Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ne vjerujem da to fond uraditi. Prije će uložiti u firme koje već dijele dividendu i čije su trenutne valorizacije daleko ispod realnih vrijednosti.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

U utorak su bile 2 transakcije: 38233 i 30000 dionica. Ova prva znači da je Mi Group izašao skroz (barem broj dionica odgovara njima), a ova druga znači da je još neki drugi fond takođe prodavao (da probam pogoditi Big).

Kada su prije tri godine fondovi (Big, Mi Group, Naprijed) prodavali telekom nemilice po tada nevjerovatno niskim cijenama (dakle dionice firme koja dijeli dividendu), dobijene pare su iskoristili za dokapitalizaciju "perspektivne Pivare", koja je taj novac iskoristila da plati dug za pdv.
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ne vjerujem da su fondovi prodavali.Ovo je za njih previsoka cijena i sumnjam da bi se našlo prostora za onaj hadžijski dio cijene a i ne bi imali gdje uložiti.Na SASE se ne mogu kupiti one dionice koje obično kupuju fondovi kad dođu do para.Možda jedino OZON,ako se na to odluči onaj najveći dioničar.Ili ako onaj dobričina iz Jadranskih ulaganja odlući da proda nešto dionica najskuplje energetske kompanije na Balkanu!
Ta neće valjda ulagati u Elektroprivredu BiH,ili BH telekom ,ili Bosnalijek!
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Pa kupili su dosta udjela u firmama sa velikim potencijalom. I u elektrogrupi, i ozonu, i T3 i Energonovj. Sad ako bi nastavili kupovati te kvalitetne emitente onda bi se pokazalo da su konzervativni sa ulaganjima.

Možda bi se dijelom trebali okrenuti i na rizičnije emintete. Hajde, BH telecom imaju nešto ali npr Mi-Group ima nešto sitno u u Elektroprivredi. Jeste da bi im ta kupovina pokvarila stabilnost portfolia ali nikad se ne zna. Možda šta i zarade.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote: 22 Aug 2019, 12:33 Ne vjerujem da su fondovi prodavali.Ovo je za njih previsoka cijena i sumnjam da bi se našlo prostora za onaj hadžijski dio cijene a i ne bi imali gdje uložiti.Na SASE se ne mogu kupiti one dionice koje obično kupuju fondovi kad dođu do para.Možda jedino OZON,ako se na to odluči onaj najveći dioničar.Ili ako onaj dobričina iz Jadranskih ulaganja odlući da proda nešto dionica najskuplje energetske kompanije na Balkanu!
Ta neće valjda ulagati u Elektroprivredu BiH,ili BH telekom ,ili Bosnalijek!
Pa nema se tu šta vjerovati ili ne, na RVP se vidi da je Mi Group prodao, a istovremeno je skrbnički na Raiffeisenu porastao. Sad, da li je to samo neko preslagivanje ne znam, ali nominalno na skrbniku je gotovo 11%, a fond Mi Group je prodao. Za utorak će se tek sutra vidjeti ko je prodao ovih 30000 dionica. Ali, ima tek 6 dioničara koji raspolažu tom količinom dionica.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 22 Aug 2019, 09:53 U utorak su bile 2 transakcije: 38233 i 30000 dionica. Ova prva znači da je Mi Group izašao skroz (barem broj dionica odgovara njima), a ova druga znači da je još neki drugi fond takođe prodavao (da probam pogoditi Big).

Kada su prije tri godine fondovi (Big, Mi Group, Naprijed) prodavali telekom nemilice po tada nevjerovatno niskim cijenama (dakle dionice firme koja dijeli dividendu), dobijene pare su iskoristili za dokapitalizaciju "perspektivne Pivare", koja je taj novac iskoristila da plati dug za pdv.
Kao što sam i pretpostavljao, skrbnik je na 11,87%, Mi Group-a više nema (prodao) i smanjio se Big.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Konačno da se velike premije odraze na dobit. Samo je trebalo čekati godinama.
Little money
Posts: 9
Joined: 02 Nov 2018, 17:06

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Little money »

Gdje ima izvještaj o dobiti da se može pogledati?
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 04 Sep 2019, 12:31 Konačno da se velike premije odraze na dobit. Samo je trebalo čekati godinama.
Ako ovako nastave narednih 5-6 godina možda ukupni kapital dođe i na nivo nominalne vrijednosti dioničkog...
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Sitna buranija wrote: 22 Aug 2019, 13:04
slavuj wrote: 22 Aug 2019, 12:33 Ne vjerujem da su fondovi prodavali.Ovo je za njih previsoka cijena i sumnjam da bi se našlo prostora za onaj hadžijski dio cijene a i ne bi imali gdje uložiti.Na SASE se ne mogu kupiti one dionice koje obično kupuju fondovi kad dođu do para.Možda jedino OZON,ako se na to odluči onaj najveći dioničar.Ili ako onaj dobričina iz Jadranskih ulaganja odlući da proda nešto dionica najskuplje energetske kompanije na Balkanu!
Ta neće valjda ulagati u Elektroprivredu BiH,ili BH telekom ,ili Bosnalijek!
Pa nema se tu šta vjerovati ili ne, na RVP se vidi da je Mi Group prodao, a istovremeno je skrbnički na Raiffeisenu porastao. Sad, da li je to samo neko preslagivanje ne znam, ali nominalno na skrbniku je gotovo 11%, a fond Mi Group je prodao. Za utorak će se tek sutra vidjeti ko je prodao ovih 30000 dionica. Ali, ima tek 6 dioničara koji raspolažu tom količinom dionica.
Ništa ja ovdje nisam pogriješio.Jer,fondovi i nisu prodavali!ZIF MI -grup je zapravo samo mijenjao,ili ti trampio.Svojih oko 150.000 dionica Sarajevo osiguranja je zamjenio je za dionice najvrijednije kompanije iz oblasti energetike,ENERGONOVA dd Nagradno ptanje za tužilaštvo:U čijem su vlasništvu bile dionice EGN čiji je ponosni vlasnik postao ZIF MI-Grup i tako trajno oštetio dioničare fonda za oko 2.000.000 KM.
Istina,bilo je tu i dodatnih troškova.Trebalo je isplatiti i Hadjiju,za njegov trud da dioničari ne prodaju dionice po 14 recimo,nego po 13.48.
Post Reply