RMU Banovići

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: RMU Banovići

Post by savjetnik »

Godišnji izvještaj o poslovanju Rudnika mrkog uglja Banovići sa Izvještajem vanjskog revizora i Izvještajem o radu Nadzornog odbora i Odbora za reviziju za 2017. usvojen je jednoglasno na Skupštini dioničara društva održanoj 29. juna, dok Izvještaj o raspodjeli dobiti u 2017. godini dioničari nisu podržali.

"Vlada je imala namjeru da podijeli dobit u dividendu, međutim nisu se još stekli zakonski uslovi za takvo nešto. Ja sam obavijestio premijera i mislim da će vrlo brzo biti održana druga skupština na kojoj će se prihvatiti prijedlog Uprave da se 50% dobiti investira u opremu, a 50% u rezervu", izjavio je ZA RTV Slon Munever Čergić, direktor RMU Banovići.

Obrazlažući Godišnji izvještaj o poslovanju Društva za 2017. godinu direktor Čergić kazao je da je ukupni prihod u 2017. godini ostvaren u iznosu od 148 miliona maraka, dok su rashodi iznosili oko 141 milion maraka. Dobit je iznosila oko šest miliona maraka i povećana je u odnosu na prošlu godinu za oko pet miliona maraka. Na dobre poslovne rezultate utjecalo je i ulaganje u rudnike i poboljšanje uslova rada.
Godišnja proizvodnja uglja Rudnika mrkog uglja Banovići ostvarena je u iznosu od 98% od plana za 2017. godinu. Od zacrtanih milion i 600 hiljada tona separisanog uglja, proizvedeno je milion 158 hiljada, dok je godišnji plan otkrivke premašen za čak 102 %.
Ne kontam ovu vladu nikako,imaju 69,5323 % vlasnišva i svoj NO.Samo se vladi može desiti da direktor određuje kako će se dijeliti dobit,a ne vlasnik.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Drzava daje rudnicima pare da bi oni kao izmirili doprinose, medju njima i Banovicima koji trenutno duguju 15 miliona km na osnovu doprinosa, i onda ko fol traze dividendu.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

panzer wrote:Drzava daje rudnicima pare da bi oni kao izmirili doprinose, medju njima i Banovicima koji trenutno duguju 15 miliona km na osnovu doprinosa, i onda ko fol traze dividendu.
pa pošto je zakon napravljen zbog svih ostalih rudnika, koji su u ogromnim dubiozama već od odavno, jedino RMUBR posluje dobro
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: RMU Banovići

Post by montypython »

Po meni ovo je u stvari obračun SDA sa odmetnutim Kukićem, pretpostavljam da je direktor njegov čovjek kao i sve ostalo živo i neživo u Banovićima. Rekao bih da ovdje nije bitno da vlada uzme tih nekoliko miliona, bitno im je da Kukić ne raspolaže s njima.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Valjda je prioritet da firma posluje prema zakonskim normama i na tome vlasnik, ako već nema direktnu kontrolu, treba insistirati.
Kakva je logika tražiti dividendu a oni ne uplaćuju doprinose. Znam da je to "normalna" nakaradna logika današnje generacije koja vodi sve javne institucije ali ipak treba nekad pokazati šta ne valja.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

savjetnik wrote:Godišnji izvještaj o poslovanju Rudnika mrkog uglja Banovići sa Izvještajem vanjskog revizora i Izvještajem o radu Nadzornog odbora i Odbora za reviziju za 2017. usvojen je jednoglasno na Skupštini dioničara društva održanoj 29. juna, dok Izvještaj o raspodjeli dobiti u 2017. godini dioničari nisu podržali.

"Vlada je imala namjeru da podijeli dobit u dividendu, međutim nisu se još stekli zakonski uslovi za takvo nešto. Ja sam obavijestio premijera i mislim da će vrlo brzo biti održana druga skupština na kojoj će se prihvatiti prijedlog Uprave da se 50% dobiti investira u opremu, a 50% u rezervu", izjavio je ZA RTV Slon Munever Čergić, direktor RMU Banovići.

Obrazlažući Godišnji izvještaj o poslovanju Društva za 2017. godinu direktor Čergić kazao je da je ukupni prihod u 2017. godini ostvaren u iznosu od 148 miliona maraka, dok su rashodi iznosili oko 141 milion maraka. Dobit je iznosila oko šest miliona maraka i povećana je u odnosu na prošlu godinu za oko pet miliona maraka. Na dobre poslovne rezultate utjecalo je i ulaganje u rudnike i poboljšanje uslova rada.
Godišnja proizvodnja uglja Rudnika mrkog uglja Banovići ostvarena je u iznosu od 98% od plana za 2017. godinu. Od zacrtanih milion i 600 hiljada tona separisanog uglja, proizvedeno je milion 158 hiljada, dok je godišnji plan otkrivke premašen za čak 102 %.
Ne kontam ovu vladu nikako,imaju 69,5323 % vlasnišva i svoj NO.Samo se vladi može desiti da direktor određuje kako će se dijeliti dobit,a ne vlasnik.
meni nije ovdje jasno o kakvom "Izvještaju o raspodjeli dobiti" se ovdje ide
zar se ne glasa o prijedlozima za raspodjelu
i zašto u tom smislu vlada nije podnjela suprotni prijedlog, ako je to stvarno htjela
ili se ide samo o nekom "reketiranju".. ?
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: RMU Banovići

Post by savjetnik »

Na dnevnom redu pomenute skupštine pod tačkom 3. Donošenje Odluke o rasporedu dobiti za 2017. godinu.Ako podgledamo vlasničku strukturu jasno je da Federacija(vlada)ima najmanje dva člana NO.U konačnici oni su ti koji su trebali skupštini predložiti kako će se dobit dijeliti,a direktor nikako.Na kraju vlada je imala rok od 8 dana da pošalje dopunu dnevnog reda na kojoj je moralo stajati i njen prijedlog raspodjele dobiti što bi sigurno bilo usvojeno jer su vlasnici 69,5323 % kapitala.
Iskren da budem malo sam zabrinut za ovu dionicu i najvjerovatnije ću prodati svoje dionice.Vlada se ponaša katastrofalno i na telecomu,na Sarajevo-osiguranju,RMU Banovići itd.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

kao rekoh, meni liči na političko "reketiranje" - dajte nam toliko i toliko para, inaće ćemo tražiti isplatu dobiti
a vjerovatno nisu namjerno uradili, što su proceduralno mogli, da su dali vrjemena Banovićima, da jih "ispoštuju"..
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

jer da su izglasali, šta su mogli, onda ne bi imali više šta tražiti odnosno djeliti...
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

namjerno napisao Banovićima, jer time ne mislim samo rudnika nego cjelokupnu... - Kukića...
Post Reply