RMU Banovići

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

po mišljenju 2 mojih različitih prijatelja, koji se profesionalno bave sa energetikom, je Rudnik Banovići jedan on najboljih rudnika uglja u ex Yu, sa obzirom na kvaliteto i obim zaliha, trošak eksplotacije...
neto vrijetnost zaliha po dionici (ukupne zalihe - trošak eksplotacije) je puno veći od sadašnje tržišne cijene.
ali bitna su sljedeća pitanja:
1. kad će proraditi termolektrana (sad je plan 20019) i da li će biti u mogučnosti, da slobodno prodaje struju po tržišnim cijenama
2. trebalo bi riješiti višak (ne)radnika, jer je to za sad više socialna ustanova, nego firma koji je prvi cilj "maximazing shareholders value"
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

mendo wrote:provjerio u društvu: dokap će se na osnovu ove odluke raditi tek u 2015, kad država prestane uplacivati zaostale obaveze za osigurnje. pravo preće kupovine će važiti za sve dioničare.

Hm, pravo preče kupovine..... po nominalnoj cijeni dionica, normalno.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

cijena dokap će biti ista i za državu i za ostale male dioničare
što se mene tiće bolje što viša cijena, da država dobije što manje za svoj novac ;)
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Ako se gleda sa te strane onda je u redu ali spominjao sam ovo u kontekstu ostalih dioničara. Pravo preče kupnje ali po 100 KM po dionici. Danas je to nedostižna cifra na trgovini. A država će preliti iz jednog svog džepa u drugi i imati veći udio u rudniku.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: RMU Banovići

Post by mendo »

ako se dokap radi po visokoj cijeni, onda profitiraju svi ostali postojeći dioničari, jer se premija iznad tržišne cijene raspodjeli na sve njih.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: RMU Banovići

Post by panzer »

Nekakva priča da rudnik može napraviti TE jer može naći nekoga ko će finansiranje izgradnje naplatiti isporučenom strujom. Navodno, ministarstvo je odobrilo taj projekat. Malo skriveno ali sa ovakvim medijima to nije čudno, ako bi ovi dali informacije krenulo bi se masovno protiv rudnika i izgradnje:

http://www.klix.ba/forum/rudnici-u-bih- ... 78s25.html
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: RMU Banovići

Post by proleter »

Pročitao sam ove komentare (nisam se vraćao malo dalje po forumu) pa mi nevjerovatno da niko nije, govoreći od rentabilnosti rudnika, spomenuo ogroman višak neproizvodnih radnika u rudnicima.
Neku grubi račun govori da se u našim rudnicima proizvodi 3 tone po zaposlenom dnevno, dok je u pravim kapitalističkim rudnicima proizvodnja od 10 pa do 20 tona dnevno.
I svi bi da se to pokrije cijenom uglja i da se nastavi po starom, provincijske poluprivatne firme koje zapošljavaju lokalne fudbalere, rodbinu, stranačke poslušnike. O muljažama sa privatnicima, nabavkama, izvlačenju novca za stranku...da ne govorim.
I ovo 3 tone se odnosi na površinske kopove, u jamama je prosjek 1,5 tona. :evil:
BLUE CHIP
Posts: 46
Joined: 11 Apr 2013, 20:28

Re: RMU Banovići

Post by BLUE CHIP »

Ima nešto i pozitivno u ovoj zemlji sumornoj.

http://www.indikator.ba/ekonomija/37103 ... ci-konkurs
BLUE CHIP
Posts: 46
Joined: 11 Apr 2013, 20:28

Re: RMU Banovići

Post by BLUE CHIP »

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/7281 ... -cementaru

Nešto se i radi nije sve šuplja priča.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: RMU Banovići

Post by proleter »

Baš me interesira po kojem modelu ovi misle da naprave termoelktranu (i cementaru) u Banovićima.
Vidimo koja je patnja da se nađe model finansiranja TE Tuzla 7 (750 mil EUR-a).
Okle lova?
Ko će stati iza ovog projekta? Kalkav će odnos biti sa EP Sarajevo?
Post Reply