Energopetrol

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energopetrol

Post by leon »

Konkurencijsko vijeće na sjednici 4. septembra 2012. godine donijelo je rješenje:

Ocjenjuje se dopuštenom koncentracija koja će nastati na
tržištu maloprodaje naftnih derivata u Republici Srpskoj,

1 Рјешење објављено у "Службеном гласнику БиХ", број 72/12
sticanjem kontrole privrednog subjekta NIS PETROL
Društvo sa ograničenom odgovornošću Laktaši, Prijedorska
bb, Trn, 78250 Laktaši, kupovinom benzinske stanice "BS
Bijeljina", Sremska 2, 76300 Bijeljina, benzinske stanice "BS
Janja", ugao ulica Zmaj Jovina i Karađorđeva, 76300
Bijeljina, benzinske stanice "BS Foča", Magistralni put M-20,
73300 Foča, benzinske stanice "BS Rogatica", Srpske Sloge
bb, 73220 Rogatica, i uzimanjem u zakup benzinske stanice
"BS Popovi", 76300 Bijeljina i benzinske stanice "BS
Trnjaci", 76300 Bijeljina, od privrednog subjekta Društvo sa
ograničenom odgovornošću za proizvodnju, trgovinu i usluge
"OKTAN PROMET" d.o.o. Bijeljina, Sremska 2, 76300
Bijeljina.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energopetrol

Post by leon »

Tabela 1.
R.b. Dioničari NIS Udio dionica (%)
1. Gasprom Neft- Moskva 56,15458
2. Republika Srbija 29,87413
3. Ostali dioničari 13,96821
Ukupno 100,00
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Energopetrol

Post by Damirko »

Leon, pročitaj moje postove iz juna. Ne bih se iznenadio da mali dioničari solidarnu učestvuju u dugovanju, odnosno da se od njih traži povrat para...
Iskreno, žao mi je što je to tako, ne nasladjuem se.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energopetrol

Post by leon »

A sve sam ja to pročitao i prije, a i sad ponovno. Nemam dionice Energopetrola, nego sam postavio ovo za informaciju drugima, koji su mali dioničari, kao nastavak i slijed svega onoga što je prije pisano.

Pratim situaciju zbog toga da slučajno se ne stvre uvjeti da bude isplativo kupiti ove dionice, obzirom da su jako jeftine.
Ali još nisam načisto, kako iskoristiti nisku cijenu dionice.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Energopetrol

Post by one »

Vlada Federacije BiH uspjela je da do 31. marta odgodi početak arbitražnog postupka u vezi sa provođenjem ugovora o dokapitalizaciji "Energopetrola", saznaje "Avaz". Dogovor o odgađanju postupka postignut je nedavno s većinskim vlasnikom ove bh. kompanije, hrvatsko-mađarskim konzorcijem INA-MOL.

Kako saznajemo, do tada će Vlada FBiH pokušati s konzorcijem postignuti vansudski sporazum po tužbi radnika od 20 miliona maraka, koji većinski vlasnik ovog preduzeća stavlja na teret federalnim vlastima.

Podsjetimo, arbitražni postupak pokrenut je pred Međunarodnom trgovačkom komorom u Parizu. U slučaju da do njega dođe te ukoliko presuda bude u korist konzorcija, velika je vjerovatnoća da bi mogla uslijediti lavina radničkih tužbi u iznosu i do 80 miliona maraka!

Sve ovo je, kako smo ranije pisali, posljedica katastrofalnog ugovora o dokapitalizaciji "Energopetrola", koji su 2006. godine s INA-MOL-om potpisale kriminalne vlasti, predvođene Strankom demokratske akcije i Strankom za BiH, koje su svjesno išle na štetu FBiH, ignorirajući čak i odluke Parlamenta FBiH!

Prema jednoj od odredbi ovog nevjerovatnog ugovora, Vlada FBiH obavezala se da će snositi svu moguću štetu u ovom procesu, uključujući i potraživanja radnika.

Tako je konzorcij iskoristio INA-MOL-ovu odredbu iz ugovora kako bi potraživanja radnika usmjerio na Vladu FBiH iako je on većinski vlasnik s kapitalom od 67 posto, dok na državni kapital otpada tek 22 posto.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Energopetrol

Post by one »

Gazprom
.Ako se šuškanja o tome da bi hrvatska Vlada mogla prodati svoj udio u hrvatskoj nacionalnoj naftnoj kompaniji Ini pokažu tačnima, prva u redu za otkup tog udjela mogla bi biti ruska državna plinska kompanija Gazprom, objavio je Moscow Times u članku o nedavnom posjetu čelnika Gazproma Hrvatskoj. Navode kako se kupnja udjela u Ini uklapa u Gazpromove investicijske strategije.
Podsjetimo, u Zagrebu su se čelnici Gazproma sastali s visokim hrvatskim dužnosnicima - predstavnicima Vlade te predsjednikom Ivom Josipovićem.
Gazprom je, između ostalog, zainteresiran za izgradnju elektrane na plin te za istraživanje nalazišta nafte i plina u Hrvatskoj, otkrila je nakon sastanka održanog prije desetak prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Energopetrol

Post by savjetnik »

Tek nakon što je OMV prodao svoje pumpe,vide se posljedice prodaje Energopetrola koje je Vlada FBiH učinila prema dioničarima ove kompanije.Ako ikada zaživi pravna država,a sigurno je da hoće zatvor onima koji su nanijeli nesagledive posljedice prilikom prodaje ove kompanije je siguran.Ja bih još malo sačekao da cijena dođe do nekih 6 KM,mislim da je to realna cijena u ovom trenutku i možda ne bi loše bilo kupiti dionica.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energopetrol

Post by panzer »

Hajde malo prelistaj temu od početka pa onda daj ocjenu kako treba kupovati dionice. Možda od onih koji gledaju da ih se riješe dok se nije pokrenula promjena vlasništva i dok nisu ostali bez dionica.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Energopetrol

Post by savjetnik »

Mislim da sam sve više u pravu kada je riječ o cijeni ove dionice,uvjeren sam da će do kraja sedmice završiti na 6 KM.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energopetrol

Post by panzer »

Vlasnik Croduxa Ivan Čermak u intervjuu za Večernji list otkrio je ambiciozne planove nakon preuzimanje OMV Hrvatska.
- U roku od devet mjeseci moramo provesti rebrendiranje benzinskih stanica koje će u budućnosti poslovati pod tržišnom markom Crodux Derivati.
Taj brend želimo pozicionirati kao najkvalitetniji na tržištu, kao što smo svojedobno učinili s Tifonom. To znači da ćemo uvesti nove proizvode i usluge te prodavati najkvalitetnije derivate. Oni koji se sjećaju početaka Tifona sjećaju se da je taj lanac bio apsolutni simbol za kvalitetu goriva. To će ubuduće biti Crodux, jednako kao što je i Crodux Plin već sada prepoznat kao izvor najkvalitetnijeg ukapljenog naftnog plina na tržištu. Nećemo stati na tome. Imamo velike planove, širit ćemo lanac. Konačni nam je cilj imati ukupno sto benzinskih postaja, kaže Čermak za Večernji.
Tvrdi kako cijena nije bila presudan faktor za zaključivanje preuzimanja.
- O cijeni ne mogu govoriti, no mogu reći da financije nisu bile odlučujući faktor. Mi smo tijekom godina održavali izvrsne odnose s OMV-om. Uostalom, na njihovim pumpama se i dosad prodavao Croduxov autoplin. Mislim da su upravo ti odnosi bili ključni za dogovor, zaključuje Čermak.
Kao što ni u BIH finansije nisu bile presudne. NIS je bila zadnja opcija OMVu ali bosanske lične sujete uvijek presude. One sujete radi kojih nikad ne napredujemo koliko bi mogli iako nam ljudi nude.
Post Reply