RMU Banovići

yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: RMU Banovići

Post by yugo »

panzer wrote: Rudnici mrkog uglja (RMU) Banovići d.d. Banovići 2012. godinu okončali su sa oko 1,8 miliona KM dobiti, u decembru je zaposleno 140 radnika, a slijedi zapošljavanje još 160 radnika, kazao je za Onasu Munever Čergić, direktor rudnika.
"Zadovoljan sam, tim više, jer smo čak osam mjeseci radili u uslovima ozbiljnih problema u pogledu plasmana zbog toga što je blok VI TE 'Tuzla' koji troši naš ugalj, zaustavljen 1. maja. Menadžment je u takvim okolnostima pokazao visok stepen sposobnosti da reaguje na promjene, kako u pogledu održavanja kontinuiteta u proizvodnji, tako i kada je riječ o plasmanu određenih količina uglja novim kupcima. Također, moram istaći da smo u decembru zaposlili 140 novih radnika za potrebe direktne proizvodnje", kaže Čergić.
pitan o najznačajnijem realiziranom projektu RMU "Banovići" u protekloj godini, Čergić je odgovorio kako je "najznačajni investicioni zahvat svakako nabavka mehanizovanog širokog čela u rudnik 'Podzemna eksploatacija uglja', čija vrijednost premašuje 20 miliona KM.
"Radi se o savremenoj opremi koja će obezbjediti maksimalnu sigurnost rudara i povećati proizvodnju uglja. Ova oprema dopremljena je u Banoviće u decembru protekle godine i januaru ove godine. Posebno bih istakao da smo paralelno uspjeli završiti veoma složen i zahtjevan posao kad je u pitanju realizacija projekta gradnje termoelektrane u Banovićima. Dobili smo okolinsku dozvolu i druge dokumente", pojasnio je Čergić.
Govoreći o 2013. godini, Čergić je kazao kako će akcenat biti "na završetku realizacije projekta uvođenja mehanizovanog širokog čela u jamu čija ugradnja počinje najkasnije do prve polovine maja što će rezultirati povećanjem proizvodnje i zapošljavanjem novih 160 radnika."
"Za potrebe površinske eksploatacije uglja nabavit ćemo dva damper kamiona i jedan hidraulični bager. Jedan od ključnih ciljeva i zadataka u ovoj godini svakako je iznalaženje strateškog partnera za gradnju TE Banovići i završetka izrade idejnog projekta Fabrike cementa u Banovićima", kaže Čergić

Koja demagogija!
Neka kažu šta je sa:
Friziranjem izvještaja po osnovu naknada po putarinama za gorivo?
Presudama za oko 200 radnika zbog kršenja kolektivnog ugovora (vrijednost oko 15 miliona KM)?
Zatvorenim površinskim kopom?
Padom plasmana?
panzer
Posts: 11899
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Neka kažu šta je sa:
Friziranjem izvještaja po osnovu naknada po putarinama za gorivo?
Šta su tu radili?
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: RMU Banovići

Post by yugo »

pp
panzer
Posts: 11899
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

mislimo da je tema zanimljiva i za ostale na forumu pa postavljamo:
yugo wrote:U 2011 godini prihodovali naknade od putarina oko 1,5 miliona KM, iako imaju od Uprave za indirektno rješenje da to plate i što automatski ne može biti prihod.
Međutim, oni su pokrenuli upravni spor i do daljnjeg to ostaje prihod, ne bi me čudilo da su nešto slično uradili i u 2012 god.
panzer wrote:Koliko znam putarine su im trosak i na kraju godine imaju pravo na povrat tih placenih sredstava. Ne znam ko je za 2011 bio dobavljac(junuzovic ili polo) ali sumnjam da oni mogu uvesti gorivo a da ne plate odmah na granici ili u rafineriji brod.

I mislim da se moze knjiziti na prihod na kraju godine jer im to i jeste prihod ako tokom godine placaju puni iznos putarine.
yugo wrote: riječ je o 2010 godini, a to se vuče i dan danas

RMUBR je izvršio prihodovanje u iznosu cca 2.500.000,00 KM na ime naknade od oslobađanja plaćanja putarine po osnovu člana 60. Pravilnika o primjeni Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini («Službeni glasnik BiH» br. 18/05 i 45/05). Međutim, pomenuti Zakon o akcizama u svom članu 62. nalaže da se oslobađanje vrši od strane nadležnog carinskog organa u ovom slučaju Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, koja je donijela RJEŠENJE u kojem se navodi da RMU Banovići d.d. Banovići nije ispunio Zakonom propisane uslove za ovo oslobađanje. U prvobitnoj, odnosno nerevidiranoj objavi finansijkih izvještaja za poslovnu 2010 godinu RMU Banovići d.d. Banovići iskazao je dobit u iznosu cca 700.000,00 KM. Ukoliko se prethodni navodi uzmu u obzir, preduzeće bi ostvarilo negativan finansijski rezultat u iznosu od cca 1.800.000,00 KM
E sad, gledajući ovaj pasus za koji pretpostavljam da je iz revizorskog izvještaja, poprilično sam siguran da to neispunjavanje uslova znači da isporučilac goriva nije direktni uvoznik nego nabavlja od nekoga pa se na osnovu toga ne može tražiti oslobađanje od plaćanja putarina. Problem je što je RMUB oslobođen plaćanja putarina ali dobaljač goriva nije oslobođen i sada je to negdje u zraku.
panzer
Posts: 11899
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Entitetska vlada radi dokapitalizaciju i povećava udio kroz sanaciju finansijskih obaveza rudnika. O tome će se odlučivati na skupštini.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

panzer wrote:Entitetska vlada radi dokapitalizaciju i povećava udio kroz sanaciju finansijskih obaveza rudnika. O tome će se odlučivati na skupštini.
moćeš li molim objaviti link ili pdf ove objave? hvala
panzer
Posts: 11899
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Po meni je ovo dokapitalizacija. Državni udio se jedino tako može povećati.
Attachments
RMUB.png
RMUB.png (243.25 KiB) Viewed 6995 times
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

Zna li se iznos dokap i % povecanja vlasništva države?
panzer
Posts: 11899
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

To bi trebalo vidjeti u dokumentima za skupštinu ali može onaj ko je dioničar. Pretpostavljam da se računa onaj iznos koji se vodi kao obaveze za doprinose ili dio od toga. Mada ne znam da li su izmijenjeni zakonski propisi oko konverzije duga u kapital.

Interesuje me kakav je tvoj pogled na ovu firmu? Kakve su mu prednosti i nedostaci?
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

provjeriu u društvu: dokap će se na osnovu ove odluke raditi tek u 2015, kad država prestane uplacivati zaostale obaveze za osigurnje. pravo preće kupovine će važiti za sve dioničare.
Post Reply