Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

Za dobru dionicu je podjednako važno i da u menadžmentu ima dobre, sposobne, kvalitetne i nekorumpirane ljude. Da li netko ima kakvih saznanja o tome?
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

[*]Uniqa prestigla Merkur

Sarajevo osiguranje i dalje je lider na tržištu u Federaciji sa tržišnim učešćem od 15,82%. Iza Sarajevo osiguranja u ukupnoj premiji na drugo mjesto probila se Uniqa sa udjelom od 14,60%. Na trećem mjestu je Bosna Sunce Osiguranje sa 12,81% a na četvrtom sa udjelom od 11,19% je Euroherc. Iza njih su Croatia sa 10,90% i Triglav osiguranje sa 10,64% tržišnog kolača.
Zaostaju VGT sa 5,98%, Grawe sa 5,43% te Merkur BH sa 4,68% udjela. Na začelju su Zovko osiguranje sa 3,22%, ASA osiguranje sa 2,89%, te Camelija sa 1,84%.
Na tržištu neživotnih osiguranja dominira Sarajevo osiguranje sa udjelom od 18,20%, a slijede BSO sa 14,59% i Euroherc sa 13,73%, dok je u životnim osiguranjima vodeće mjesto preuzela Uniqa sa tržišnim djelom od 24,97%, na drugom mjestu je Merkur sa udjelom 24,84% a na trećem Grawe osiguranje koje ima 23,07% udjela.
Kad je riječ o premiji podružnica društava sa sjedištem u RS-u dominiraju Jahorina osiguranje sa udjelom od 46,51% i Brčko Gas osiguranje sa 32,73%.[*]

Čini se da dobra PR kampanja i inovativnost (prijava štete preko interneta) imaju uspjeha za Uniqa osiguranje. Ovo jedino još nedostaje Sarajevo osiguranju, koje ima dugu tradiciju.
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Objavljen poziv za skupštinu. Dobit ide u pokrivanje gubitaka iz ranijih godina.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Dobit Sarajevo-osiguranja za 2012.godinu je 1.500.000.Kako je kolega napisao u predhodnom komentaru dobit ide na pokriće gubitaka.Što se tiće privatizacije kompanije koju je najavila Federalna agencija za privatizaciju mislim da u ovom trenutku nije realna. Prema nekim informacija Vlada će ići na opciju da dokupi 6% koliko joj je potrbano da ima 51%.
Međutim pošto trenutno nije jasno ko upravlja državnim kapitalom treba situaciju pratiti, ali jedno je sigurno da će u narednom periodu ovo biti dionica na kojoj će biti najbolji povrat investicije,možda ćak 2-3 puta na uloženo.
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Neka se makar i zanimaju. A pametno je kupovati ( i preuzimati) kada na kupovini nema nikoga. Pogotovo ako je neko vodeći u svojoj branši:

http://www.delo.si/gospodarstvo/podjetj ... iglav.html
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Nevjerovatno je da tržište uopće nije reagovalo na ovu informaciju.Mislim da postoji više zainteresovanih strana,samo je pitanje ko može sada staviti na dnevni red prodaju.Po mom mišljenju Vlada bi trebala dokupiti 6%, i tek onda staviti na prodaju cijelokupan paket.Cijenu koju bi postigli bila bi puno prihvatljivija,a cijena dionica bi sigurno mnogo porasla.
Trenutna cijena je sigurno najidealnija za ulaganje na Sase.
montypython
Posts: 3846
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Intervju M Terzica direktora Sarajevo osiguranja u novinama pod velikim naslovom "Evropski giganti zele udio u Sarajevo osiguranju". Lijepo. Imponuje. Ali kaze Terzic da bi zaposlenici kroz ortacku grupu s menadzmentom rado kupili tih 45,48 % drzavnog kapitala. Ohoho. Nesto se mislim ako mu je plata recimo 5000 KM i ako nista ne jede to je 60 hiljada godisnje. A u ostalih "ortaka" je valjda manja plata. Odakle onda desetine miliona potrebnih za nadmetanje sa evropskim gigantima. Pa zakljucujem, ili bi ortaci da kupe bez para ili imaju puno vise para nego sto su ih mogli legalno zaraditi. Mirise mi na jos jednu muljazu. Sve zvuci kao situacija Alvogen/Arslanagic prije par godina samo sto ni Arsla nije pokusao ovo sa ortackom grupom. Jeste Vlahovljak a znamo sta je i tu bilo.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Prije par dana vratio se jedan od ljudi kojima su osiguravajuća društva osnovni biznis,kako reće na seminaru o novoj organizaciji svih društava i njihovom proširenju na tržišta koja nisu još uvijek dostigla kvote koje su po njihivim pokazateljima mjerodavne i pokazuju stvarnu vrijednodt nekog osiguravajućeg društva,
Prema informacijama sa kojima on raspolaže,jedno je sigurno da Njemački Allianz osiguranje već izdvojio znaćajna materijalna sredstva za kupovinu najvećih osiguravajućih društava na prostoru zapadnog balkana.Tako prema diskusijama koje su se mogle ćuti na tom seminaru(na kojem su bili i predstavnici Allianz osiguranja) oni imaju namjeru da kupe najveća osiguranja kao što su;Triglav,Croatia,Dunav i Sarajevo osiguranje.Vrijednost cjelokupne investicije kako je predviđeno između 3,5-4 milijarde eura.To je proces koji je krenuo i samo je pitanje vremena kad će se to dogoditi.Zato prema mom mišljenju treba pratiti ko će kupiti Croatia Osiguranje koje prvo ide na prodaju.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by 7pegaz »

Već sam u nekoliko navrata pisao kako je ovo jedna od najpodcjenjenijih dionica na obje BiH burze i sa velikim potencijalom za rast kroz 2-3 godine (po meni preko 15 KM kroz godinu dana a onda i više). Dvije zadnje godine je iskazana dobit i to više nije ista kompanija jer je sad valuacija bolja i teško da će cijena ići niže (nitko sretniji od mene da ode niže da se jeftinije dokupi).

Ovo je fundamentalno vrijedna kompanija i vrijednost se mora kad-tad otključati što će dovesti do velikog porasta cijene.

A dolazi i do konsolidacije osiguravateljske branše što će dati dodatni poticaj cijeni jer je ova kompanija jako dobar zalogaj za neke veće kompanije. Kod cijene od 7-8 KM će se tek početi uključivati oni koji su kao prepoznali ovu dionicu kao dobru priliku a pri 10-12 KM će doći i ostali koji su zakasnili i ne žele propustiti zabavu što će cijenu još više podići.

Ja sam akumulirao po prosječnoj cijeni od 4.76 KM. Sve ide u prilog sadašnjim dioničarima samo se treba strpiti i čekati priliku za povoljan izlazak.
Post Reply