok dug ne naraste na destine milona a onda se dug sam povećava kroz zatezne kamate, troškove tužbi, advokata i sl.
Na kraju je niko neće ni za sitne pare (npr Fabrika duhana Mostar) jer dug često pređe i visinu kapitala a novi kupac bi trebao u miraz dobiti osim opustošene firme i još uvijek enormno napuhan broj radnika.
I dok najbogatije svjetske firme na prvi znak smanjene potražnje svojih proizvoda otpuštaju hiljade ljudi da bi ostali konkurentni, mi kao i obično znamo bolji put, šta ćeš, ima se, može se.
Hidrogradnja je tu čak imala sreće jer su joj s neba pale pare u vidu naplaćenih starih potraživanja, plus su se otvorili radovi na autoputu, ali nisam siguran da se način razmišljanja promjenio.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: prodaja hidrogradnje

Post by insider »

danasnje kolicine dionica su impozantne, mada mi nije jasno ko kupuje..... ali vidjet cemo za 3 dana...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: prodaja hidrogradnje

Post by Damirko »

Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: prodaja hidrogradnje

Post by Odbrana poste »

Ne moze se prodaja svake firme posmatrati na isti nacin.Za onoga ko zna sta Hidrogradnja moze raditi i sta je sve radila a uz to zna i da smo mi tek na pocetku izgradnje koridora 5 c ,Hidrogradnja je prije svega biznis .A o kakvom se biznisu radi,pokazuje primjer tunela Vijenac.Tamo je tek iz treceg pokusaja uveden pravi izvodjac,domaci konzorcij u kojem je Hidrogradnja jedan od lidera.
A objekata kao ovaj tunel i pripadajuci viadukt ima na desetine na koridoru prema Mostaru.Treba istaci da Hidrogradnja na samoj trasi koridora ima vlastiti kamenolom
kao i tehnicku bazu.Sve to zna svaki dobar gradjevinac pa ako ima ambicije da ima posla narednih desetak godina onda mu je Hidrogradnja dobra prilika.
Pored koridora i ostalih puteva mi ne mozemo ,unatoc vlastitom saplitanju,eskivirati izradnju hidroelektrana do nivoa maksimalnog iskoristenja hidropotencijala.
A Hidrogradnja je i u tome najbolja u nas.U ostalom,sa Energoinvestom ima vec potpisan sporazum o zajednickom nastupu.
Ne znam tacno kolike su obaveze Hidrogradnje,ali znam da je dio obaveza prema radnicima ispunjen onom naplatom iz Iraka.A tu su i vrlo vrijedne nekretnine.
Sada je samo pitanje postoji li u toj Agenciji sposobni i posteni ljudi koji ce htjeti da nadju adekvatnog kupca,jer on sigurno postoji.Nisam siguran da je iko iz Agencije za privatizaciju napravio otklon od njihovog davno izgradjenog stava da je svaka prodaja jedino prilika da se nesto uzme.A ova pisanja o upropastenim firmama su im samo alibi za njihov nerad,ili jos bolje,rad samo u svoju korist.U samoj Hidrogradnji i oko nje postoji neformalna grupa koja ce mozda pokusati da ju preuzme.
Direktor Peljto je to na odredjeni nacin i nagovjestio.E tu mu je potrebna i podrska nekoga iz vlade.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: prodaja hidrogradnje

Post by panzer »

Bilo bi dobro da si u pravu i da postoji adekvatan kupac ali sve je to na dugom štapu. Kada se 2006. i 2007. mislilo da će hidrogradnja biti vrlo dobro prodana, pokazalo se da niko nije pretjerano zainteresovan. U tom periodu kada su se putari masovno prodavali i kada se najavljivala masovna izgradnja autoputa, nije bilo zainteresovanih za hidrogradnju.
Danas, nema više nikoga u regiji ko bi mogao konkurisati za kupovinu a veliki nemaju potrebu da kupuju probleme. Veliki imaju sve, od znanja, tehnike, mobilnosti i finansija da sve odrade sami. Primjer je Cengiz insaat. Može odraditi bilo koju dionicu autoputa sa svojom operativom. Ovih dana je otvorena najveća HE u Turskoj a Cengiz je bio jedan od izvođača tako da i tu, ukoliko bi bilo tendera za Vranduk, mogao konkurisati sam.
Postojanje kamenoloma u vlasništvu hidrogradnje je prednost ali to nije razlog zbog kojeg bi se neko upuštao u avanturu kupovine posrnule firme. Uvijek se nađe dobar aranžman sa vlasnicima ostalih kamenoloma, pogotovo kada je cash u pitanju.

Kupovina od strane menadžmenta bi značilo nastavak patnje za firmu tako da tu opciju za sada bolje ne razmatrati.

Opet kažem, bilo bi dobro da postoji adekvatan kupac koji bi dao koliko toliko dobru cijenu da bi i berza malo živnula ali slabe su šanse.

Medota neposredne pogodbe govori šta agencija za privatizaciju očekuje od ove prodaje. Biće, daj šta daš samo da se riješimo ovoga.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: prodaja hidrogradnje

Post by insider »

sve sto je bilo na prodaji je kupljeno...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: prodaja hidrogradnje

Post by proleter »

Ne sekiraj se insider, ima toga koliko hoćeš, evo 15.000 kom po 1,55 KM
svabo
Posts: 2
Joined: 13 Dec 2012, 09:55

Re: prodaja hidrogradnje

Post by svabo »

Pozz
Prvi put se javljam sve pohvale za forum.
Imam informaciju od covjeka bliskog nekim ljudima u vrhu da je hidrogradnju kupio Radoncic i da zeli za direktora postaviti bivseg ministra vlade Terzica.

Sta vi mislite da li je to moguce i ako jeste da li je dobro ili lose.
Post Reply